Kiedy słońce grzeje coraz mocniej, dni się wydłużają, a w ogrodzie pojawiają się kolorowe kwiaty, trudno oprzeć się chęci pokazania świnkom morskim choć ułamka natury. Wybiegi organizowane na dworze mogą być dla nich świetną przygodą. Takie okoliczności sprzyjają zabawom ruchowym, które zapobiegają otyłości, wspomagają też syntezę witaminy D. Jeśli jednak nie przygotujesz odpowiednio wybiegu zewnętrznego dla swoich kawii, możesz narazić je na zapalenie pęcherza, płuc, przeziębienie, a nawet… porwanie.

Wybieg dla świnek morskich na dworze - kiedy go organizować?

Zanim z entuzjazmem przeniesiesz swoje świnki morskie na podwórko, weź pod uwagę kilka czynników.
  • Temperatura podłoża

Brzuchy Twoich kawii znajdują się kilka centymetrów ponad ziemią. Ostatnie kilka-kilkanaście miesięcy spędziły one w ciepłym, ogrzewanym domu. Są to też niezwykle delikatne i mało odporne na choroby zwierzęta. Podsumowując to wszystko, można śmiało powiedzieć: to, że ludziom jest już ciepło, nie znaczy, że to samo będą czuły Twoje świnki morskie.

Ziemia nie nagrzewa się tak samo, jak powietrze - zajmuje jej to więcej czasu. Jak sprawdzić, kiedy jej temperatura jest już bezpieczna dla świnek? Najlepiej, po prostu, na boso! Obserwuj trawniki w swoim otoczeniu. Jeśli od ok. 4 tygodni nie pojawiły się na nich przymrozki (również w nocy), stań na nich bez skarpetek. Jakkolwiek to nie brzmi - wtedy poczujesz temperaturę tak, jak Twoje pupile. Sprawdź ją zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Nie robi Ci się zimno? Przejdź do punktu drugiego.

  • Temperatura powietrza

Świnki morskie niestety dosyć często dopada udar cieplny. Z drugiej strony, nietrudno wywołać u nich przeziębienie czy wszelkiego rodzaju zapalenia. Dlatego, kiedy za oknem czuć lato, lepiej odstawić ekscytację na bok i dobrze się zastanowić, czy wizyta na zewnątrz na pewno nie zaszkodzi Twoim zwierzakom.

Ani 15°C, ani 18°C to nie są temperatury, w których kawie będą czuły się dobrze. Co więcej, w zależności od sytuacji, podobnie może być z tymi powyżej 25°C. W takim razie, jakie warunki pogodowe mogą być zielonym światłem na spacery dla Twoich kawii?

Najlepiej, jeśli temperatura na zewnątrz wynosi ok. 20 - 25°C (pamiętając o temperaturze ziemi). Absolutnie unikaj też intensywnego wiatru czy deszczu, nawet jeśli jest gorąco. Kiedy przychodzą prawdziwe upały, zostaw świnki w domu z klimatyzacją lub np. wkładami chłodzącymi z pokrowcami.

  • Obecność rosy

Ostatni, ale niemniej ważny aspekt, o którym nie można zapominać. Świnki morskie nie powinny jeść mokrej trawy, bo może ona powodować wzdęcia i biegunki, które okazują się czasem naprawdę niebezpieczne. Dlatego zawsze przed wyprowadzeniem ich na wybieg na dworze, sprawdź, czy z trawy zniknęła już poranna rosa. Pozwalaj im na spacery również dopiero wtedy, kiedy przeschnie ona po wcześniejszych opadach.


Podsumowując: kiedy organizować wybiegi na dworze dla świnek morskich? W praktyce - kilkanascie dni w ciągu roku, pomiędzy czerwcem a sierpniem. Są to zwierzęta udomowione, więc nie martw się, niczego przez to nie tracą. Lepiej wyprowadzać je rzadziej lub w ogóle, niż narażać je na niebezpieczeństwo. A jeśli o tym już mówimy…


Wybieg dla świnek morskich na dworze - gdzie powinien stać?

