Pielęgnacja futra długowłosej świnki morskiej
2025-03-26 13:01:00
Często na wystawach zwierząt widać piękne, uczesane, długowłose świnki morskie. Ich futerko jest czyste i lśniące, rozsypane równomiernie na dekoracyjnej poduszce. Wyobraźmy sobie jednak powrót do domu po takiej wystawie. Gdyby taką świnkę wpuścić do klatki lub kojca, to zaraz w to wypielęgnowane włosie wplątałoby się sianko i żwirek z kuwety, a do kuperka przyczepiły cekotrofy… Co zatem możemy zrobić, żeby temu zapobiec? Czy futro takiej świnki należy jakoś specjalnie pielęgnować? Te sekrety poznamy dzięki dzisiejszemu wpisowi.
Zapraszam do lektury!
Utrzymanie świnki morskiej długowłosej
W naturze takie świnki nie występują. Są one oczywiście wynikiem ludzkiej ingerencji i selekcji genetycznej. Mimo to, są to dalej te same świnki - potrzebują dużej klatki, wybiegu i odpowiedniej diety. Z jednej strony są to nasze ukochane brudaski, a z drugiej, ich włos wymaga specjalnej opieki i czystego środowiska. Jak możemy połączyć jedno z drugim? Uproszczenie środowiska i maksymalne zadbanie, o jego higienę mogłoby pomóc, ale na dłuższą metę zwierzak i tak zrobi bałagan, a resztki wyposażenia wplatają się w futro. Najlepszym zatem sposobem jest… papilotowanie! Czy słyszeliście o takich zabiegach upiększających u świnek morskich? Należy podzielić futro na pasma i nawinąć je na coś, co nie zrobi śwince krzywdy. Najprostszym pomysłem byłoby wykorzystać w tym celu podkłady higieniczne. Można je pociąć na paski, a dzięki temu że są zwarte, można zawiązać z nich supeł. Jest to miękki materiał, który nie zrobi pupilowi krzywdy. Należy unikać papilotów z gąbki lub zawierających drut. Nie chcemy by towarzysze obgryźli gąbkę i zatkali swój przewód pokarmowy. Druty natomiast, są niewygodne i mogą ranić zwierzę oraz jego towarzyszy. Pamiętajmy również aby nie powodować zbyt dużego napięcia w okolicy cebulek włosowych. Jest to nie tylko bolesne, ale dodatkowo osłabia umiejscowienie włosa w mieszku włosowym, powodując jego wypadanie. Może nam zająć trochę czasu zanim dojdziemy do wprawy w papilotowaniu świnki morskiej. Praktyka jednak czyni mistrza! Być może nie jest to jedna z umiejętności, którą wpiszemy sobie w CV, ale świnka będzie nam na pewno wdzięczna.
Pielęgnacja długiego włosia świnki morskiej.
Czy długowłose świnki morskie potrzebują kąpieli?
Odpowiedź brzmi: tak.
Kawie wystawowe kąpane są nawet raz w tygodniu. Jak jednak pogodzić tą informację z faktem, że kąpiel świnki morskiej może doprowadzić do wysuszenia jej skóry, a nawet do chorób dermatologicznych? Świnki powinny być kąpane wtedy gdy zajdzie taka potrzeba, zazwyczaj wtedy gdy zaleci to weterynarz lub gdy się one ubrudzą. Bez względu na to czy maja długa, czy krótką sierść należy używać odpowiednich produktów, przeznaczonych dla zwierząt, na przykład dla psów. Należy również unikać szamponów zapachowych. Dobrze dobrany produkt i odpowiednio ułożona rutyna takich kąpieli, pomogą zapobiec negatywnym dla skóry i włosia skutkom.
Czy długowłose świnki morskie wymagają regularnego strzyżenia?
Odpowiedź brzmi: tak.
Włos rośnie cały czas, choć niekoniecznie w tym samym tempie, w obrębie całego ciała. Co jakiś czas należy zatem wyrównać długość włosa i ocenić jego jakość i kondycję końcówek włosa, które mają przecież największy kontakt z podłożem. Jeśli właściciel nie radzi sobie, z utrzymaniem długiej okrywy włosowej, można świnkę regularnie strzyc, tak aby włos był takiej samej długości, jak w przypadku świnek krótkowłosych.
