Pssst... z kodem: BLACK24 -15% na produkty marki!
🔥 Sprawdź promocje w dziale WYPRZEDAŻ 🔥

Najczęstsze choroby fretek - przed czym się chronić

2023-01-03 10:30:00
Najczęstsze choroby fretek - przed czym się chronić

Najważniejszą informacją, od której musimy zacząć, jest zwrócenie uwagi, że, mimo iż fretki zaliczane są do egzotycznych zwierząt, to różnią się znacząco od pozostałych składowych tej grupy, czyli gryzoni i zajęczaków. Szczerze mówiąc, jest im dużo bliżej do kota, choćby podwzględem profilaktyki, czy żywienia. Są to niesamowicie radosne istotki, małe wulkany energii i na pewno będą wspaniałym ożywieniem domu, jeśli tylko będziemy wiedzieli, jak dobrze się nimi zająć!

W tym artykule omówimy najczęściej występujące problemy zdrowotne fretek i ich profilaktykę, tak aby właściciel mógł spać spokojnie, i aby nasz pupil był zdrowy, w pełni sił najdłużej jak to możliwe.

Trochę biologicznego bełkotu

  • Skóra fretek jest bogata w gruczoły łojowe, które w trakcie sezonu rozrodczego wzmagają swoją funkcję wydzielniczą, co sprawia, że skóra może przebarwiać się na żółto, pachnieć intensywnie, a futro będzie przetłuszczone.
  • Gruczoły okołoodbytowe - właściciele psów i kotów wiedzą w czym rzecz. Są to gruczoły zapachowe, znajdujące się tuż przy odbycie. Zazwyczaj zwierzę radzi sobie z ich opróżnianiem, ale może zdarzyć się tak, że z różnych powodów, należy zwierzęciu pomóc poprzez manualne oczyszczenie takich gruczołów - w przeciwnym razie występuje ryzyko utworzenia się przetoki, o której dowiemy się trochę więcej w dalszej części artykułu.
  • Fretki mają uzębienie typowe dla mięsożerców - 34 zęby - należy tu wspomnieć, że fretki są niesamowicie podatne na odkładanie się kamienia nazębnego, tak samo jak psy, koty lub jeże i może to prowadzić do problemów stomatologicznych takich jak paradontoza, infekcje gardła i górnych dróg oddechowych, powstawania nadżerek w jamie ustnej, a nawet wypadania zębów stałych, które nie mają już przecież szansy odrosnąć.
  • Mogą wymiotować - w przeciwieństwie do gryzoni i zajęczaków - ale wymiotują bardzo rzadko
  • Mają niesamowicie elastyczny kręgosłup i mogą to potwierdzić właściciele tych zwierząt, którzy nie raz, nie dwa widzieli swojego pupila śpiącego w takiej pozycji, że aż musieli zadać sobie pytanie, jakim cudem może to być wygodne.
  • Żywienie jest podobne do kociego - fretki trawią wyłącznie białko zwierzęce i bardzo niewielkie ilości warzyw i owoców, zazwyczaj wstępnie przetrawionych przez ofiary.

Profilaktyka

Fretki, tak samo jak psy i koty, należy zaszczepić przeciwko chorobom zakaźnym - nosówce i wściekliźnie.

Szczepienie przeciwko wirusowi nosówki

Fretki szczepimy przeciwko wirusowi nosówki, który pochodzi od psów. Jedna z najlepszych literatur w Polsce, dotycząca leczenia fretek, zaleca szczepienie w następującym schemacie:
  • 6 tydzień życia - I dawka
  • 8 tydzień życia - II dawka
  • 14 tydzień życia - III dawka
  • Następnie - coroczne szczepienie przypominające

Jeśli nasze zwierzę trafia do nas w wieku powyżej 3-4 miesięcy, wystarczą dwie dawki szczepionki, aby zwierzę wytworzyło odpowiednią odporność.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Fretki szczepimy przeciwko wściekliźnie!

  • Pierwsze szczepienie w wieku 3 miesięcy
  • Następnie - kolejne szczepienie przypominające co roku

