Każdy właściciel zwierzątka domowego, a w szczególności gryzonia powinien zadbać o bezpieczny i bezstresowy “środek transportu” dla swojego zwierzaka. Wyjazd na wakacje czy wizyta u weterynarza wymaga od właściciela odpowiedniego przygotowania i zapewnienia bezpiecznej podróży zwierzęciu. Idealnym rozwiązaniem jest transporter. W takim akcesorium bez problemu możemy zabrać chomika ze sobą bez strachu o jego zdrowie i życie. Niektórzy właściciele tych sympatycznych futrzaków są zdania, że transporter jest im zbędny, chomik przecież bez problemu zmieści się do kieszeni lub w dłoniach. Jest to zachowanie bardzo nieodpowiedzialne, zwierzątko może przecież uciec lub przeziębić się. Gryzonie powinno przewozić się tylko i wyłącznie w stworzonych do tego celu transporterach, będziemy mieć wtedy pewność, że chomik nam nie ucieknie.

Stopniowe oswajanie chomika z transporterem wydaje się być strzałek w dziesiątkę, zwierzątko powinno w nim przebywać również w domu, przyzwyczajając się do obecności w nim. Ważne jest również zapewnienie zwierzęciu w środku odpowiednich trocin lub innego podkładu. Można również włożyć ulubione przez chomika norki lub inne zabawki. Zwierzątko powinno się tam czuć jak w domu, co sprawi że ograniczymy i tak już duży stres.

Transportery wykonane z plastiku

Najpopularniejszym typem transportera dla gryzonia, jest ten wykonany z plastiku. Cechuje się on wytrzymałością, lekkością oraz łatwym i wygodnym użytkowaniem. Plastikowe modele zazwyczaj wyposażone są w uchwyt ułatwiający przenoszenie zwierząt. Możemy wybrać wariant idealnie leżący w naszej dłoni.

Oprócz tego, że transporter musi spełniać wymagania naszych małych podopiecznych, powinien również sprostać naszym oczekiwaniom. Dlatego właśnie producenci transporterów zapewniają nam bogaty wybór wzorów i kolorów.

Wśród modeli wykonanych z plastiku możemy wyróżnić te z otwarciem górnym i bocznym.

Plastikowy transporter z otwarciem górnym czy bocznym?

Transportery z otwarciem górnym są najbardziej popularne, stanowią idealny kompromis pomiędzy jakością wykonania, a ceną. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele z przezroczystą górną częścią, pozwala to obserwować zachowanie naszego pupila podczas podróży, która jak wiadomo może go stresować. Do ich największych zalet zaliczyć możemy: znaczną wytrzymałość, bardzo dobrą wentylację oraz łatwość w utrzymaniu akcesorium w czystości. Dodatkowym plusem jest łatwe wyjmowanie zwierzątka, wystarczy podnieść górną klapę transportera.

Do zalet modeli z otwarciem bocznym możemy zaliczyć przede wszystkim stosunkowo niską cenę. Wiąże się to jednak z szeregiem niedogodności. Utrzymanie tego typu transportera w czystości jest o wiele trudniejsze niż w przypadku modeli z otworem u góry. Dodatkowym mankamentem jest konieczność włożenia ręki do środka i szukania zwierzaka po omacku.

Torby transportowe

Sporą popularnością cieszą się również transportery wykonane z płóciennego materiału. Wyposażone są one w specjalną siatkę, która zabezpiecza przed ucieczką i pozwala nam obserwować naszego pupila podczas transportu. Modele te gwarantują dobry dopływ powietrza do wnętrza. Materiał, z którego są wykonane zapewnia komfort i lepsze utrzymywanie ciepła wewnątrz transportera. Produkty te wybierane są jednak w przypadku zwierząt większych rozmiarów, takich jak świnki morskie czy króliki. Podobnie jak w plastikowej wersji z otwarciem bocznym, aby wyjąć chomika musimy włożyć dłoń do środka. Dodatkowo bardzo trudno utrzymać materiał w czystości, istnieje też ryzyko przegryzienia warstw materiału.

O czym należy pamiętać wybierając transporter dla chomika.

Wybór odpowiedniego modelu powinien być przemyślany, musimy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem naszego zwierzaka. Pamiętajmy, aby zapewnić mu wystarczającą przestrzeń do swobodnego poruszania się i odpowiedni dopływ powietrza, który zapewnią liczne otwory w konstrukcji plastikowej lub siatka w transporterach wykonanych z materiału. Zwróćmy uwagę na średnicę otworów, nie mogą być one bowiem zbyt szerokie, aby chomik nie uciekł. Kolejnym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować jest jakość oraz materiał, z którego wykonany jest produkt. Musi on zapewniać stabilność przy transporcie oraz gwarantować łatwe utrzymanie w czystości.

Reasumując, najlepszym wyborem wydaje się być transporter plastikowy, otwierany od góry. W przypadku wybrania tego typu akcesorium musimy zwrócić uwagę na odpowiednią grubość plastiku gwarantującą ochronę zwierzęcia nawet w razie przypadkowego upadku. Dodatkowo pamiętajmy, że chomiki mają skłonności do gryzienia, w związku z tym musimy bardzo dokładnie zapoznać się ze składem środków, które zostały wykorzystane w budowie wybranego przez nas modelu, tak aby nie okazały się toksyczne dla naszego pupila.


Polecane transportery dla chomików: Zolux Neo, Trixy Pico