Podróże z pupilem - czyli jak przygotować się do wyjazdu
2023-07-13 10:50:00Podróże z pupilem
Wzrastająca świadomość właścicieli i ich miłość do swoich malutkich pupili, skłania coraz więcej osób do zastanowienia się nad możliwością wyjazdu na wakacje lub przeprowadzki do innego kraju, razem z ulubionym gryzoniem czy królikiem. Generuje to wiele pytań odnośnie wymogów prawnych, czy możliwości transportu samolotem. W tym artykule zastanowimy się jakie kroki są konieczne, by taka podróż mogła się odbyć, ile dni wcześniej powinniśmy zacząć interesować się tematem oraz zapoznamy się z wymogami kilku krajów zarówno należących do Unii Europejskiej jak i państw nie mających statusu członka UE.
Wstępne procedury prawne
Na samym początku zastanowimy się nad tym jakie procedury prawne obejmują nasze zwierzaki. W prawie polskim znajdziemy wyraźne rozróżnienie na fretki, zajęczaki i gryzonie, ptaki oraz zwierzęta objęte konwencją CITES (do tej kategorii należą niektóre płazy i gady, o których nie będziemy mówić w tym artykule). Najwięcej wymogów mają do spełnienia fretki, u których procedury są bardzo podobne, do tych stosowanych u psów i kotów. Do większości krajów nie są wymagane żadne konkretne dokumenty. Należy jednak zapoznać się dokładnie z wymogami danego kraju, ponieważ czasami jest ograniczenie liczbowe zwierząt lub wymóg świadectwa zdrowia, nawet u tych najmniejszych pupili. Na szczęście, Unia Europejska ma w miarę proste wymogi, jeśli chodzi o transport na terenie 27 krajów członkowskich oraz Irlandii Północnej i Norwegii. Obowiązują one również gdy przemieszczamy się z kraju niebędącego członkiem UE, do kraju będącego członkiem UE. Oczywiście omawiamy tu podróże prywatne, nie związane z handlem, wystawami czy rozrodem (dla tych zwierząt wymogi są inne).
Fretki
Transport fretek jest najbardziej złożony spośród małych zwierząt towarzyszących, ponieważ tak jak psy i koty, fretki muszą posiadać ważny paszport. Taki dokument zawiera dokładny opis zwierzęcia, możliwość jego identyfikacji oraz ważne szczepienia. Wystawiany jest on wyłącznie przez weterynarza uprawnionego do tego przez Inspektorat Weterynarii. Oznacza to, że w naszej klinice tuż obok domu, może akurat nie być żadnego weterynarza spełniającego te wymogi. Warto więc wcześniej poszukać odpowiedniej kliniki, zadzwonić i upewnić się, nie tylko czy jest tam taki weterynarz, ale również czy mają egzemplarze paszportu na wydanie (so one rozsyłane do klinik przez specjalny urząd, któremu czasem zdarza się spóźnić i nawet jeśli weterynarz jest na miejscu, nie może on wypełnić dokumentu). Przyjrzyjmy się teraz dokładnym procedurom prawnym
- Prywatne podróże stawiają limit ilości zwierząt do maksymalnie 5 osobników. Każda ilość większa niż ta, wymaga dokumentu potwierdzającego komercyjne przeznaczenie fretki - zawody, wystawy, rozród. Zwierzę musi być również starsze niż 6 miesięcy. Jeśli nie spełnimy tych wymogów, nasze pupile będą oceniane zgodnie z wymogami importu i handlu dla produktów pochodzenia zwierzęcego.
- Wszczepiony i zarejestrowany mikrochip - jest to szybka procedura, wykonywana w gabinecie weterynaryjnym, polegająca na umieszczeniu w skórze na karku lub między łopatkami, malutkiego nadajnika, który koduje numer, unikalny dla każdego zwierzęcia. Numer ten wpisuje się w paszport i w razie potrzeby, można użyć czytnika mikroczipów w celu zidentyfikowania zwierzęcia i określenia właściciela.
- Szczepienie na wściekliznę - aby szczepienie było ważne, zwierzak musi być starszy niż 12 tygodni, zaczipowany przed szczepieniem i musi odczekać 21 dni po pierwszym szczepieniu oraz za każdym razem gdy spóźnimy się ze szczepieniem przypominającym. Dla młodych zwierząt, czyli takich, które nie ukończyły 12 tygodnia życia, warunki transportu są delikatniejsze - czyli nie jest konieczne szczepienie na tą chorobę, choć też nie do wszystkich krajów (Bułgaria, Chorwecja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja). Podobnie te same kraje mają zapisy w ustawie, że jeśli zwierzę znajduje się między 12 a 16 tygodniem życia i zostało zaszczepione, można z nim podróżować, nawet jeśli nie minęło 21 dni, konieczne do wytworzenia pełnej odporności. Jest to jednak możliwe, tylko jeśli młode podróżują z matką, której paszport świadczy, że była zaszczepiona na wściekliznę przed porodem lub jesteśmy w stanie potwierdzić, że od urodzenia nasz pupil nie miał możliwości kontaktu z żadnym dzikim zwierzęciem, od którego mogłoby się zarazić wścieklizną
Pozostałe gatunki
Tutaj na szczęście nie ma tylu wymogów, nie zostały określone normy liczbowe w żadnej z ustaw, jednak zwłaszcza jeśli chodzi o gatunki mało popularne muszą być one określone jako zwierzę towarzyszące w rozporządzeniu 576/2013
Szczegóły dotyczące podróży
Skupimy się tutaj na wymogach jakie właściciel musi spełnić podczas podróży ze zwierzętami:
- Czy mogę przekazać komuś innemu transport moich pupili?