UWAGA: Na początku trzeba zaznaczyć - absolutnie nie wyprowadzaj swoich kawii domowych w szelkach i na nieogrodzonym terenie. Pierwsze rozwiązanie nadwyręży ich delikatny, wydłużony kręgosłup nawet przy delikatnym napięciu, nie mówiąc już o nagłym szarpnięciu. Z szelek łatwo jest się też wyswobodzić, kiedy zwierze wpadnie w panikę. Druga sytuacja to istne igranie z ogniem. Świnki morskie są płochliwe - tak zaprogramowała je matka natura. Nie tylko mogą nagle uciec (nawet jeśli nigdy tego nie robiły), ale też w mgnieniu oka trafić w zęby kota czy ptaka drapieżnego.

Jedynym dobrym rozwiązaniem jest porządny, dobrze przytwierdzony do podłoża wybieg. Może to być kilka kratek, z których uformujesz im przestrzeń lub woliera z drewnianymi elementami. Najważniejsze jest jednak, aby:

  • był on osłonięty od góry przed drapieżnikami (i ewentualnym wyskokiem Twoich zwierzaków),
  • część jego zadaszenia zapewniała cień i schronienie (czasami wystarczy przykrycie daszku materiałem),
  • miał odpowiednie wymiary - niemniejsze niż klatka.
  • ścianki wybiegu były wbite w ziemię - pamiętaj, że dzicy kuzyni Twoich świnek żyją w norach, są świetne w kopaniu i przeciskaniu się przez szczeliny.

A gdzie postawić wybieg dla świnek morskich?

Na pewno NIE: w parkach i miejscach publicznych (są tam odchody innych zwierząt i kleszcze), na łąkach (są tam owady, kleszcze, żmije i szkodliwe dla nich rośliny) i trawnikach, które mogły być nawożone (niektóre nawozy są dla nich śmiertelnie niebezpieczne).


Innymi słowy: jeśli nie masz własnego, niepryskanego ogródka lub nie znasz kogoś, kto Ci takiego użyczy, zostaw swoje świnki w domu. W zabezpieczonym ogródku sprawdź też, czy gdzieś pomiędzy liśćmi traw nie znajdują się inne rośliny, które również mogą być trujące. Jeśli je znajdziesz, przeszukaj internet i dowiedz się, czy nie są szkodliwe dla Twoich pupili. Najbezpieczniej jednak wybrać zwykły trawnik i po prostu rozrzucić w nim bezpieczne dla gryzoni smakołyki.


Wybieg dla świnek morskich na dworze - co postawić w zagrodzie?

Wszystkie poprzednie punkty sprawdzone i spełnione? Świetnie - czas na najprzyjemniejszą część, czyli urządzanie placu zabaw dla Twoich świnek. Oczywiście już sama zmiana otoczenia będzie dla nich ekscytująca, więc jeśli nie chcesz, nie musisz go urządzać. Najważniejsze, żeby znalazła się w nim miseczka lub poidło ze świeżą wodą (co jakiś czas sprawdzaj, czy nadal jest chłodna i nie utonęły w niej owady) i schronienie - np. domek (najlepiej pachnący klatką, jej zapach zapewni poczucie bezpieczeństwa).

Pamiętaj, żeby nie zabierać na wybiegu zbyt dużo miejsca. Dopiero na otwartej przestrzeni Twoje świnki będą mogły się porządnie wybiegać. Zawsze jednak mile widziane będą wszelkie tunele, zabawki i przeszkody. Nie zapomnij też o dostępie do sianka - najlepiej w paśniku, ale jeśli wybieg nie trwa długo, możesz je rozsypać w jednym miejscu wybiegu.


Na koniec: nigdy nie zostawiaj świnek samych na zewnątrz. Nigdy nie wiesz, co wymyślą one lub inne zwierzęta. Znane są przypadki np. upolowania przez koty ptaków, które znajdowały się w klatkach. Nie zapominaj też o sprycie samych kawii. Wystarczy chwila, żeby podkopały się pod wybiegiem, jeśli wpadną na taki pomysł. Lepszy krótki i bezpieczny wybieg kilka razy w roku niż wiele niekontrolowanych, które skończą się tragedią.