Co je jeż pigmejski?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co je jeż pigmejski. Jak się okazuje, możemy wybierać dla niego pokarm z bardzo szerokiej oferty produktów, także z tych, które przeznaczone są dla innych zwierząt. Musimy jednak pamiętać, że dieta tego zwierzaka musi być przemyślana. W przeciwnym razie może chorować, tracić igły, a jego odchody będą znacznie bardziej śmierdzące, wodniste czy zielone. Co więcej, nieodpowiednia dieta sprawia, że jeż nie będzie w stanie pozyskać wszelkich koniecznych składników. Prawda jest taka, że jeże pigmejskie to bardzo nieduże oraz delikatne zwierzaki, które potrzebują przemyślanej, dobrze zbilansowanej diety. Zatem co je jeż pigmejski?

Jaki powinien być główny składnik diety jeża pigmejskiego?

Białko to niezwykle istotny składnik, którego potrzebuje każdy jeż pigmejski. Żywienie tego zwierzaka powinno opierać się na produktach, w których go nie brakuje. Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczenie go naszemu pupilowi za pomocą robaczków, na przykład karaczanów, mączników, szarańczy, drewnojadów czy świerszczy. Nie powinniśmy przesadzać jednak z ilością mączników lub drewnojadów, gdyż są one dość tuczące. W związku z tym powinny one być dodawane do posiłku lub traktowane jako przekąska. Wielu początkujących właścicieli jeży pigmejskich ma problem z podawaniem żywych owadów.  Pomocnym rozwiązaniem może być włożenie robaków do zamrażarki na około pół godziny. Takie działanie sprawi, że robaki nie będą nam uciekać. Można również je zamrozić i podawać po uprzednim rozmrożeniu. Warto jednak pamiętać, że łapanie robaków może być dla jeża niemałą rozrywką.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy iść na łatwiznę i podawać naszemu zwierzakowi suszonych robaków, gdyż mogą one źle działać na układ trawienny jeża. 

Czy jeż pigmejski może jeść kocią karmę?

Dieta jeża powinna przede wszystkim dostarczać mu koniecznych składników. To one są odpowiedzialne za zapewnienie mu różnorodnych minerałów czy witamin, które są absolutnie konieczne do jego prawidłowego i zdrowego funkcjonowania. Jeżeli nie jesteśmy w stanie w danym momencie zapewnić jeżowi najzdrowszego dla niego pożywienia – robaków, możemy skorzystać z karmy przeznaczonej dla kotów. Powinna ona być jednak bardzo dobrej jakości.

Sucha karma powinna zostać przez nas rozmoczona w wodzie. Dlaczego? Ponieważ jeże, szczególnie te młode, bardzo często mają problemy z jej gryzieniem. Możemy również podać naszemu pupilowi mokrą kocią karmę. Z pewnością będzie to dla niego naprawdę pyszne urozmaicenie diety.

Jak już jednak wspomnieliśmy, najważniejsza jest jakość kociej karmy. Popularne kocie karmy nie są polecane głównie za sprawą faktu, iż są one przepełnione wszelkimi zbożowymi wypełniaczami, a ilość samego mięsa jest bardzo znikoma.

Jakie jeszcze mięso może jeść jeż pigmejski?

Poza kocią karmą karmienie jeży może również opierać się na gotowanym lub surowym mięsie indyka, kaczki, czy kurczaka. Część osób zaleca również ryby, jednak w tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę, aby jakiekolwiek ości nie zostały w jedzeniu jeża. W przeciwnym razie zwierzak może się zadławić. Gotowane mięso powinno zostać bardzo dokładnie pokrojone, aby gryzienie i trawienie było znacznie prostsze. Mięso powinno być także czyste, czyli przygotowane od razu do jedzenia. Raz na jakiś czas zwierz ten może również zjeść gotowane lub surowe jajka. Smakołykiem mogą być również serduszka drobiowe, które podajemy surowe – oczywiście po wcześniejszym zamrożeniu. Pod żadnym pozorom jednak nie powinniśmy podawać im nabiału, gdyż jeże pigmejskie nie tolerują laktozy. 

Owoce oraz warzywa

Poza kocią karmą oraz wyżej wymienionymi gotowanymi produktami jeż pigmejski je również owoce oraz warzywa. Nie możemy jednak zapomnieć, że zawsze mogą one być jedynie smaczną przekąską. Nigdy nie będą stanowiły głównego składnika pożywienia. Gruszki, banany, jabłka, melony czy truskawki to owoce, które smakują wielu zwierzakom. Nie inaczej jest z jeżami pigmejskimi. Powinniśmy je jednak podawać w niedużych ilościach. Powinny one być uzupełnieniem diety, czyli swoistego rodzaju dodatkiem.

Poza owocami jeże pigmejskie przepadają także za warzywami. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby poczęstować naszego zwierzaka gotowaną marchewką, brokułem lub pietruszką. Doskonałym rozwiązaniem jest wymieszanie warzyw z pokrojonym na cienkie kawałki kurczakiem.

Świeża woda — bardzo ważny składnik diety jeża pigmejskiego

Poza jedzeniem nie możemy zapomnieć o wodzie. Powinna ona być świeża oraz czysta. Nigdy nie możemy podawać naszemu jeżowi wody gazowanej, gdyż może ona mu poważnie zaszkodzić. Polecamy więc kupować wodę źródlaną lub podawać przegotowaną. Mimo tego jej temperatura powinna być pokojowa. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda z jedzeniem, które zawsze powinno mieć temperaturę pokojową. W przeciwnym razie jeż może mieć problemy żołądkowe.