Rozpoczynasz przygodę z szynszylą? - 10 rad na sam początek!
2024-10-24 13:23:00Podstawowa zasada związana z hodowlą zwierząt, związana jest z zapoznaniem się z gatunkiem, który chcemy hodować. Ja sama popełniłam ten błąd, biorąc pod opiekę pierwszego gryzonia, ale nie wiedząc na jego temat nic, poza podstawową biologią gatunku. Prawda jest taka, że nasza niewiedza ,może spowodować, że damy się łatwo oszukać. Kupimy rzeczy, które reklamowane są, jako zdrowe, a tak naprawdę są szkodliwe lub wyrządzą szkodę naszemu pupilowi. Jeśli więc ostatnio zdecydowałeś się na posiadanie szynszyli lub jeszcze rozważasz, czy jest to coś dla Ciebie, to spodoba Ci się ten artykuł. Przedstawiam dziesięć podstawowych rad, z którymi warto zapoznać się na początku drogi, związanej z hodowlą tego puchatego gryzonia.
Zapoznaj się z wymogami gatunku!
Sama świadomość tego, jakim zwierzęciem jest szynszyla oraz znajomość opisu z książki zoologicznej, niestety nie wystarczy. Możemy wiedzieć, że szynszyla ma gęste futro, lubi skakać i je rośliny, ale przełożenie tego na podstawy hodowli zwierzęcia w domu, to już zupełnie inna para kaloszy. Poszukaj konkretnych informacji związanych z utrzymaniem tego pupila. Zaliczamy tutaj:
- minimalne wymiary klatki i wybiegu,
- pełnowartościowa dieta tych zwierząt, w niewoli,
- urozmaicenia do klatki,
- stadność zwierzęcia,
- tryb życia (dzienny czy nocny),
- behawior szynszyli.
Dzięki temu unikniesz wielu niespodzianek i uda Ci się zapewnić zwierzęciu odpowiedni komfort. Będziesz też w stanie podjąć decyzję, czy jest to pupil, na którego możesz pozwolić sobie w swoim mieszkaniu lub czy jego temperament dopasowany jest, do Twojego trybu życia. Na przykład, jeśli dużo nie ma Cię w domu, może być ciężko zapewnić pupilowi odpowiednio długi i angażujący wybieg.
Kup potrzebne wyposażenie!
Zanim przyprowadzisz zwierzę do domu, zaopatrz się we wszystkie konieczne rzeczy. Listę warto zrobić sobie, już na samym początku, gdy zaczynasz czytać o potrzebach szynszyli. Potem modyfikujemy tą listę w zależności od potrzeb. Wiele rzeczy może być ciężko dostać stacjonarnie (na przykład odpowiednich rozmiarów klatkę, czy wolierę), dlatego w grę wchodzi również czas wysyłki. Upewnij się, że masz na miejscu wszystko, co potrzebne: klatkę, domki, miseczki, poidła, kuwetę, kąpielówkę, piasek kąpielowy, sianko i zioła, ekstrudat.
Postaraj się jednak, kompletować wszystko z głową, ponieważ na samym początku jest to głównie metoda prób i błędów. Nie wszystkie przedmioty będą niszczone lub zużywane tak samo szybko, nie wszystkie materiały (drewno, plastik, metal itp) nadają się dla zwierzęcia w równym stopniu. Mimo, że świat zabawek dla gryzoni, to jedna, wielka, królicza nora, dobrze jest skupić się na podstawach, a dopiero wraz z czasem dokupić kolejne elementy, gdy już przekonamy się co najlepiej odpowiada zwierzęciu i nam samym.
Odłóż pieniądze na awaryjne sytuacje!
Pamiętaj, że wypadki, chodzą nie tylko po ludziach, ale też po szynszylach. Przygotuj sobie zapas finansowy, gdyby okazało się, że Twój zwierzak wymaga leczenia. Inwestycja w szynszyle, to inwestycja na długie lata, w końcu jest to najdłużej żyjący, z powszechnie trzymanych w domu gryzoni. Zwierzęta te mogą żyć kilkanaście lat i zdarza się, że wymagają drogiego leczenia lub operacji. Na samym początku przygody, na pewno będziesz potrzebować większych sum, chociażby ze względu na konieczność skompletowania wszystkich akcesoriów, pierwszej wizyty u weterynarza oraz wykonania zabiegu kastracji. Co jakiś czas, konieczne będzie również wykonanie badań profilaktycznych, jak badanie kału, krwi lub przegląd stomatologiczny. Weterynaria jest sektorem prywatnym, więc za wszystkie usługi się płaci. Przygotuj się, by nie okazało się to, zbyt dużym zaskoczeniem.
Zapoznaj się z zasadami pielęgnacji pupila!
Ważne są nie tylko podstawowe zasady hodowli, ale również to, co opiekun powinien robić dla pupila, by zapewnić mu zdrowie i komfort. Szynszyle mają charakterystyczne gęste futro, które wymaga pielęgnacji. Podobnie jest z pazurami, zębami czy powierzchnią stóp. Dzięki znajomości zasad pielęgnacji zwierzęcia oraz unikaniu najczęściej popełnianych błędów, jak kąpiele w wodzie, czy samodzielna korekcja siekaczy. Zaoszczędzimy sobie pieniędzy, związanych z wizytami u weterynarza oraz zminimalizujemy ryzyko wystąpienia zbędnego dyskomfortu u pupila.
