Wśród rzadziej spotykanych zwierząt domowych wyróżniamy jeże pigmejskie, inaczej nazywane afrykańskimi - mniejsze od przedstawicieli gatunku europejskiego. Są urocze i dają się oswoić – jednak przed podjęciem decyzji o zakupie jeża, należy przyswoić podstawowe informacje na temat jego potrzeb. Jednym z najważniejszych elementów jest wybór odpowiedniego terrarium oraz wyposażenia. 

Czy terrarium jest niezbędne?

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to potrzeba stałego wybiegu – podobnie jak wiele innych zwierząt klatkowych i terrariowych, jeże muszą mieć przestrzeń do biegania. Można ją zorganizować, przedłużając terrarium lub dając zwierzakowi dostęp do całego pokoju, oczywiście w pełni zabezpieczonego. W obrębie wybiegu nie powinno być żadnych nitek ani włosów, w które jeż mógłby zaplątać nóżki. Ważne jest także ogrodzenie wybiegu – zagroda powinna uniemożliwiać wspinaczkę po niej i jej przemieszczenie oraz nie zawierać elementów, które mogą zranić jeża.

Nawet, jeśli zorganizujemy jeżykowi duży wybieg, terrarium jest potrzebne – zapewnia odpowiednie warunki temperaturowe. To miejsce, w którym jeż może w każdej chwili schronić się przed chłodem czy przeciągami, co jest istotne dla jego zdrowia. Terrarium powinno być wentylowane i ogrzewane. Temperaturę wewnątrz niego podnosimy, podpinając pod termostat specjalne maty grzewcze czy emitery ciepła. Dobrze jest też zamontować termometr do stalej kontroli temperatury wewnątrz terrarium. Jest to ważne, ponieważ zbyt niska może doprowadzić do zapadnięcia w hibernacje, która dla jeży pigmejskich jest śmiertelna.

Podstawa terrarium - podłoże, kuweta, mieseczki

Jakie podłoże najlepiej sprawdzi się w terrarium dla jeża? Należy pamiętać, że nie jest on gryzoniem – trociny w najlepszym wypadku spowodują problemy higieniczne, gdyż będą osiadały na kolcach. W najgorszym zaś pogorszą zdrowie układu oddechowego z powodu pylenia. Lepiej postawić na podłoże, które nie rozpada się na drobiny – na przykład koce, podkłady higieniczne lub posłania: drybedy lub vetbedy. Skoro w terrarium nie będzie trocin, czy należy wstawić kuwetę? Można to zrobić, lecz niektóre jeże nie chcą korzystać z takich rozwiązań. Zachęcimy zwierzaka do tego, przenosząc odchody do kuwety, gdy jeż załatwi się poza nią lub wybierając dogodną dla niego wyściółkę. Niestety jeże mają rózne charaktery i czasem nauczenie ich czystości jest niemożliwe.

Jeż powinien mieć stały dostęp do wody, jednak nie wybierajmy poidełek. Mogą one niszczyć zęby – lepsze będą miski ceramiczne, z których woda się nie wyleje, a jeżyk napije się w sposób wygodny i naturalny. Jeśli w ogóle chcemy wyposażyć terrarium w pięterko, musimy uważać na to, by nie było miejsc, w których jeż mógłby się zaklinować. Zwierzak może także spaść z podwyższenia ze względu na wrodzoną niezdarność – dbajmy o bezpieczeństwo pupila bardziej, niż o realizację własnych pomysłów.

Wyposażenie terrarium dla jeża

Ze względu na naturalny styl życia gatunków, od których pochodzi jeż pigmejski, należy zapewnić mu wygodne kryjówki. Może to być na przykład norka lub śpiworek dla jeża – najlepiej, aby jego szwy były ukryte, gdyż wystające nitki mogą zaczepiać się o pazury oraz zaciskać się wokół nóżek. Przy braku interwencji, taka sytuacja może doprowadzić do martwicy i konieczności amputacji kończyny.

Norki stworzone z myślą o jeżach pigmejskich znajdziesz w naszej kategorii: NORKI

Jeśli chodzi o akcesoria do zabawy, idealne będą tunele, zabawki dźwiękowe oraz maty węchowe. Warto wykorzystać własne zdolności twórcze – można wykonać pudełko dla jeża wypełnione skrawkami filcu. Jeże uwielbiają się chować i zakopywać – to właśnie zwierzak będzie robił w pudełku. Cenna jest także możliwość zażywania kąpieli piaskowych, jednak niezbyt często, a piasek powinien być gruby, odpowiedni dla zwierząt terrariowych. Piasek dla szynszyli nie nadaje się dla jeża, gdyż mocno wysusza skórę.

Zabawki, które mogą się spodobać Twojemu jeżowi znajdziesz w naszej kategorii: ZABAWKI

Kołowrotek - tak czy nie?

Wiele jeży uwielbia biegać na kołowrotku – nie jest to jednak konieczne, a długie korzystanie z niego może pogorszyć zdrowie kręgosłupa. Występuje także zjawisko stereotypii, czyli powtarzania bezcelowych ruchów i rytuałów z powodu odcięcia od zróżnicowanych bodźców. Jeż, który spędza zbyt wiele czasu na kołowrotku, może rozwinąć szkodliwe nawyki, takie jak podgryzanie się. Bezpieczniejszy dla kręgosłupa będzie dysk do biegania, jednak w jego wypadku również występuje problem braku bodźców i nie wszystkie jeże lubią z nich korzystać.