Skóra łapek świnek morskich potrafi być źródłem różnych nieprzyjemnych niespodzianek. Bardzo często na łapkach kawii domowej pojawiają się zgrubiałe zrogowacenia, które budzą niepokój właściciela zwierzęcia. Nazywane są one ostrogami i często wynikają z nadmiernego obciążenia kończyn dolnych. Celem tego artykułu jest przybliżenie właścicielom świnek morskich natury tego schorzenia i wskazanie różnych sposobów postępowania.

Ostrogi u świnek morskich — ogólna charakterystyka i tło zjawiska

Ostrogi u świnki morskiej są wystającymi płatami zrogowaciałej skóry na łapkach. Przyczyny powstawania tej dolegliwości mogą być różne. Należą do nich między innymi nadmierna waga zwierzęcia, nieadekwatne - zbyt miękkie podłoże, a także czynniki genetyczne. Rzekomo występowanie ostróg częściej dotyka świnki rozetkowe. Warto sprawdzić, czy nasz pupil nie ma ostróg. W tym celu należy poobserwować, czy u naszej kawii domowej nie występują rany, odparzenia tudzież grube, zrogowaciałe miejsca.

Profilaktyka ostróg u świnek morskich

Prewencja wspomnianej dolegliwości powinna obejmować różnorakie aspekty. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w klatce naszego zwierzęcia panuje odpowiedni porządek. Brud oraz pozostające bobki są wyjątkowo niebezpieczne dla naszego pupila. Z tego względu należy je jak najszybciej eliminować. Aby zweryfikować fakt, czy nasz zwierzak nie jest otyły, należy go regularnie ważyć. Najlepiej robić to raz w miesiącu, a wyniki rejestrować w dedykowanym zeszycie lub książeczce zdrowia. Abstrahując od tego, warto od czasu do czasu smarować łapki maścią o właściwościach nawilżających lub taką (w przypadku podejrzenia występowania ostróg), która jest bogata w witaminę A.

Ostrogi u świnki morskiej — różne podejścia do rozwiązania problemu

Przed podjęciem konkretnych działań ukierunkowanych na pozbycie się ostróg warto zasięgnąć opinii weterynarza. Jest on bowiem w stanie dać nam konkretne wskazówki co do postępowania w tej sytuacji oraz wykluczyć inne schorzenia.

Ostrogi u kawii domowej można usunąć. W tym celu należy bardzo starannie odciąć zrogowaciałe płaty skóry cążkami. Bardzo istotne jest to, aby omyłkowo nie skaleczy zwierzęcia. Ewentualne krwawienie może bowiem skutkować ryzykiem infekcji. Miejsce powstałe po usuniętych zadziorach — jak w publikacjach weterynaryjnych określa się ostrogi — warto zdezynfekować. Najlepiej użyć w tym celu sprawdzonego roztworu jodyny jak na przykład Polodina R, Beladina tudzież PV Jod 10%.

Oczywiście wycięcie ostróg nie zawsze jest koniecznością. Czasami wystarczy je po prostu wymoczyć. Niekiedy po takim zabiegu same odpadają.