Inne badania

  • Zwierzęta badamy klinicznie przynajmniej raz w roku, u lekarza specjalizującego się w leczeniu fretek. Po ukończeniu 5 lat, takie badania robimy 2 razy w roku.
  • Badamy krew co roku.
  • Dwa razy w roku badamy poziom glukozy u fretek w starszym wieku.
  • Jeśli fretka pochodzi z fermy, gdzie miała kontakt z wieloma innymi zwierzętami wskazane jest wykonanie testów w kierunku chorób zakaźnych takich jak choroba aleucka i koronawirus jelitowy.
  • Badanie kału w kierunku obecności pasożytów wewnętrznych, co około 3 miesiące, zwłaszcza u młodych osobników i u świeżych nabytków z nieznanego źródła, fermy, sklepu zoologicznego lub pseudohodowli - takie zwierzęta, są często chore podklinicznie, czyli nie pokazują objawów choroby, ale część pasożytów może stanowić zagrożenie dla ludzi, a zwłaszcza dla dzieci. Do takich zagrożeń należy Giardia.
  • Fretki należy zabezpieczać na pchły i kleszcze! - tak samo jak psy i koty, fretki uwielbiają wychodzić na spacery, ale oczywiście najlepsza zabawa jest w największych chaszczach gdzie bardzo łatwo o kleszcza i choroby odkleszczowe w komplecie. Nasze zimy na ten moment są zbyt lekkie, aby wymrozić kleszcze i zwierzęta trzeba zabezpieczać PRZEZ CAŁY ROK. Należy jednak uważać i chodzić do weterynarza obeznanego w leczeniu fretek, ponieważ część preparatów może zawierać fipronil, który jest dla nich trujący.

Najczęstsze jednostki chorobowe u fretek

  • Choroby zębów - problemy mają nie tylko fretki karmione BARFem, ale również te, które dostają suchą karmę. Ryzyko chorób stomatologicznych wzrasta wraz z wiekiem i im większy kamień nazębny, tym szybciej postępują problemy. Poza kamieniem nazębnym, fretki bardzo często łamią sobie fragment kła, jest to bolesne jeśli została odsłonięta miazga zęba, czyli fragment, w którym znajdują się naczynia i nerwy. Należy regularnie robić przegląd stomatologiczny u naszego zwierzaka i jeśli będzie konieczne usunięcie kamienia operacyjnie, to lepiej zdecydować się na taki zabieg, poprzedzony oczywiście pełnym badaniem krwi.
  • Problemy z układem pokarmowym
  • Wrzody żołądka - powstają na skutek spożycia substancji toksycznych, po długotrwałym przyjmowaniu leków niesteroidowych przeciwzapalnych, po długotrwałych wymiotach lub przy refluksie. Podajemy wtedy zwierzęciu leki osłonowe na żołądek i takie, które zmniejszają jego kwasowość, podobnie jak robi się to u ludzi. Kolejną podobna kwestią jest obecność bakterii, która odpowiada za powstawanie wrzodów. Fretki mają swój własny odpowiednik tej bakterii, która występuje u ludzi, czyli bakterii z rodzaju Helicobacter.
  • Wzdęcia - wynikają najczęściej z nieprawidłowej diety. Właściciele którzy karmią fretki BARFem, muszą mieć go odpowiednio zbilansowanego, najlepiej po konsultacji z dietetykiem. Samodzielne podawanie surowego mięsa, bez kości i bez suplementów może bardzo mocno zaszkodzić zwierzęciu, skutkować wymiotami, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami.
  • Biegunki - spowodowane zakażeniami wirusowymi, bakteryjnymi lub niewłaściwą dietą. Każda biegunka, która nie znika samoistnie po dobie, wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii.
  • Choroby układu moczowego - właściciele kotów wiedzą, że jest to bardzo popularny proces chorobowy u swoich pupili, tak samo jest z fretkami, a wynika to z podobnej diety, opartej na białku zwierzęcym. Ubocznym produktem takiego żywienia jest duża ilość azotowych produktów przemiany materii, które wydalane są wraz z moczem. Dodatkowo, fretki, podobnie jak koty, mają tendencję do problemów z pobieraniem wody, co zmniejsza filtrację nerek. Mogą tu wystąpić kamienie nerkowe, niewydolność nerek lub wodonercze. Kamienie możemy znaleźć nie tylko w nerkach, ale również w pęcherzu moczowym, albo w formie litych tworów, które zazwyczaj należy usunąć chirurgicznie, albo w formie piasku lub szlamu. W wypadku gdy fretka nie jest żywiona prawidłowo - na przykład dużymi ilościami warzyw i owoców - sprzyja to zmianie pH moczu na zasadowe i promuje krystalizację takiego piasku, a dalej z piasku - kamieni. Dieta oparta na białku zwierzęcym nie zmienia pH pęcherza moczu, jest więc najlepszym wyborem dla fretek i kotów
