Każdy hodowca i miłośnik jeży pigmejskich doskonale zdaje sobie sprawę, że nasze iglaste kulki czasem potrzebują pomocy w higienie. Kąpiel i regularna pielęgnacja jeża jest rzeczą bardzo ważną. Jej zaniedbanie może prowadzić do powstania wielu chorób skóry oraz sprzyjać zalęganiu się pasożytów. Codziennie powinniśmy oglądać łapki i stan skóry naszego podopiecznego i w razie potrzeby szybko reagować.

CZĘSTOTLIWOŚĆ:

Niestety jeże nie przepadają za kąpielami, jest to dla nich sytuacja bardzo stresująca. Dlatego polecamy kąpiel tylko w sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba - gdy jeż jest pobrudzony, ma polepione igły lub łapki. Niektóre jeże wystarczy kąpać raz na kilka miesięcy, inne z kolei będą kąpieli potrzebować częściej.
JAK KĄPIEMY:Najwygodniejszym rozwiązaniem jest umieszczenia jeża w wannie, gdzie będzie mógł spokojnie się poruszać. Niektórzy na dno wanny kładą ręcznik, dzięki czemu jeż przechadzając się czyści również łapki. Poziom wody nie powinien być za wysoki, tak aby nasz przyjaciel nie moczył w wodzie pyszczka oraz żeby woda nie dostała się do uszu. Jeż powinien móc swobodnie się poruszać, dzięki czemu ograniczymy już i tak wysoki poziom stresu. Woda do kąpieli powinna być ciepła ale nie gorąca. Do kąpieli możemy użyć szczotki z miękkim włosiem, która pomoże wyczyścić igły.
UWAGA: jeż pigmejski pod wpływem ciepłej wody rozluźnia mięśnie, co może spowodować wypróżnienie

Szczotka polecana do kąpieli jeża pigmejskiego: DREWNIANA SZCZOTKA Z NATURALNYM WŁOSIEM

CZYM KĄPIEMY:

Im naturalniej tym lepiej. W większości przypadków wystarczy sama woda. Jeżeli chcemy użyć jakiegoś środka do kąpieli, to najlepszym rozwiązaniem będzie szare mydło, które nie uczula i nie wysusza skóry. Niektórzy hodowcy kąpią jeże w wodzie z dodatkiem oliwy lub wodzie z płatków owsianych. To rozwiązanie świetnie się sprawdzi w przypadku suchej skóry u jeża.

PAZURKI:

Czas po kąpieli jest idealną chwilą na obcięcie pazurków. Są one rozmoczone, a co a tym idzie miększe i łatwiejsze do obcięcia. Do obcinania używajmy nożyczek do skórek lub dla niemowląt. Jeże pigmejskie niestety nie przepadają za zabiegami higienicznymi, dlatego spodziewajmy się że nasza kulka będzie próbować uciekać i się wyrywać. Najlepszym rozwiązaniem jest więc odwrócenie uwagi poprzez przykrycie głowy ściereczką lub przekupienie smakołykami. Jak jeż się uspokoi to możemy przejść do działania! Pazurki u jeży najlepiej obcinać w świetle, tak aby był widoczny różowy nerw, biegnący wzdłuż. Zbyt mocne skrócenie może spowodować ból i krwawienie, dlatego lepiej zostawić pazury troszkę dłuższe niż ryzykować uszkodzenie. Zawsze obcinamy je na prosto i staramy się aby był równe.

ALTERNATYWA:

Czy istnieje jakaś alternatywa dla tradycyjnych kąpieli? Tak, kąpiele piaskowe! Są one uwielbiane przez jeże i traktowane jako rozrywka. Wystarczy do wysokiej kuwety lub kąpielówki nasypać piasku, a nasz jeż będzie wiedział co z tym zrobić. Do kąpieli piaskowych używajmy piasku o grubej teksturze, świetnie sprawdzi się piasek terrarystyczny. Należy unikać piasku przeznaczonego dla szynszyli ponieważ może wysuszać skórę jeża.