Załóż konto, oceń otrzymany produkt i zyskaj za każdą ocenę 5 punktów w programie lojalnościowym.
 🌸 DARMOWA DOSTAWA od 199zł 🌸

Poznaj zagrożenia - pomór królików

2025-05-05 15:39:00
Poznaj zagrożenia - pomór królików

Pomór królików jest jedną z dwóch chorób, na które zaleca się szczepić króliki (obok myksomatozy). Jest to śmiertelna w przebiegu, bardzo agresywna przypadłość. W tym artykule omówimy sobie jej przebieg, dwa rodzaje oraz zalecaną profilaktykę. 

Podstawowe informacje o pomorze królików

Zaczniemy sobie od wypunktowania najważniejszych rzeczy, które powinni wiedzieć opiekunowie: 

  • Inna nazwa to krwotoczna choroba królików, po angielsku RHD (rabbit haemorrhagic disease). 
  • Wywoływana jest przez wirusy RHDV1 i RHDV2, wobec tego wyróżniamy pomór typu pierwszego i pomór typu drugiego. 
  • Choroba osiąga śmiertelność 80-100% i cechuje się nadzwyczaj wysoką zaraźliwością. 
  • Wirus przenosi się bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę, więc stanowi ogromne zagrożenie dla hodowli lub dużego stada. Źródłem zakażenia jest krew, wydzielina z nosa, mocz, łzy oraz odchody, ale może przenosić się również przez zanieczyszczoną ściółkę, karmę, a nawet odzież opiekuna! Ponadto ważnym źródłem zakażenia są owady takie jak komary, czy muchy, które miały kontakt z odchodami chorego zwierzęcia. 
  • Przeciwko obu typom wirusów dostępne są szczepienia. 
  • RHD2 jest spotykane dużo rzadziej na terenie Polski, choć w kwietniu 2025r stwierdzono oficjalne ognisko tej choroby w Łodzi, które zgarnęło kilka ofiar śmiertelnych. 

Przebieg RHD u królików

Choroba, jak już wspomnieliśmy, ma dosyć gwałtowny przebieg. Dużo gorzej przebiega RHD1. Drugi typ charakteryzuje się nieco bardziej przewlekłym przebiegiem i mniejszą agresywnością. Oto co musimy wiedzieć, o przebiegu choroby: 

  • Wirus atakuje wątrobę, płuca oraz śledzionę. 
  • W przebiegu choroby powstają liczne zatory i krwotoki w wielu narządach.
  • Dochodzi do obumarcia komórek wątroby. 
  • Może wytworzyć się zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. 
  • Dochodzi do upośledzenia odporności. 
  • Śmierć następuje w ciągu 2-3dni od wystąpienia gorączki. 

Choroba występuje w kilku postaciach, charakteryzujących się różnym przebiegiem. W postaci nadostrej następuje śmierć bez żadnych objawów. 

Postać ostra również kończy się śmiercią, jednak zanim ona nastąpi, zwierzę zaczyna robić się apatyczne, wykazuje zaburzenia neurologiczne, gorączkę, duszności i krwotoki z nosa. Jedyną nadzieją dla zwierzęcia jest postać podostra, która mimo obecności takich samych objawów, jak w postaci ostrej, pozwala mieć niewielką nadzieję na ozdrowienie pupila. 

Profilaktyka RHD u królików

Nie istnieje żadne specyficzne leczenie tej choroby, a prognoza zależy od formy, w jakiej przebiega zakażenie. Jedyne co możemy zrobić, to zapobiegać zachorowaniom, co wiąże się z regularnym szczepieniem pupila. Na naszym blogu jest umieszczony artykuł pt. Szczepić czy nie szczepić, oto jest pytanie - czyli profilaktyka króliczych chorób zakaźnych”, który opisuje najważniejsze zagadnienia związane z króliczymi szczepionkami. Warto się z nim zapoznać, jeśli wahamy się z decyzją lub chcielibyśmy się dowiedzieć więcej na temat profilaktyki króliczych chorób zakaźnych. 

To już wszystko w dzisiejszym artykule. Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące tej groźnej choroby.

Autor:Lek. wet. Marika Chaszczyńska