Gryzonie są jednymi z popularniejszych zwierząt domowych. Ich utrzymanie jest stosunkowo niedrogie, z wyjątkiem pierwszej inwestycji w wyposażenie oraz kosztów związanych z ewentualnym leczeniem. Poszczególne gatunki gryzoni różnią się między sobą cechami społecznymi oraz potrzebami żywieniowymi i przestrzennymi. Szczury domowe mogą być doskonałymi kompanami – są towarzyskie i łagodne, często wykazują się dużą cierpliwością. Niestety wielu początkujących hodowców szczurów nie posiada odpowiedniej wiedzy, by zapewnić tym zwierzętom optymalne warunki do życia. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat usposobienia i potrzeb gatunkowych przyszłych pupili – przyjrzyjmy się więc podstawom hodowli szczurów.

Szczury z dobrego źródła

Dużo lepiej kupić szczura w sprawdzonej hodowli, niż w sklepie zoologicznym. Pracownicy nie są ekspertami w opiece nad każdym gatunkiem, który znajduje się w ofercie sklepu. Prowadzi to nie tylko do zaniedbań takich jak zbyt mała przestrzeń czy słabej jakości karma, ale także do chowu wsobnego – rozmnażanie zwierząt odbywa się bez kontroli. Zazwyczaj nie są one kastrowane ani rozdzielane w przypadku bliskiego pokrewieństwa. Nie warto kupować gryzoni w sklepie zoologicznym nawet po to, by uratować je od wątpliwych warunków - na ich miejsce szybko pojawią się następne osobniki. Wybierając sklep lub pseudohodowlę, wspieramy też rozmnażanie i sprzedawanie szczurów przez amatorów. Lepiej zapoznać się z zarejestrowanymi hodowlami w danym regionie lub adoptować szczury od innych właścicieli – wtedy mamy pewność, że usposobienie zwierząt jest znane, a my unikniemy wielu problemów związanych z leczeniem zwierzęcia.

Koniecznie duża klatka

Jednym z najczęstszych błędów początkujących właścicieli szczurów jest zakup zbyt małej klatki. Jako ruchliwe zwierzęta, potrzebują sporej przestrzeni do biegania – klatka dla dwóch lub trzech szczurów powinna więc mieć wymiary przynajmniej 80x80x50 cm. Należy także zapewnić im wybieg – pozwalać im biegać po przygotowanym do tego pokoju, przynajmniej przez dwie godziny dziennie. Niektórzy hodowcy decydują się nawet na wybieg stały. Nie wypuszczajmy jednak szczurów poza dom – nawet przydomowy ogródek kryje wiele niebezpieczeństw. Sama klatka musi być wyposażona nie tylko w miski i poidło, ale też w różne legowiska, kryjówki, hamaki dla gryzoni. Sprawdzą się gotowe lub własnoręcznie wykonane hamaki, rury, tunele i półki. Gałąź z nietoksycznego gatunku drzewa pozwoli na dodatkową wspinaczkę.

Polecane hamaki dla szczurów: HAMAK PODWÓJNY

Szczur nie może być sam

Szczury należą do zwierząt stadnych. Nigdy nie należy kupować lub adoptować tylko jednego osobnika, jeśli zależy nam na szczęściu zwierzęcia. Towarzystwo człowieka nie zaspokoi w pełni jego potrzeb – szczury lubią spędzać czas w grupach, w samotności zaś stają się apatyczne lub nerwowe. Najlepszym wyborem na początek będzie stadko trzech osobników tej samej płci. W ostateczności wystarczy dwójka – nie jest to jednak optymalne, gdyż któryś z osobników może odejść niespodziewanie. Przeciętna długość życia szczura to 2-3 lata.

Zadbajmy o dobrą karmę

Wybierając karmę dla szczurów, zawsze należy zwracać uwagę na jej skład. Niektóre dostępne w sklepach zbożowo-warzywne mieszanki dla gryzoni zawierają cukier i elementy prażone lub w inny sposób silnie przetworzone. Dobra dieta każdego zwierzęcia powinna być jak najbardziej zbliżona do jego natury – w przypadku szczurów będą to przede wszystkim nasiona, zboża, warzywa i zioła. Urozmaicić dietę pomogą niewielkie ilości owoców i produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja lub nieprzyprawione mięso. Szczurze przysmaki obejmują między innymi kukurydzę, orzechy (z wyjątkiem orzeszków ziemnych), suszone kokosy, świeże warzywa i banany.

Nie każdy weterynarz zajmie się szczurem

Zdrowa dieta nie uchroni naszych pupili przed wszystkimi możliwymi chorobami. Zdarza się, że szczury zapadają na infekcje dróg oddechowych, skóry czy ucha. Miewają grzybice, pasożyty, ropnie lub guzy, a z wiekiem może rozwinąć się artretyzm. Należy być przygotowanym na to, że któraś z tych dolegliwości może wystąpić w przyszłości. Najlepiej zorientować się, którzy z lokalnych weterynarzy specjalizują się w leczeniu gryzoni i posiadać budżet awaryjny na ewentualne interwencje.