Pssst... z kodem: 794309145, -15% przy zakupach za 150zł (nie dotyczy wyprzedaży).

Od czego zależy zapach fretki?

2024-08-22 12:24:00
Od czego zależy zapach fretki?

Chciałbyś zacząć swoją przygodę z hodowlą fretek, ale naczytałeś się o intensywnym, charakterystycznym zapachu, który roztaczają fretki swoją postacią? Ten artykuł jest dla Ciebie! Zastanowimy się od czego zależy zapach tego wesołego zwierzaka i czy jest na tyle nieznośny, żeby uprzykrzyć jego hodowlę. 

Naturalny zapach zwierząt 

Zanim zanurzymy się w nasze rozważania, należy zauważyć, że każde zwierzę ma swój charakterystyczny zapach, którego nigdy się nie wyeliminuje całkowicie. Czy będzie to kot, czy pies, czy królik, czy fretka, będą one pachnieć, jak pachną zwierzęta. 

Czy jednak oznacza to, że od razu po zaczerpnięciu pierwszego oddechu w czyimś mieszkaniu będziemy w stanie powiedzieć " ah, tu mieszka pies"?. Czasami niestety tak, ale prawie zawsze, wynika to albo z braku higieny, albo z problemów zdrowotnych zwierzęcia. Brzydki zapach z pyszczka albo aromatyczna, choć niesprzątnięta kupka w kuwecie, dają się we znaki każdemu nosowi. Jeśli jednak mamy zdrowe zwierzę i odpowiednio się nim opiekujemy, jego naturalny zapach nie jest potentny ani drażniący. 

Skąd bierze się zapach fretki? 

Musimy rozważyć tu dwa główne czynniki: 

Gruczoły zapachowe 

Jak każde zwierzęta, fretki mają bardzo wrażliwy węch, którego używają, by zbierać informacje, o otoczeniu i innych zwierzętach (kompanach lub ofiarach). Gruczoły zapachowe komunikują wiele rzeczy - na przykład granice terytorium lub gotowość do rozrodu. Fretki, które są aktywne seksualnie i znajdują się w sezonie rozrodczym, siłą rzeczy będą wydzielały więcej takiej substancji zapachowej. 

Zapach kału i moczu 

Wiemy po sobie, że dieta ma ogromny wpływ na to, jak pachną produkty uboczne naszego metabolizmu. Źle dobrana dieta ma ogromny wpływ na zapach dobiegający z kuwety. Podobnie ma się kwestia z moczem, choć tutaj musimy również brać pod uwagę jego rolę w znaczeniu terenu. 

Patologiczny zapach zwierzęcia i jego pochodzenie. 

Ten punkt jest w miarę uniwersalny dla wszystkich zwierząt, czy to dla fretki, czy jakiegokolwiek innego pupila. Choroby i stany zapalne będą miały charakterystyczną woń. Czasami wyczuwalną lepiej, a czasami gorzej. To co najbardziej wpływa na zapach pupila, to choroby jamy ustnej, problemy dermatologiczne oraz biegunki. Jeśli czujemy, że nasz zwierzak zaczyna pachnieć intensywniej (gnilnie, grzybiczo lub kwaśno), jest to oznaka, by udać się z nim do specjalisty! Nie powinna to być woń stale towarzysząca pupilowi. 

Jak ograniczyć naturalne zapachy zwierząt? 

Wbrew pozorom, mamy wiele opcji związanych z redukowaniem zwierzęcego zapachu. I nie, absolutnie nie chodzi tu o pięknie pachnące płyny do mycia, czy żwirki. W jednym z artykułów dotyczącym utrzymania czystości w klatce, który pojawił się na naszym blogu, poruszaliśmy ten temat i zasada jest prosta - im bardziej staramy się zamaskować zapach pupila, tym bardziej pupil stara się zamaskować obce zapachy. 

Co zatem możemy zrobić? 

Wykastruj lub zaimplantuj fretkę! 

Wyciszenie hormonów płciowych w znacznym stopniu ogranicza produkcję z gruczołów łojowych oraz znaczenie terenu moczem. Nie tylko my skorzystamy na takim rozwiązaniu. Przedłużająca się ruja u fretek stanowi zagrożenie życia i wskazane jest wyciszanie tych hormonów, dla dobra samego zwierzęcia. 

Karm zwierzę zbilansowaną dietą

Jeśli podajemy pupilowi posiłek, który składa się z dobrej jakości, wysoko przyswajalnych produktów spożywczych, to odchody zwierzęcia nie będą miały nieprzyjemnego, ostrego zapachu. 

(Więcej o żywieniu fretki możesz znaleźć na naszym blogu!) 

Zadbaj o higienę otoczenia zwierzęcia

Częste sprzątanie kuwety oraz używanie środków neutralizujacych odory, pomoże nam z zachowaniem lekkiej atmosfery w domu. Świetnie sprawdzi się tu ocet, który mimo początkowego zapachu, ulatnia się bardzo szybko, neutralizując wszystkie nieprzyjemne odory. Jeśli frecia oddała mocz poza kuwetą, na przykład na kanapę, można użyć neutralizatora zapachów, przeznaczonego dla kotów lub zasypać plamę sodą oczyszczoną, a następnie wyprać zabrudzone miejsce. 

Zadbaj o higienę ciała zwierzęcia

Zwróć się do specjalisty gdy tylko zauważysz zmiany zapalne skóry lub przedłużające się zmiany w strukturze kału. Pamiętaj też, by zaglądać zwierzęciu do pyszczka i monitorować odkładanie się kamienia nazębnego, który jest źródłem brzydkiego zapachu z buzi. Nie ma potrzeby kąpać fretek, chyba że dojdzie do zabrudzenia futra lub są po temu wskazania medyczne!

Podsumowując, mimo że każde zwierzę ma swój naturalny zapach, to nie powinien być on nieprzyjemny lub nadmiernie intensywny. Odpowiednia opieka nad pupilem, dbanie o zdrową dietę oraz regularne czyszczenie miejsc, w których przebywają i załatwiają się zwierzaki, pomoże nam w zachowaniu czystości i przyjemnej atmosfery w mieszkaniu.

Autor:Lek. wet. Marika Chaszczyńska