Szynszyle to fantastyczne zwierzęta domowe, których popularność rośnie z każdym dniem. Są to jedne z najdłużej żyjących zwierząt egzotycznych, które można mieć w domu, ponieważ dożywają nawet 20 lat przy dobrej opiece. Wobec tego warto, a nawet należy, zainwestować w odpowiednie lokum dla tych gryzoni. Jak jednak pogodzić potrzeby, tak energicznego i skocznego zwierzaka, z bezpieczeństwem i jakością wykonania klatki? W tym artykule dowiemy się jakie wymiary powinna mieć szynszylowa willa, co powinno znajdować się w środku klatki i zobaczymy wskazówki oraz triki dla początkujących opiekunów, szukających inspiracji do wystroju wnętrza.

Trochę biologicznego bełkotu

Ponieważ głównym celem przy urządzaniu klatki dla gryzoni, jest możliwie dokładne odwzorowanie ich naturalnego środowiska, warto poznać kilka najważniejszych faktów, na temat behawioru tego zwierzęcia oraz jego preferencji, zanim przystąpimy do urządzania lokum. Pomoże nam to wybrać najodpowiedniejsze materiały oraz stworzyć plan takiego mieszkanka i zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne produkty, przed powitaniem w naszym domu nowego gościa.

  • Ich naturalne środowisko obejmuje górzyste tereny, pełne piasku, w okolicach Argentyny, Boliwii i Peru
  • Żyją między kamieniami, w norkach lub szczelinach, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa i umożliwiają schowanie się przed drapieżnikami c. Ich siedliska mają wyraźnie wyznaczone strefy, w tym miejsce do spania d. Mają tendencję do wyściełania miejsca do spania oraz budowania gniazd
  • Szynszyle potrafią skakać nawet na 2 metry wzwyż
  • Prowadzą nocny tryb życia
  • Żyją w koloniach

Ta garstka informacji daje nam możliwość wyobrażenia sobie, jakiej klatki potrzebuje szynszyla. Przede wszystkim, musi to być klatka wysoka, która umożliwi swobodne podskakiwanie. Powinna zawierać mnóstwo, różnego rodzaju domków i kryjówek, które będą odpowiednikiem szczelin między kamieniami. W klatce powinny być stały podział na strefy - miejsce do jedzenia, miejsce do zabawy, miejsce do wypoczynku. Sypialnia musi być miękka, złożona z hamaków, a zwierzę powinno mieć dostęp do materiałów służących do bezpiecznego budowania gniazda. Każde zwierzę w stadzie powinno mieć możliwość schować się w którymś domku, jeśli potrzebuje odpocząć od towarzystwa, ponieważ tak samo jak my, potrzebują one chwili samotnego wytchnienia. Ponieważ szynszyle za dnia śpią, klatka powinna być umiejscowiona w cichym, niezbyt oświetlonym miejscu, aby zapewnić zwierzęciu dobry wypoczynek.

Wybór odpowiedniej klatki

Przejdźmy teraz do szczegółów. Minimalne wymiary klatki dla pary szynszyli to 80x50x100cm. Jak widać, najważniejsza jest tutaj wysokość. Te wymiary klatki, podane są jako absolutne minimum! Nie powinniśmy schodzić poniżej tych wymiarów, ani o 1cm, a tak naprawdę, powinniśmy szukać większej klatki, niż to minimum.

Wielu ludzi decyduje się na wybór klatki Perfect Maxi, ze względu na fakt, że część z tych modeli, ma możliwość dokładania modułów w środek budowli, co zapewnia dużo możliwości wspinaczki dla pupila. Często też widać, samodzielnie zbudowane woliery, na przykład ze starej szafy, zaadaptowanej pod potrzeby tego gryzonia. W wypadku budowania wolier samodzielnie, należy brać pod uwagę zapewnienie odpowiedniej wentylacji dla zwierzaków oraz oświetlenia. Klatki i woliery można kupić również używane, na wielu szynszylowych grupach, na przykład na Facebooku lub innych portalach.