Poznaj najczęstsze choroby szynszyli!
Gryzonie, to grupa zwierząt, które unikają pokazywania objawów, z racji tego, że stają się wtedy łatwym łupem, dla potencjalnych drapieżników. Bardzo ważne jest, by nowo upieczony opiekun umiał rozpoznać objawy bólu, czy dyskomfortu u pupila. Ponadto, dobrze znać najczęściej występujące u tych zwierząt choroby. Ich fizjologia jest, nie tylko bardzo różna od naszej, czy psiej, ale ponadto niektóre rzeczy, mogą nas zaskoczyć jeśli nie będziemy świadomi, że są częścią ich naturalnego behawioru i nie stanowią zagrożenia. Przykładem jest tzw “ślizganie się futra”, czyli gubienie kłębków sierści w odpowiedzi na stres, którym może być wizyta u weterynarza. Naucz się też podstawowej pierwszej pomocy, w wypadku urazu, czy zakrztuszenia.
Przyjmuj rady innych
Może się to wydawać oczywistym stwierdzeniem, ale z doświadczenia wiadomo, że nawet dobra rada, może wywołać w nas poczucie oburzenia lub zaskoczenie. Czasami, powoduje to, że nie jesteśmy w stanie zastosować się do korzystnych rozwiązań. Pamiętajmy, że zarówno opiekunom, jak i weterynarzom, czy technikom zależy na dobrostanie zwierząt. I to powinien być nasz cel, niezależnie od tego, jakim tonem została podana wskazówka.
Nie bój się również zadawać pytań lub pytać o opinię, jeśli masz wątpliwości, czy coś będzie dobre dla zwierzaka.
Wybierz odpowiednie źródło, z którego dostaniesz zwierzę!
Wbrew pozorom, źródło, z którego bierzemy zwierzę, może odgrywać znaczącą rolę w jego, a zatem i naszej przyszłości. Odradzane jest kupno w sklepach zoologicznych lub pseudohodowlach. Są to miejsca nastawione na zysk, a zdrowie zwierząt jest na drugim planie. Znacznie lepszym wyborem jest adopcja lub kupno z hodowli rodowodowej. Dzięki temu unikniemy chorób, ciąży, obciążenia wadami genetycznymi i problemów behawioralnych. Nie będziemy też wspierać bezmyślnego rozmnażania zwierząt, bez znajomości ich genetyki i stanu zdrowia.
Naucz się, o najczęściej popełnianych błędach!
Tak, warto nie tylko wiedzieć co jest właściwe, ale również to, jakich błędów unikać. Zaliczymy tu nie tylko zachowania, które często można uznać za niewinne, ale również świadomość, jakich produktów nie podawać naszej szynszyli. Mogą one być nawet opisane, jako korzystne dla gryzonii, a na opakowaniu będzie widać radosne zwierzaki. Do takich produktów należą karmy oparte na bazie ziaren zbóż, kostki solne oraz wiele innych, których warto poszukać, by wiedzieć czego unikać. Do pozornie niewinnych zachowań, należy zmuszanie zwierząt do przyjaźni międzygatunkowej. Psy lub koty, będą traktowane przez szynszylę na równi z zagrożeniem życia. Miejmy świadomośc, że nie wszystko co sprawia wrażenie pozytywnego, faktycznie takim jest.
Wybierz sklep zoologiczny!
Najlepszym wyborem, będzie oczywiście sklep, który ma w asortymencie, jak najwięcej używanych przez nas produktów. Mamy do wyboru sklepy stacjonarne ale również sklepy internetowe, które dedykowane są specjalnie gryzoniom! Znajdziemy tam dobrej jakości karmę, bezpieczne zabawki, wygodne hamaki i inne akcesoria, których nie ma w wielu sklepach stacjonarnych. Często spotykamy się z wyprzedażami i promocjami na tych stronach, a niektóre mają programy lojalnościowe dla stałych klientów, które pomogą nam zaoszczędzić nieco pieniędzy.
Sprawdź ofertę naszego sklepu ze zdrowymi ziołami dla szynszyli: zioła
Znajdź weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu gryzoni!
Nie każdy weterynarz specjalizuje się w leczeniu gryzoni. Wymaga to innej wiedzy i precyzyjnych umiejętności. Inaczej pobiera się krew, operuje, czy interpretuje wyniki badań. Weterynarz musi wiedzieć, jakie leki są szkodliwe dla szynszyli, jakie dawki podać zwierzęciu i na co zwrócić uwagę w procesie diagnostycznym. Weterynarz na co dzień, przyjmujący psy i koty, może zwyczajnie nie mieć odpowiedniego asortymentu czy przeszkolenia, aby postawić trafną diagnozę
Inną kwestią jest również to, by znaleźć i mieć pod ręką numer oraz adres do najbliższej kliniki całodobowej, tak aby w święta i w nocy móc zareagować, gdyby działo się coś złego z naszym pupilem.
To już wszystko na dzisiaj. Te dziesięć rad, to zaledwie podsumowanie obszernego tematu, jakim jest hodowla szynszyli. Pomaga on jedynie zakosztować najważniejszych kategorii opieki nad tym uroczym zwierzakiem. Aby lepiej poznać gatunek, zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu, które omawiają poszczególne zagadnienia dużo bardziej szczegółowo.