Zgodnie z prawem, transport zwierząt wymaga, aby podróżowały one w towarzystwie ich oficjalnego opiekuna, choć w specjalnych przypadkach dopuszczalny jest transport zwierząt z kimś obcym, jeśli właściciel dojedzie na miejsce, w terminie nie przekraczającym 5 dni. - Ile wcześniej powinienem zgłosić się do weterynarza?
Jeśli podróżujemy do kraju znajdującego się w UE, najlepiej dać sobie zapas około 2 miesięcy, ponieważ nie możemy transportować chorych zwierząt, a gryzonie i zajęczaki są mistrzami w ukrywaniu objawów przed właścicielem. W przypadku podróży poza UE najlepiej kontaktować się jeszcze wcześniej z gabinetem. - Co jeśli mój zwierzak nie spełni wymogów?
Takie zwierzę może zostać zatrzymane na granicy i poddane kwarantannie, przetransportowane do miejsca, w którym rozpoczęły podróż, a nawet uśpione i to na koszt właściciela. Warto wobec tego upewnić się kilka razy, że mamy wszystkie konieczne dokumenty i znamy procedury. - Czy małe zwierzę w transporterze może polecieć ze mną samolotem?
Nie wszystkie linie lotnicze dopuszczają tego typu transport, w większości przypadków, transporter będzie znajdował się w luku bagażowym. Jeśli natomiast linia dopuszcza taki transport, to zazwyczaj jesteśmy proszeni o umieszczenie transportera zwierzęcia, pod siedzeniem znajdującym się przed nami. Należy jednak zadzwonić do wybranej linii lotniczej i dopytać o szczegóły, pozwolenie i wielkość transportera.
Podróż autem z naszym pupilem
Jeśli podróżujemy autem musimy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Zapoznaj zwierzaka z transporterem przed wyjazdem, tak aby było to miejsce dla niego bezpieczne. Zwierzę powinno być ZAWSZE transportowane w zamknięciu, nie wypuszczamy go dla tzw „rozprostowania nóg”. Najlepszy transporter, to taki który otwiera się od góry i ma wystarczająco miejsca aby zwierzę mogło wygodnie leżeć. W przypadku zwierząt stadnych, transporter musi być wystarczająco duży, tak aby zwierzęta nie przegrzały się siedząc jedne na drugich.
- Zamontuj poidło - dostęp do wody powinien być cały czas
- Wykonuj częste przerwy i sprawdzaj stan zwierzęcia, daj mu dostęp do pokarmu (choć może być zbyt zestresowany żeby jeść)
- Unikaj ustawiania transportera tuż przy otwartym oknie lub pełnym słońcu
- Przypnij transporter zwierzęcia pasami, a jeśli jedziesz busem, połóż transporter na kolanach.
Jako że podróż za granicę jest stresująca nie tylko dla nas ale również dla naszych zwierząt, warto poświęcić czas już dużo wcześniej przed planowanym wyjazdem aby zapoznać się z konkretnymi wymogami dla poszczególnych krajów, skontaktować się z uprawnionym lekarzem i przygotować wszystkie niezbędne rzeczy, jak dobry transporter. Mam nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił nieco jak może wyglądać taka podróż i pomoże Wam w organizacji, a być może oszczędzi trochę stresu. Aby uzyskać dodatkowe informacje, zachęcamy do zapoznania się ze źródłami, użytymi w celu skonstruowania tego artykułu. Zawsze dobrze jest szukać informacji na oficjalnych stronach jak na przykład Inspektorat Weterynarii, choć oczywiście nie jest to nasza jedyna możliwość. życzymy wszystkich bezpiecznej podróży!
Bibliografia
- Regulation (EU) No 576/2013 of the European Parliament and of the Council of 12 June 2013 on the non-commercial movement of pet animals and repealing Regulation (EC) No 998/2003 Text with EEA relevance
- Commission Implementing Regulation (EU) No 577/2013 of 28 June 2013 on the model identification documents for the non-commercial movement of dogs, cats and ferrets, the establishment of lists of territories and third countries and the format, layout and language requirements of the declarations attesting compliance with certain conditions provided for in Regulation (EU) No 576/2013 of the European Parliament and of the Council Text with EEA relevance
- https://www.mapa.gob.es/en/ganaderia/preguntas-frecuentes/FAQS-TRAVEL-PET-BIRDS.as px
- https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/animal-plant/index_en.htm 5. https://www.maynevets.co.uk/wp-content/plugins/vetstream_swagger/pet-health/pet/pet_info_ print.php?vetstream-type=bGFwaXM=&nodeguid=c6ab0200-9903-450e-8fb9-b1457ff65de6 6. https://www.wetgiw.gov.pl/english/travelling-with-pets-from-third-countries