Łatwy w utrzymaniu, mało agresywny, idealny dla dzieci… ale czy aby na pewno? Jeż pigmejski, jako najmniejszy gatunek z rodziny jeżowatych, coraz częściej gości w domach Polaków. Jest cichy, uważany za tanie zwierzę i raczej nie używa zębów w samoobronie. Te cechy stają się niestety czasami jego przekleństwem, kiedy trafia przez nie do nieodpowiednich opiekunów. Poznaj mniej znane fakty o tym uroczym ssaku i zdecyduj, czy to rzeczywiście zwierzak dla Ciebie.

Podstawy opieki nad jeżami pigmejskimi

Na początek kilka podstawowych faktów, które pomogą Ci podjąć tę decyzję. Jakie potrzeby ma jeż pigmejski?

Jeże ważą od 200 do 700 g, a w niewoli żyją średnio 6 lat. Oznacza to, że przygarniając jednego pod swój dach, musisz liczyć się z tym, że przez kilka (a nawet 11!) lat każdy Twój wyjazd będzie się wiązał z szukaniem opieki dla Twojego pupila. Jako że są to zwierzęta bardzo delikatne i mało odporne na wysokie oraz niskie temperatury, zdecydowanie nie będą zadowolone ze wspólnych podróży.

Jeże pigmejskie mogą zarówno hibernować w niskiej, jak i przechodzić w sen letni w wysokiej temperaturze, przez co trzymanie ich w klatce to bardzo zły pomysł. Zanim kupisz lub adoptujesz jednego z nich, w Twoim domu powinno stanąć dobrze przygotowane terrarium z termostatem i wentylacją. Minimalne wymiary, w którym ten czworonóg będzie się czuł swobodnie, to 120 × 40 × 35 cm, ale jeśli możesz sobie na to pozwolić, pupil podziękuje Ci za większą przestrzeń.

Pamiętaj, że terrarium to nie wszystko. Wbrew pozorom są to niesamowicie aktywne ssaki, które potrzebują ruchu nie tylko po to, aby uniknąć otyłości, ale też zachować zdrowy umysł. Dlatego koniecznie przygotuj zabezpieczony wybieg i wypuszczaj na niego zwierzaka najlepiej codziennie.

Te kolczaste ssaki są z pewnością wyjątkowe - ich żołądki również. Jeż nie zadowoli się suchymi granulkami sypanymi codziennie do miseczki. Jego dieta powinna być różnorodna i bogata w… robaki. Dobrym pomysłem jest też podawanie im dobrej jakości kociej karmy oraz owoców i warzyw w ramach przekąski.

Więcej o żywieniu jeży przeczytasz w tym artykule: Co je jeż pigmejski?

Jest to też jeden z tych czworonogów, które potrzebują człowieka, aby zadbać o swoją higienę. Od czasu do czasu przyda im się kąpiel w wodzie, a czasami w specjalnym piasku. Jeśli słyszysz o tym pierwszy raz, koniecznie przeczytaj: Czy kąpiel jeża pigmejskiego jest konieczna?

Jesteś w stanie podołać wszystkim tym zadaniom? Super! Zanim jednak zdecydujesz się na kupno lub adopcję jeża, przemyśl jeszcze kilka spraw.

Aktywność jeży pigmejskich

Być może obiły Ci się o uszy rady dotyczące dzikich jeży żyjących w Polsce: jeśli widzisz jakiegoś spacerującego za dnia, często może to oznaczać, że dzieje się z nim coś złego.

Ich domowi kuzyni z Afryki prowadzą taki sam tryb życia. Nie możesz więc wymagać od swojego pupila, żeby spał wtedy, kiedy Ty.

Jeże pigmejskie są najaktywniejsze nocą, zazwyczaj pomiędzy 20:00 a 5:00. To właśnie w tych godzinach potrzebują uwagi, wybiegów i jedzenia. Jeżeli jesteś nocnym markiem, jeż może okazać się idealnym czworonogiem dla Ciebie, ale w odwrotnym przypadku zastanów się, czy dasz radę zapewnić mu odpowiednią opiekę.

Czy oswajanie jeża pigmejskiego jest łatwe?

Jeże pigmejskie towarzyszą człowiekowi stosunkowo od niedawna. Dlatego też nie są skłonne do kontaktów z nim tak, jak gryzonie czy króliki.

