Chociaż na zdjęciach wydają się puchatymi, może nawet leniwymi kulkami, szynszyle to niesamowicie skoczne i pełne energii zwierzęta. Chcesz, żeby w Twoim domu pojawiły się te małe rozrabiaki? Zadbaj o to, żeby było im u Ciebie jak najlepiej! Odpowiednia klatka i jej wyposażenie to inwestycja. Oszczędzisz sobie dzięki nim późniejszych wizyt u weterynarzy, a Twoje szynszyle będą mogły spełniać swoje podstawowe potrzeby.

Klatka czy woliera dla szynszyli?

Przede wszystkim, szynszyle kochają skakać i żaden płaski wybieg nie da im takiej satysfakcji, jak możliwość wspinaczki. Dlatego w ich przypadku najważniejsza jest wysokość klatki. Mówi się, że absolutne minimum to 70 cm, jednak:

  • są to wymiary wystarczające dla jednej szynszyli, podczas kiedy są to zwierzęta silnie stadne i powinny żyć przynajmniej we 2,
  • kiedy te zwierzaki pojawią się w Twoim domu i zaczną rosnąć, szybko zobaczysz, że brakuje im tam miejsca.

Jeśli masz taką możliwość, zaopatrz się w klatkę o wymiarach: wys. 100 cm, szer. 40 cm, dł. 70 cm lub większą - miejsca nigdy za wiele! Dokładnie te same zasady dotyczą woliery.

Jakie są zalety klatki i woliery dla szynszyli?

Klatka:

  • lżejsza, łatwiejsza do przestawienia,
  • możliwe przemeblowanie i przekładanie półek,
  • tańsza,
  • łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Woliera:

  • stabilna, drewniana konstrukcja wygłusza hałasy, w przeciwieństwie do metalowych kratek,
  • robiona na zamówienie może zostać dopasowana do pokoju,
  • zabudowane boki zatrzymują nieczystości w środku, a nie dookoła woliery.

To, co wybierzesz, nie będzie miało większego znaczenia dla zwierzaków.


UWAGA: Najważniejsze elementy klatki lub woliery szynszyli są półki. Muszą być stabilne i drewniane, powinno być ich więcej niż zwierzaków, a jeśli przestrzeń ma ponad 100 cm wysokości, dla bezpieczeństwa środkowa półka powinna tworzyć pełne piętro - z jednym, małym przejściem. Pamiętaj też o ich wymiarach - nie zapomnij, że stado lubi spać razem i musi mieć na to miejsce. Pomiędzy półkami możesz przymocować mostki.


A jak urządzić wnętrze klatki dla szynszyli?

Poidełko i miski

Szynszyle potrzebują stałego dostępu do świeżej, czystej wody. Podczas ich harców, robienie bałaganu wszędzie dookoła siebie to norma. Dlatego też miseczka na wodę nie sprawdza się przy nich najlepiej, chociaż są od tego wyjątki. Jeśli się na nią zdecydujesz, najlepiej wybierz taką zrobioną z ceramiki, porcelany lub metalu. Tego typu pojemniki przydadzą Ci się też do podawania karmy i ziół. Tych drugich powinno być w diecie szynszyli sporo, więc dla parki najlepiej sprawdzi się miska o pojemności ok. 600 ml.

Dużo bardziej popularne od misek na wodę są poidełka, najlepiej od 100 ml w górę. Zarówno szklane, jak i plastikowe mają swoich zwolenników i przeciwników.

Paśnik na siano

Bez tego się nie obejdzie. Siano stanowi większość diety szynszyli, których układ pokarmowy musi pracować niemal bez przerwy. Dlatego bardzo ważne jest dobranie paśnika, który zmieści jego odpowiednią ilość. Najpopularniejsze są paśniki metalowe, w formie wiszącej kuli i materiałowe. Uważaj na te zrobione z prętów, jeśli planujesz zakup młodych zwierzaków - zdarza się, że próbują się w nie wcisnąć i utykają.


UWAGA: Siano nie powinno leżeć poza paśnikiem - jedzenie suszków zanieczyszczonych moczem jest dla szynszyli niebezpieczne!


Kryjówki i legowiska

Szynszyle, jak wszystkie gryzonie, które na wolności muszą unikać drapieżników, uwielbiają się chować, ale też wypoczywać w bezpiecznych miejscach. Dlatego, jeśli zależy Ci na ich komforcie, wyposaż ich klatkę w obudowaną kryjówkę (domek, norkę), gdzie zwierzaki będą mogły się schować np. po kłótni lub zwyczajnie ukryć się przed słońcem (szynszyle wiodą nocny tryb życia).

