Pssst... z kodem: BLACK24 -15% na produkty marki!
🔥 Sprawdź promocje w dziale WYPRZEDAŻ 🔥

Mały ogrodnik - przewodnik jak i kiedy zbierać rośliny dla naszych pupili.

2024-04-24 11:30:00
Mały ogrodnik - przewodnik jak i kiedy zbierać rośliny dla naszych pupili.

Każdy opiekun dobrze wie, że pyszne, świeże gałązki, liście, kwiaty i zioła, stanowią nie lada rarytas dla naszych kochanych pupili. W takich smakach gustują głównie króliki, świnki morskie, szynszyle i koszatniczki. Choć inne zwierzaki, jak chomiki, szczury czy myszy, również nie pogardzą soczystą gałązką. Możemy oczywiście kupować wszystko w sklepie. Najczęściej w formie suszonej, albo w formie przysmaków, z różnymi dodatkami. Jest to jednak dużo droższy biznes, niż przygotowanie smakołyków samemu. Matka natura zawarła w roślinach substancje korzystnie wpływające na zwierzaki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć się samemu rozpoznawać i zbierać najsmaczniejsze zioła. W tym artykule dowiemy się jak i kiedy zbierać zieleninę dla naszych gagatków, a także jak przygotować ją przed podaniem. Zachęcamy również do lektury artykułu "Powrót do korzeni, czyli medycyna naturalna gryzoni i zajęczaków", który pokazuje jakie rośliny można wykorzystać w terapii naturalnej, przeróżnych schorzeń naszych pociech.

Co możemy zbierać? 

Zanim przejdziemy dalej muszę zamieścić pewne ostrzeżenie. Wiele roślin, o bardzo podobnych cechach wyglądu, ma zupełnie przeciwne właściwości. Jeden może być jadalny, drugi trujący, podobnie jak jest to w przypadku mlecza i mniszka. Jeśli nie jesteś pewny gatunku rośliny, którą zbierasz, to nie podawaj go swoim pupilom! 

Co zatem możemy zbierać? Interesujące dla nas części roślin to kwiaty, liście, łodygi zielone, gałązki i owoce. Każda z tych części ma swoje zastosowanie w żywieniu zwierząt. Na przykład zdrewniałe gałązki, są fantastyczną pomocą w utrzymaniu higieny jamy ustnej i zębów, ponieważ substancje znajdujące się pod korą, oczyszczają powierzchnię zęba i masują dziąsła. Rośliny są źródłem wielu witamin, makroelementów i mikroelementów, a im większa różnorodność podawanych roślin, tym lepsze zaopatrzenie zwierzęcia w te substancje. Dobrym pomysłem jest używanie narzędzia dostępnego w wyszukiwarce Google, pozwalającego znaleźć informacje, na podstawie wykonanego zdjęcia. Pokieruje to nami w zidentyfikowaniu danej rośliny. Znając jej gatunek, bardzo łatwo znaleźć informacje na temat jej użyteczności oraz tzw kalendarz zbiorów, który powie nam kiedy najlepiej zbierać daną roślinę, tak aby, maksymalnie wykorzystać jej właściwości. 

Ogólne zasady zbierania roślin, mówią że: 

  1. Kwiaty zbieramy w okresie pełnego kwitnienia, czyli wtedy gdy kwiat jest rozwinięty, ale jeszcze nie przekwitł. 
  2. Rośliny zielone takie jak mięta i melisa, najlepiej zbierać zanim wejdą w okres kwitnienia. 
  3. Najlepszy okres na zbiory to koniec lata, a początek jesieni. 
  4. Wybieramy suche dni, gdy nie ma już rosy, ponieważ wilgotne rośliny gniją i tracą swoje właściwości.
  5. Z podobnych przyczyn jak wyżej, unikamy zbierania roślin do worków foliowych. Najlepiej powiązać je w pęczki i owinąć ręcznikiem papierowym, który wchłonie nadmiarową wilgoć. 

Gdzie możemy zbierać? 

Jest kilka zasad dotyczących wyboru miejsca naszych zbiorów. Przede wszystkim, co wydaje się być dosyć oczywiste, nie zbieramy roślin, które rosną blisko dróg, po których jeżdżą auta. Gleba taka przesiąka różnymi szkodliwymi substancjami pochodzącymi właśnie z przejeżdżających samochodów. Unikajmy również miejsc, gdzie wyprowadzane są zwierzęta. Niektóre pasożyty, wydalone wraz z kałem lub moczem zwierzęcia, pozostają w glebie długi czas. Takie pasożyty są głównie zagrożeniem dla nas, dlatego najlepiej zbierać zioła w rękawiczkach, nawet jeśli miejsce wydaje się pozornie spokojnie. Pamiętajmy, że również dzikie zwierzęta jak lisy czy kuny, mogą przechodząc przez dany teren zostawić kilka niespodzianek. Unikamy też miejsc, gdzie znajdują się połacie terenu, uprawiane przez rolników. Nawozy spływają na okoliczne tereny wraz z deszczem, sztucznie wzbogacając glebę na przykład w azot. 

Obróbka zebranych roślin 

Kwiaty 

Należy zacząć je jak najszybciej suszyć. Można to zrobić w specjalnych suszarkach lub po prostu w piekarniku, o lekko uchylonych drzwiczkach i temperaturze ustalonej na 30 stopni. Znakiem że proces przebiegł dobrze, jest zachowany kolor i aromat przygotowanych kwiatów. 

Liście 

Należy je posegregować i wyrzucić wszystkie, które wydają się podejrzane, mają jakieś plamy lub przebarwienia. Rośliny opłukujemy z brudu i piasku. Możemy suszyć ja na powietrzu lub w piekarniku, ustawionym tak samo, jak przy kwiatach. Liście nie powinny zamienić się w pył po zakończeniu procesu, a raczej delikatnie kruszyć na kawałki 

Owoce 

Zbieramy tylko w pełni dojrzałe owoce. Możemy wybierać pojedyncze elementy, na przykład róży czy głogu, lub całe baldachy jak w przypadku bzu. Suszenie owoców jest o tyle bardziej skomplikowane, że mogą się przyklejać do podłoża i wymagają obracania co jakiś czas. 

Gałązki zdrewniałe 

Najlepiej zbierać młode gałązki z drzew owocowych, (poza jednopestkowcami) oraz z innych drzew jak lipa, klon, czy brzoza. Pocięte gałązki należy oczyścić z owadów i brudu oraz pozostawić do wyschnięcia. Można podawać zwierzętom świeże lub wysuszone.

Czy nasz pupil może dostać przetwory, przygotowane z zebranych roślin? 

Niekoniecznie. Różnego rodzaju dżemy, syropy czy soki, zawierają dodatkowe substancje, które niekoniecznie są zdrowe dla naszego pupila. Jedną z takich substancji jest chociażby cukier. Jeśli bardzo chcemy przygotować coś dla naszych pupili, możemy zaparzyć im herbatę ziołową i podać wystudzoną i dodatkowo rozwodnioną. Nasze maluchy będą przeszczęśliwe z każdej nowości, którą im damy. 

To już wszystko w dzisiejszym artykule. Dowiedzieliśmy z niego jak, gdzie i kiedy zbierać rośliny oraz jak w prosty sposób przygotować je dla naszych pociech. Dodatkowy bonus jest taki, że możemy co nieco skorzystać na tym i my!

Autor:Lek. wet. Marika Chaszczyńska