Jeżeli zastanawiasz się nad przygarnięciem tego czworonoga, z pewnością nie raz wpadły Ci w oko zdjęcia, na których spokojne jeże wtulają się w swoich opiekunów. Oczywiście się to zdarza, ale nie możesz oczekiwać, że Twój pupil będzie się zachowywał tak samo.

Większość tych czworonogów to niestety ogromni indywidualiści, którzy co najwyżej zaczną tolerować Twoją obecność. Dobra wiadomość jest jednak taka, że akceptując tę cechę, szybko zauważysz, że Twój jeż mocno się do Ciebie przywiązał - po prostu na swój własny sposób.

Oswajanie nowego przyjaciela nie jest tak łatwe, jak w przypadku innych małych zwierząt i wymaga zdecydowanie większych pokładów cierpliwości. Jeże rzadko kiedy gryzą, częściej zwijają się w kulkę. To może zachęcać niektórych opiekunów do zbyt szybkiego oswajania, co kończy się tylko stresem zwierzaka i utratą jego zaufania.

Dlatego jeżeli chcesz zostać właścicielem jednego z nich, najlepiej nastaw się na to, że nie będzie on chciał przebywać na rękach czy kolanach. Lepiej się miło zaskoczyć niż rozczarować. Z tego powodu jeże nie są najlepszymi czworonogami dla dzieci i osób, które lubią tworzyć silne więzi ze swoimi pupilami.

Warto też tutaj zaznaczyć, że sygnały wysyłane przez jeże to nie tylko zwijanie się w kulkę. Jeśli chcesz wiedzieć, co „mówi” do Ciebie Twój pupil, poczytaj o języku jego ciała. Dowiesz się wtedy, na co w danym momencie ma ochotę, a na co niekoniecznie. Pamiętaj też, że oswajanie jeża powinno odbywać się w godzinach wieczornych.


UWAGA: Jeże pigmejskie są bezwzględnymi samotnikami. W profesjonalnych hodowlach spotykają się tylko na czas rozmnażania. Jeżeli chcesz mieć więcej niż jednego kolczastego przyjaciela w domu, zadbaj o to, żeby nigdy nie spotkał się z tym drugim. W innym przypadku doprowadzisz do ogromnego stresu u zwierzaków, który może skończyć się obniżoną odpornością i walkami o terytorium.


Opieka weterynaryjna dla jeży pigmejskich

Na koniec jeden z ważniejszych aspektów, które warto przemyśleć przed kupnem lub adopcją jeża. Te zwierzaki są uważane za tanie w utrzymaniu i właśnie to nie raz doprowadza do ich tragedii.

Owszem, comiesięczna opieka nad zdrowym czworonogiem nie powinna przekroczyć 100 zł. Jednak nawet najlepiej wyglądający jeż może ukrywać swoje choroby. Dlatego od małego każdy ten ssak powinien odwiedzać weterynarza na „przegląd” raz w roku. Sytuacja komplikuje się, kiedy jeż się starzeje lub zaczyna chorować - koszty opieki weterynaryjnej nad tak drobnymi, egzotycznymi stworzeniami, bywają bardzo wysokie.

Dodatkowym utrudnieniem jest znalezienie specjalisty, który podejmie się leczenia Twojego pupila i zamiast mu zaszkodzić, pomoże. W wielu polskich miastach nadal nie ma ani jednej takiej osoby, dlatego musisz przemyśleć, czy w razie czego będziesz w stanie - nawet w środku nocy - jechać do innego miasta.

Pamiętaj, że jeże jako „ofiary” perfekcyjnie maskują swój ból. Jeśli już zauważysz, że coś jest nie tak, może się okazać, że Twój zwierzak nie jest już w stanie czekać nawet kilkunastu godzin dłużej.

Podsumowanie

Mimo że niektóre punkty tego artykułu mogą brzmieć stresująco, to warto, żeby zapoznał się z nimi każdy, kto zakochał się w jeżach pigmejskich, przeglądając media społecznościowe. Decydując się na egzotycznego czworonoga, musisz mieć pewne zaplecze finansowe i wiedze, jak o niego dbać.

Jeśli jednak - taką mamy nadzieję - nie przestraszyły Cię te ostrzeżenia, jesteś idealnym kandydatem na opiekuna tego zwierzaka. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam wielu szczęśliwych lat razem!