Kochasz rozpieszczać swojego niewielkiego pupila? Nic w tym dziwnego - świnki morskie to zwierzęta, które kochają jeść, a przy tym są bardzo towarzyskie. Dzięki swoim uroczym mordkom i miłemu usposobieniu opanowały do perfekcji bezdotykowe kierowanie ludzką ręką: od worka ze smakołykami, do ich pyszczków. Mimo że chcesz dla swojej świnki jak najlepiej, możesz niechcący narazić ją na poważne choroby, a nawet przedwczesną śmierć. Zobacz, jak sprawdzić, czy Twoja kawia domowa jest otyła i co zrobić, żeby zrzuciła nadprogramowe, niebezpieczne gramy.

Przyczyny otyłości świnek morskich

Podobnie jak inne zwierzęta, świnki morskie trzymają linię na wolności, gdzie muszą być w ciągłym ruchu i nie mają dostępu do zbyt kalorycznych przekąsek. Inaczej jest w domach, które ograniczają ich przestrzeń i zapewniają ochronę przed drapieżnikami, przed którymi musiałyby uciekać. Pod opieką człowieka nie tylko nie muszą samodzielnie wyszukiwać pokarmu, ale też regularnie dostają „pod nos” odpowiedniki naszych słodyczy.

Świnki morskie tyją, kiedy:

 • jedzą pokarm przeznaczony dla innych gatunków (zazwyczaj królików),
 • ich dieta opiera się głównie na gotowej karmie, która powinna być tylko dodatkiem,
 • dostają do jedzenia niezdrowe smakołyki, w których składzie znajduje się np. cukier lub miód,
 • jedzą zbyt dużo owoców (zwłaszcza tych bogatych w cukry - babany, jabłka itp.)
 • karma, która ląduje w ich miskach, posiada zbyt dużo białka i tłuszczu oraz jest kolorową mieszanką typu „musli”, a nie granulatem, z którego nie da się wybierać tylko najlepszych kąsków,
 • spożywają nabiał i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, co jest dla nich ekstremalnie niezdrowe (świnki morskie są bezwzględnymi weganami),
 • mają stały dostęp do karmy (niestety, nie znają umiaru),
 • jedzą zbyt wiele tłustych ziaren (słonecznika, dyni itp.) i zbóż w postaci smakołyków lub składników słabej jakości karmy,
 • nie mogą swobodnie spalać energii przez przebywanie w zbyt małej klatce, brak wybiegów i aktywności fizycznej.

PAMIĘTAJ: Kawie domowe nie syntetyzują samodzielnie witaminy C, która jest im niezbędna do życia. Jej niedobór może doprowadzić do chorób, a nawet śmierci, dlatego koniecznie zadbaj o to, żeby w diecie pupila znalazła się ona w odpowiedniej ilości (dobra karma i warzywa powinny pokryć to zapotrzebowanie).


Czym grożą nadprogramowe gramy organizmowi kawii domowej?

Często zapominamy o następstwach utrzymywania zbyt wysokiej wagi. Musisz jednak wiedzieć, że gdyby umieścić zdrowotne konsekwencje otyłości u ludzi w skali od 1 do 100 na poziomie 50, psy znalazłyby się na niej gdzieś w okolicach 70, a świnki morskie... na samej górze. Jest ona dla nich ogromnym niebezpieczeństwem.

Permanentna otyłość lub nadwaga skutkuje u tych zwierząt między innymi:

 • dysfunkcjami układu krążenia: nadciśnieniem i zawałami,
 • problemami z oddychaniem,
 • niedrożnością jelit ściśniętych przez tkankę tłuszczową i tworzeniem się w nich czopów,
 • chorobami spowodowanymi niedoborem witamin i stanem zapalnym skóry w okolicach odbytu (przez otyłość zwierzaki nie są w stanie zjadać cektrofów),
 • niedokrwieniem organizmu (zarówno kończyn, jak i organów - np. mózgu),
 • bolesnymi problemami z zębami - otyła świnka dużo rzadziej będzie sięgała po siano - główne pożywienie, które ściera stale rosnące uzębienie,
 • cukrzycą,
 • problemami ze stawami i kręgosłupem,
 • chorobami układu moczowego.

Jak widzisz, nawet „niewinne” i nie zawsze widoczne nadprogramowe gramy mogą zagrażać zdrowiu świnki morskiej. Sprawy nie ułatwia fakt, że te zwierzaki ukrywają swoje choroby tak długo, jak mogą, a leczenie tak małego organizmu jest niezwykle skomplikowane i często ryzykowne. Dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Czy Twoja świnka morska powinna schudnąć?

 Przeciętny właściciel ma problem z oceną sylwetki świnki morskiej. Często myślimy, że skoro wyczuwamy u pupila kręgosłup i żebra, wszystko jest w porządku. Niestety, nie jest to takie proste. U wszystkich gryzoni tkanka tłuszczowa odkłada się przede wszystkim na brzuchu. Mówiąc kolokwialnie, kiedy tyją, nie rosną „wszerz”, ale „w dół”. Pojawienie się otłuszczenia wyżej, pod skórą, zwiastuje już znaczną nadwagę.

Jak sprawdzić, czy świnka jest otyła?