Na szczęście szynszyle to dosyć czyste zwierzątka, ich mocz, mimo, że zagęszczony, nie zawiera aż tyle amoniaku, co na przykład mocz szczura. Ta informacja pozwoli nam dobrać materiał z którego zbudowana będzie klatka/woliera. Można spokojnie używać drewnianych elementów jak na przykład półki, mostki i domki, a jeśli chodzi o metalowe części, najlepiej unikać ocynkowanych elementów, które mają tendencję do wchodzenia w reakcję z moczem, co powoduje korozję metalu i nieprzyjemny zapach klatki.

Pamiętajmy też, że my jako właściciele, musimy mieć zapewniony wygodny dostęp do wnętrza klatki. Podczas sprzątania, ciężko byłoby nam manipulować przez malutkie drzwiczki, jakie mają tańsze klatki ze sklepów zoologicznych. Największą zaletą wolier jest fakt, że bardzo często, drzwi otwierają całą przednią ścianę, co daje wygodny dostęp do wnętrza klatki. Model Perfect Maxi, ma większe drzwiczki, niż inne klatki, znajdują się one w każdym segmencie klatki, co daje wygodę właścicielowi.

Jeśli chodzi o półki, muszą one być pełne, czyli nie zbudowane z prętów lub siatki. Najlepiej sprawdzą się oryginalne, plastikowe półki dołączone do zestawu w klatce Perfect Maxi lub półki drewniane. Inne, mogą powodować powstawanie bolesnych i ciężko leczących się odcisków na stopkach.

Wyposażenie klatki

Kryjówki, domki, hamaczki

Mamy już w głowie, ogólny zarys potrzebnych mebelków, ale omówmy sobie tą kwestię bliżej. Po pierwsze - uniwersalna zasada mówi, że w klatce, powinniśmy mieć tyle kryjówek, ile mamy zwierząt, plus dwie dodatkowe. Czyli dla dwóch szynszyli, potrzebne są minimum 4 kryjówki. Są to zwierzęta stadne, u których występuje hierarchia społeczna, objawiająca się, między innymi, wybieraniem sobie kryjówek i oznaczaniem ich jako swoje.

Szynszyle, oczywiście, uwielbiają spać razem i w dobrze zapoznanym i zorganizowanym stadzie, nie występują konflikty o miejsce do spania, bo wszystkie zwierzęta śpią w kupie. Mimo wszystko, sprzeczki i bójki z rodzeństwem, zdarzają się mimo wszystko. Wtedy potrzebne jest miejsce, w którym zwierzaki mogą od siebie odpocząć.

Na rynku dostępny jest cały wachlarz różnych domków, kryjówek i norek, dostępnych w różnych rozmiarach, kolorach i z różnych materiałów. Do klatki szynszyli polecane są drewniane domki i kryjówki, o większych rozmiarach - podobne jak dla świnki morskiej czy królika. Oczywiście, każde dodatkowe miejsce do schowania się, to stymulacja intelektualna dla zwierzęcia - warto więc puścić wodze fantazji i dodać domki o różnej strukturze, z różną ilością wejść lub kształtem dachu.

Wspomnieliśmy też o miejscu do spania. Tu najlepiej sprawdzają się hamaczki. Są one miękkie i przyjemnie otulają zwierzaka. Również i tutaj dostępne są niezliczone kształty i kolory - domki kostki, hamaki piętrowe, tunele, prostokątne hamaki i tzw hamaki łapaki - zadanie tych ostatnich polega na złagodzeniu upadku z wyższych pięter. Mimo, że szynszyle mają wspaniałą koordynację, musimy pamiętać, że podczas bójek, albo u chorych, czy starszych zwierząt mogą zdarzyć się upadki. Jeden lub dwa, szerokie hamaki umieszczone mniej więcej w połowie wysokości (lub inaczej, stosownie do wielkości klatki), pomogą zamortyzować upadek i uniknąć urazów.

Potrzeby biologiczne

Zaliczymy tutaj po pierwsze kuwetę. Szynszyle łatwo uczą się kuwetowania, więc będą potrzebowały miejsca, ustanowionego jako toaleta. Najlepiej wybierać duże rozmiary kuwet. Ja, osobiście, lubię kuwety z rusztem, ponieważ uniemożliwiają one zjadanie żwirku, zwłaszcza celulozowego lub kukurydzianego. Jeżeli nasza klatka ma więcej pięter, musimy zapewnić więcej kuwet. To samo tyczy się ilości osobników- im więcej zwierząt, tym więcej szynszylowych toalet.