Żaden pupil nie pogardzi też hamakami, które mogą pełnić rolę półek, legowiskami oraz tunelami - najlepiej takimi mocowanymi do boków klatki.

Wanna dla zdrowia i urody

Co prawda jest to częściej wyposażenie wybiegu, ale nie można zapomnieć o tym mebelku. Szynszyle powinny zażywać kąpieli piaskowych (w przeznaczonym do tego pyle) przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Możesz wkładać wanienkę (kąpielówkę) do klatki, ale zapewnisz tym sobie dużo więcej sprzątania.

Alternatywnie, możesz zrezygnować z dedykowanych do tego mebelków na rzecz plastikowych lub metalowych misek. Z nich jednak będzie się wysypywał piasek przy każdym ruchu zwierząt - ich kąpiele są bardzo intensywne.

Podłoże klatki

Jak już było wyżej wspomniane, do tej roli absolutnie nie nadaje się siano. Złym, a nawet zabójczym pomysłem mogą się okazać wszelkie sztuczne żwirki dla kotów - np silikonowe.

Z pewnością największą popularnością w tej dziedzinie cieszą się trociny, przede wszystkim dzięki swojej niskiej cenie. Jeżeli się na nie zdecydujesz, zwróć uwagę na to czy (i ile razy) zostały odpylone. Te pokryte drobnym pyłem nie tylko robią więcej bałaganu, ale też są niebezpieczne dla oczu i układu oddechowego gryzoni.

Właściciele szynszyli decydują się też często na wypełnienie spodu klatki żwirkiem drewnianym, ściółką konopną lub kukurydzianą. Są one bardziej wydajne i niosą za sobą mniejsze ryzyko ewentualnych chorób oddechowych.

Wszystkie te opcje mają jeden minus - są na tyle twarde, że czasami prowadzą do otarć i nagniotków na delikatnych łapkach szynszyli. Aby im zapobiec, pokryj spód klatki i wybrane podłoże materiałem typu DryBed lub podkładem typu CageLiner, który zapewni im największy komfort.

Kołowrotek lub talerz do biegania

Gryzoń, który na wolności jest w ciągłym ruchu, zamknięty po kilka-kilkanaście godzin w klatce, potrzebuje dodatkowej stymulacji. Miejsce, w którym będzie mógł rozładować energię, pomoże mu też utrzymać kondycję, zadbać o zdrowie stawów i być może zapobiegnie zniszczeniom w klatce i poza nią.

Kołowrotek dla szynszyli musi być duży - jego średnica nie powinna być mniejsza niż 40 cm. W innym przypadku będzie codziennie niszczył kręgosłup zwierzaków. Nie może też być zbudowany z metalowych prętów, które ranią delikatne łapki i są przyczyną wielu urazów (rozwiązaniem może być samodzielne pokrycie czymś szczelin). Ważny jest też sposób mocowania kołowrotka. Jego uchwyty nie mogą tworzyć tzw. efektu nożyc.

Dużą popularnością wśród szynszylomaniaków cieszą się dyski do biegania. Ich średnica nie może być mniejsza niż 30 cm, żeby zwierzaki mogły utrzymać na nich równowagę. Niektórym z nich trzeba też pokazać, jak używa się tej „dziwnej zabawki”.


UWAGA: Unikaj wszelkich plastikowych zabawek, misek i akcesoriów w klatce i na wybiegu szynszyli. Nawet gryzonie, które nigdy się nimi nie interesowały, kiedyś mogą spróbować je zjeść. Kawałki plastiku z łatwością ranią delikatne przełyki tych zwierząt.


Kuweta

To nieobowiązkowy, ale czasami przydatny element w klatce. Nie wszystkie szynszyle szybko uczą się korzystania z toalety, ale niektórym przychodzi to stosunkowo łatwo. Jeżeli Twoje pupile należą do tej drugiej grupy, możesz oszczędzić naprawdę dużo czasu na sprzątaniu ich otoczenia. Pamiętaj, żeby kuweta była wykonana z bezpiecznego materiału i pozwalała szynszylom swobodnie się w niej obracać.

Zabawki

Kto nie kocha rozpieszczać swoich pupili i obserwować, jak się bawią? Zadbaj o to, żeby Twoje szynszyle miały dostęp do różnych zabawek i co jakiś czas je wymieniaj, zanim się znudzą. Możesz wybierać spośród kulek z dzwoneczkiem, wiszących drewienek, najróżniejszych kształtów i materiałów. Najlepsze będą oczywiście te, na których można ścierać zęby! A jeśli szukasz czegoś nietuzinkowego - rozejrzyj się za zabawkami dla ptaków.