Przede wszystkim obserwuj zwierzaka i przyglądaj się mu w różnych pozycjach.

Nadwaga zaczyna się, kiedy:

 • po osiągnięciu dorosłości i stałej wagi (w zależności od osobnika: ok. 9 miesięcy - 1,5 roku), pupil w pewnym momencie zaczyna tyć (przyjmuje się, że u dojrzałego osobnika waga może wahać się o ok. 50 gramów) oraz mało i niechętnie biega,
 • aby wyczuć pojedyncze żebra, musisz nieco ucisnąć skórę świnki,
 • nie dostrzegasz wyraźnie kości bioder i kręgosłupa zwierzaka,
 • patrząc na świnkę z góry, widzisz kształt kulki zamiast migdała, a jej łapki są mało widoczne.

Stan nierzadko zagrażający życiu, czyli otyłość, charakteryzuje się tym, że:

 • świnka ciągnie po podłodze swój brzuch i nie jest w stanie go podnieść,
 • kiedy obserwujesz zwierzaka z góry, nie widzisz jego łapek,
 • nie widzisz i nie czujesz jego kości kręgosłupa, żeber i bioder bez ucisku ciała.

WSKAZÓWKA: Nie istnieją jednolite ramy wagowe dla wszystkich świnek morskich. Twój pupil może ważyć zarówno 700, jak i 1200 gramów i być całkowicie zdrowy. Jeśli nie wiesz, czy jego waga jest prawidłowa (co może się zdarzyć szczególnie w przypadku ras długowłosych), odwiedź lekarza weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu małych zwierząt. Po krótkiej obserwacji na pewno rozwieje Twoje wątpliwości.


Dieta, ruch i konsekwencja - zadbaj o zdrowie swojego pupila!

Twoja świnka morska powinna zrzucić wagę? Najlepiej będzie, jeśli udasz się do weterynarza, który zna się na tych zwierzętach i ustalisz z nim zdrową dietę odchudzającą. Kawie są wrażliwe na zmiany. Nawet w krótkim czasie podawania niedoborowych posiłków można doprowadzić ich organizm do problemów. Odchudzając świnkę, pamiętaj o kilku zasadach:

 1. Nigdy nie doprowadzaj do sytuacji, kiedy pupil nie będzie miał siana w klatce. Te zwierzaki muszą przeżuwać niemal cały czas!
 2. Podawaj tylko wysokiej jakości karmę w formie granulatu (maksymalnie 20 - 30 g, 2 razy dziennie). Nie może ona zawierać zbóż, orzechów i kalorycznych ziaren, a w jej składzie powinno się znaleźć ok. 20% błonnika i 15% białka.
 3. Wyeliminuj z diety wysokokaloryczne owoce i warzywa lub podawaj je tylko od czasu do czasu (np. mały kawałek raz w tygodniu).
 4. Oprzyj dietę świnki na sianie (dostępnym cały czas) oraz ziołach i trawie - te składniki powinny stanowić aż 80% jej jedzenia. Obowiązkowo podawaj też warzywa w ograniczonej ilości - ok. 100 gramów dziennie dla dorosłej świnki o średniej wadze. Pamiętaj o różnorodności, która zapewni jej dostęp do wszystkich witamin i minerałów.
 5. Jeżeli zwierzak żywił się do tej pory niezdrowo, przejście na dobrej jakości pokarm może mu trochę zająć. Nie rób tego z dnia na dzień - pozwól pupilowi i jego układowi trawiennemu przyzwyczajać się do niego przez ok. 14 - 28 dni, stopniowo zmniejszając udział tuczących elementów w diecie.
 6. Zamiast obcinania porcji pokarmowej, postaraj się podawać tyle samo, ale mniej kalorycznego jedzenia.
 7. Monitoruj wagę świnki morskiej. W normalnych warunkach waż ją mniej - więcej raz na 4 tygodnie, a w trakcie odchudzania - minimum raz w tygodniu. Zapisuj wyniki i obserwuj, czy pupil nie traci zbyt dużo wagi. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, udaj się na kontrolną wizytę do weterynarza.
 8. Sprawdź, czy zwierzak ma klatkę o odpowiednich wymiarach i zadbaj o regularne, długie wybiegi. Kawie są zwierzętami stadnymi, więc do odpowiedniego rozwoju potrzebują kompana, dzięki któremu również się rozruszają. Masz w domu jedynaka? Jak najszybciej zmień tę sytuację.
 9. Trzymaj się zasad. Świnka, zwłaszcza na początku, może chodzić głodna. Niewykluczone, że przez złą dietę, uzależniła się wcześniej od słodkich przekąsek. Zachowaj konsekwencję i karm ją o stałych porach, a szybko przyzwyczai się do nowego porządku.
 10. Zapewnij zwierzakowi wysiłek intelektualny. Czy wiesz, że rozwiązując zagadki, może on spalić więcej kalorii, niż biegając? Możesz poukrywać zdrowe przysmaki na wybiegu, tak, żeby świnka musiała ich poszukać lub nauczyć ją podstawowych sztuczek. Takie aktywności wzmocnią też waszą więź.

Odchudzanie świnki morskiej nie jest skomplikowane. Zadbaj o prawidłową wagę swojego pupila, a ten będzie Cię witał radosnym kwiczeniem przez wiele lat!