Jak często należy wyczesywać długowłose świnki morskie?
Odpowiedź brzmi: codziennie.
Pozwoli to zapobiec powstawaniu kołtunów oraz oczyści futro z elementów, które przyczepiły się do niego w ciągu dnia. Ponadto, należy dokładnie obejrzeć okolice intymne zwierzęcia, by upewnić się, że nie zalega tam kał, a w szczególności miękkie cekotrofy. Należy również sprawdzić świnkowe podwozie i pomóc w oczyszczeniu futra z moczu, a w przypadku samców, upewnić się, że nie tworzą się pierścienie z włosa na penisie. Włos owija się wtedy wokół prącia, niejako odcinając lub blokując dopływ krwi do niego.
Ocena jakości włosa świnki morskiej długowłosej.
Jeśli mamy zwierzę wystawowe, to będziemy musieli dokonywać przeglądu włosia zwierzęcia, aby zobaczyć, czy jest ono zdrowe. Oto instrukcja krok po kroku, na co zwrócić uwagę:
- Jakość skóry - ocenia się obecność zaczerwienień, zadrapań, łupieżu lub objawów świądu
- Usadowienie włosa w cebulce - jeśli delikatnie pociągniemy za futerko i zostaje ono w naszej ręce (nie stawia oporu), jest to zły znak. Oczywiście, niewielka utrata włosia jest normalna. Jeśli jednak zostanie nam w ręku cała kępka, a nie pojedyncze włosy, to należy się udać do weterynarza, który pomoże zdiagnozować przyczynę.
- Obecność wyłysień - zwraca się uwagę na obszary zupełnie pozbawione włosia. Wypadanie włosów może mieć podłoże hormonalne. Naturalne jest natomiast występowanie miejsc pozbawionych włosa, tuż za uszami świnki morskiej.
- Obecność obszarów, zawierających włosy o różnej długości - może powstawać jeśli zwierzę wygryza własną sierść lub inne osobniki w stadzie to robią (na przykład w przypadku diety ubogiej we włókno).
- Miękkość włosia i jego połysk - matowe, szorstkie futro może być objawem, toczących się w organizmie chorób lub niedoborów żywieniowych.
Odpowiednia dieta dla długowłosej świnki morskiej.
Czy dieta świnek wystawowych różni się czymś od diety każdej innej świnki? Przede wszystkim, taka świnka powinna otrzymywać dobrej jakości, zbilansowany pokarm, ponieważ wygląd włosa jest odbiciem stanu wewnętrznego zwierzęcia. Smakowite sianko i dobry granulat oraz dodatek ziół świeżych lub suszonych, zapewni dostęp do wszystkich koniecznych składników odżywczych. Ponadto udowodniono, że kwasy omega mają ogromny wpływ na jakość futra zwierzęcia. Ponieważ świnki morskie są roślinożerne, nie pobierają one bezpośrednio z diety kwasów DHA i EPA (grupa kwasów omega-3). Zamiast tego, pobierają one z roślin kwas ALA, który w następnych krokach przekształcany jest do DHA i EPA. Następnie to te dwa kwasy wspomagają funkcjonowanie skóry i włosów. Świnkom można zatem podawać suplementy zawierające kwasy ALA oraz DHA i EPA. Przykładem suplementów zawierających te substancje jest Vetoskin. Można jednak również skupić się w diecie kawii domowej, na podawaniu roślin, które w swoim składzie zawierają dużo ALA. Do takich roślin zaliczamy jarmuż, szpinak oraz sałatę włoską. Są to wspaniałe dodatki do świnkowej diety, należy jednak pamiętać, że mogą powodować wzdęcia, jeśli podawane są w nadmiarze.
To już wszystko na dzisiaj. Jestem pewna że co jak co, ale wszyscy na pewno zapamiętali, że długie włosy świnek morskich nakręca się na papiloty. Co jeszcze warto wynieść z tego artykułu, to fakt, że są to wymagające zwierzęta. Opieka nad takim włosem wymaga sumienności i dedykacji, a zaniedbanie często ma tragiczne konsekwencje zdrowotne dla zwierzęcia.