Miejsce spożywania posiłków, to kolejna ważna kwestia. Najlepiej wybrać do tego jedno piętro, z szerszą podstawą, tak aby była w stanie pomieścić wszystkie zwierzęta. Dobrze sprawdzają się ciężkie ceramiczne miski, których zwierzak łatwo nie wywróci. Przy większej ilości zwierząt miskę zamieniamy na prostokątną kuwetę, która umożliwi dostęp do jedzenia wszystkim zwierzakom na raz, co minimalizuje konkurencję o pokarm. Przy okazji jedzenia, poruszymy też sprawę dostępu do wody. Wybór poidełka to kwestia preferencji właścicieli. Na rynku dostępne są ciche poidełka, otwieranie od góry lub od dołu, plastikowe lub szklane, w różnych rozmiarach. Powinniśmy kierować się przy wyborze, tym jak łatwo czyścić dane poidełko, jak łatwo uzupełnia się w nim wodę i rozmiarem. Mimo że szynszyle są naturalnie przystosowane do życia w suchym klimacie, muszą one mieć stały, wygodny dostęp do wody. Takie poidła powinny być rozmieszczone, mniej więcej, co drugie piętro.

Kąpiele piaskowe urządzane są w tzw kąpielówkach, czyli pojemnikach, do których zwierzę może wskoczyć i skorzystać z kąpieli piaskowej. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kąpielówka nie może stać w klatce cały czas! Powinna ona być dostępna około 2-3 razy w tygodniu, przez kontrolowaną ilość czasu. W innym wypadku szynszyle będą korzystać z niej zbyt często co prowadzi do wysuszenia skóry i niszczenia futerka.

Zabawki

Oj tak, szynszyle to niesamowicie inteligentne maluszki, które potrzebują dużo stymulacji, a zwłaszcza intelektualnej. Na szczęście możemy zapewnić im taki wysiłek, poprzez różnego rodzaju zabawki, którymi zwierzak chętnie będzie się bawił (zwłaszcza jeśli nagrodą jest pozyskanie smakołyków!). Zaliczamy tutaj różnego rodzaju kule smakule, zagadki dla psów, czy papug, maty węchowe lub samodzielnie wykonane zagadki, na przykład z rolek po papierze toaletowym. Szynszyle chętnie bawią się w basenach z kulkami, tunelach i sputnikach, biegają po mostkach, wspinają się po drabinkach, gonią się nawzajem i skaczą z miejsca na miejsce. Cokolwiek im zapewnimy, będzie to niesamowcie budujący moment, gdy będziemy mogli patrzeć, jak wesoło nasze pupile próbują dobrać się do jedzonka.

Wspomnijmy też oczywiście o kołowrotku. Najlepiej wybrać robione na zamówienie kołowrotki drewniane. Muszą one mieć minimum 40cm średnicy oraz mieć pełną podstawę (nie pręty lub siatka metalowa). Musimy unikać również kołowrotków zamkniętych od zewnątrz oraz takich, które mają pręt biegnący przez środek. Szynszyle nie lubią używać dysków do biegania, są one również niezbyt bezpiecznym wyjściem. 

Wymieńmy sobie pokrótce, najczęściej popełniane błędy, przy urządzaniu willi dla szynszyli

  • Za mała klatka
  • Zbudowane z prętów lub siatki półki
  • Niewystarczająca ilość kryjówek, kuwet lub poidełek
  • Brak miejsc do spania
  • Za mały kołowrotek
  • Brak zabawek

Jeśli unikniemy tych błędów, nasze zwierzaki będą zdrowe i aktywne, a my będziemy spokojni i dumni z tak przyszykowanej klatki, którą pochwali każdy gość, w naszym domu! 

Na tym kończymy dzisiejszy artykuł. Mam nadzieję, że zawarte w nim wskazówki pomogą nowym jak i już zahartowanym właścicielom, urządzić dla swoich podopiecznych najwspanialszy, szynszylowy raj!