  • Zatrucie estrogenem - samice fretek, które nie zostały poddane kastracji (chemicznej - przy użyciu implantu, lub chirurgicznej), mogą wpaść wpułapkę przedłużającej się rui. Wzrasta wtedy we krwi ilość estrogenu. Na dłuższą metę, może to doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Rozpoczyna się od utraty futra,następnie atakuje szpik kostny, co skutkuje anemią. Stopniowo, zwierzę traci siły, blednie, na skórze pojawiają się wynaczynienia, siniaki i krwiaki. Jedynym lekarstwem jest wtedy zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu macicy i jajników, który u tak osłabionego zwierzęcia, stanowi ogromne ryzyko i często kończy się zgonem. Dlatego pamiętajmy, aby kastrować nasze zwierzęta gdy są młode i silne. Najpierw przy użyciu implantów, ponieważ są delikatniejsze dla nadnerczy, a po ukończeniu 5 roku życia, chirurgicznie.
  • Insulinoma - jest to najczęściej występujący u fretek nowotwór, inaczej możemy nazwać go wyspiakiem trzustki. Najczęściej pojawia się u fretek w średnim wieku. Niestety jest to bardzo agresywny nowotwór, dający liczne przerzuty i w krótkim czasie wyniszczający organizm do takiego stopnia, że zwierzę nie da rady żyć już dłużej w komforcie. Dlatego tak ważne są pomiary stężenia glukozy u fretek, tak abyśmy mogli wcześnie zorientować się, że coś jest nie tak z narządem, wydzielającym insulinę, czyli hormon regulujący stężenie glukozy we fretkowej krwi
  • Problemy z nadnerczami - nadnercza są niezwykle delikatne u fretek i dlatego, zupełnie odwrotnie niż w przypadku wszystkich innych zwierząt, odradza się kastrację chirurgiczną i doradzane jest stosowanie implantów hormonalnych, które wyciszają organizm zwierzęcia, zmniejszają intensywność zapachu, znaczenie terenu, agresję i zapobiegają przedłużeniu się rui u samic (prowadzącej do zatrucia estrogenem). Problemy z nadnerczami objawiają się przeczosami, wyłysieniem, problemami z oddawaniem moczu, powiększeniem śledziony, czyli w sumie nic oczywistego, co łatwo jest zauważyć właścicielowi
  • Kardiomiopatia - zaburzenia budowy mięśnia sercowego. Może to oznaczać jego przerost, rozrost, zwłóknienia. Wbrew pozorom, choroby serca są bardzo częste u fretek, ale z racji tego, że bardzo rzadko pokazują się one w gabinecie weterynaryjnym, wiele z tych schorzeń ulega przeoczeniu, bo nie daje bardzo oczywistych dla właściciela objawów.
  • Nosówka - chorobę tę należy podejrzewać u wszystkich fretek nieszczepionych, wykazujących objawy ze strony układu oddechowego. Rozpoczyna się poprzez śluzowy wypływ z nosa, który bardzo szybko zamienia się w ropny. Podrażnieniu ulegają też oczy, pojawia się łzotok, podrażnienie spojówek, niechęć do światła, podrażnienia skóry, wysypka, świąd, zaczerwienienie, wypadanie futra, następnie pojawia się kaszel, świsty nad drogami oddechowymi. Stopniowo pojawiają się objawy nerwowe a na końcu następuje śmierć zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest, żeby szczepić nasze fretki!!
  • Problemy z gruczołami okołoodbytowymi - jeśli wydzielina z tych gruczołów nie znajdzie ujścia fizjologicznie, czyli przy oddawaniu kału, to będzie szukać innej drogi ucieczki i wytworzy się tak zwana przetoka, czyli gruczoł zrobi sobie dodatkowe ujście w skórze koło odbytu i tamtędy zostanie ewakuowana wydzielina. Jest to bardzo bolesny dla zwierzęcia proces, wymagający codziennej higieny rany, aż do zagojenia się przetoki. Żeby tego uniknąć raz na jakiś czas należy pokazać fretkę u weterynarza i zobaczyć czy w gruczołach zbiera się dużo wydzieliny lub mamy jakieś cechy zastoju.

WSKAZÓWKA - być może wielu ludzi zaskoczy ten fakt, ale weterynarze doradzają, aby wykonywać zdjęcia wszystkich niepokojących tworów, które wyjdą z naszego zwierzęcia. Róbmy zdjęcia biegunek, wymiotów. Kręćmy filmy z niepokojącymi zachowaniami. Weterynarza to nie zniechęci, są to profesjonaliści przyzwyczajeni do dużo gorszych widoków niż biegunka. Może im to za to mocno ułatwić proces diagnostyczny.

Oto najczęściej występujące choroby u Fretki domowej. Teraz gdy już jesteśmy świadomi zagrożenia, być może zmotywuje nas to do znalezienia najbliższego weterynarza od fretek i sprawienia jej w ramach prezentu pełnego przeglądu i badania krwi. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta w naszym domu i to, że nie okazują one objawów, nie znaczy że nie cierpią po cichu. Każdemu z nas zależy na tym, by nasz pupil był zdrowy i szczęśliwy. Monitorujmy więc stan zdrowia, szczepmy i kształćmy się, tak aby wiedzieć jak zadbać o nasze zwierzę, dla którego jesteśmy przecież całym światem.

Autor:Lek. wet. Marika Chaszczyńska