Koszatniczka domowa - gatunek w pigułce
2022-09-01 10:50:00Zastanawiasz się, czy koszatniczki to zwierzęta dla Ciebie? Szukasz solidnego źródła, w którym opisane będą warunki hodowli? Zastanawiasz się co kupić na wyprawkę? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie! Przybliżymy tu nieco ten gatunek i omówimy jak przystosować dla niego klatkę, tak aby zwierzę było szczęśliwe!
Informacje ogólne
Tryb życia
Koszatniczka domowa jest zwierzęciem stadnym, co oznacza, że do szczęśliwego i prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje przynajmniej jednego towarzysza, najlepiej tej samej płci lub wykastrowanych płci przeciwnej. Samiczki wchodzą w rujkę pod wpływem obecności samca, co oznacza, że nawet jeśli mamy wykastrowanego chłopczyka, jego obecność będzie drażnić niewykastrowaną samiczkę. Koszatniczki żyją do około 5-7 lat, czyli dłużej niż szczury, ale krócej niż szynszyle. Dodatkowo, ich przewagą jest fakt, że są to zwierzęta prowadzące dzienny tryb życia, więc będą się chętnie bawić z nami i nie ma ryzyka, pokąsania przez rozdrażnione zwierzę, na siłę wyjęte z klatki.
Skąd wziąć koszatniczkę?
Unikamy sklepów zoologicznych, zwierzęta dostarczane są tam w bardzo dużym zatłoczeniu, nie rozdziela się osobników według płci, co oznacza, że może do nas trafić samiczka już w ciąży lub osobnik chory, zarobaczony, z problemami oddechowymi.
Jeśli nie ze sklepu zoologicznego to skąd? W grę wchodzi adopcja z domu tymczasowego na przykład Koszatniczkowy Dom Tymczasowy „U Kociary” lub zakup w legalnej, zarejestrowanej hodowli (brak jest takowych w Polsce).
Klatka
Koszatniczki to aktywne, skoczne zwierzaki, które potrzebują klatki składającej się z kilku pięter, na które mogą się wspinać. Minimalne wymiary klatki to 70x40x80cm dla pary koszatniczek. Bardzo dobrym modelem jest klatka Frodo lub klatka Perfect Mini/Maxi, łatwo dostępne na rynku lub do kupienia - używane na gryzoniowych grupach (np. na Facebooku). Należy unikać klatek ocynkowanych, ponieważ łatwo reagują one z moczem i klatka zaczyna nieładnie pachnieć. Półeczki muszą być pełne, absolutnie nie z prętów, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia kończyn oraz predysponować do tzw pododermatitis, czyli bolesnego zapalenia podeszwy stóp. Pólki mogą być drewniane lub plastikowe - drewniane jednak wchłaniają mocz i trudniej je zdezynfekować, na przykład w przypadku inwazji pasożytów wewnętrznych.
Hamaki
Koszatniczki uwielbiają spać na miękkich hamaczkach, które są bardzo wygodne, a ich design sprawia, że są ciekawym urozmaiceniem klatki i stanowią dodatkową stymulację
intelektualną dla koszatniczek. Przykładowe hamaczki można znaleźć tutaj: >>HAMACZKI<<
Norki
Koszatniczki to zwierzęta, które w naturze śpią w wykopanych przez siebie norach, dlatego aby odtworzyć im, możliwie jak najbardziej, środowisko naturalne, należy zaopatrzyć się w różnego rodzaju domki materiałowe, plastikowe lub drewniane. Mogą to być domki typu kostka, kieszonka, tunel. Domki z jednym wyjściem i z kilkoma, z półeczką na dachu lub bez.
Tak naprawdę im większa różnorodność tym lepiej czują się w klatce zwierzaki. Co jakiś czas warto pozmieniać układ klatki oraz używane zabawki, żeby wystrój nie był zbyt monotonny. Przykładowe domki znajdziecie tutaj: >>DOMKI<<
Kołowrotek
Minimalne wymiary kołowrotka wynoszą 28cm średnicy, mniejsze kołowrotki mogą prowadzić do uszkodzeń kręgosłupa, złamań kończyn lub złamań ogona. Powinien on być drewniany, metalowy siateczkowy (choć tu może prowadzić do złamania palców lub zahaczenia pazurków) lub pełny plastikowy. Należy wystrzegać się kołowrotka z tzw „efektem nożyc”, który może doprowadzić do uduszenia zwierzęcia, jeśli jego główka utknie między prętami.
Dodatkowe dekoracje
Koszatniczki będą zachwycone, ze wszystkich dodatków jakie im sprezentujemy: mostki, półeczki, pudełka, koszyczki, tunele, gryzaki. Zapobiegają one nudzie i stereotypiom (czyli powtarzalnym, zachowaniom stresowym) jak na przykład nagminne gryzienie prętów klatki (uszkadza to zgryz). Warto zerknąć do naszego sklepu internetowago i zapoznać się z szeroką ofertą zabawek dla gryzoni i zajęczaków.
Podłoże
Jak już wspomniałam, koszatniczki naturalnie wykopują norki w ziemi. Polecane są dla nich zrębki wędzarnicze lub pellet drewniany. Trociny mogą powodować alergie i podrażnienia, a sianko lepiej włożyć do paśnika, tak aby zwierzęta nie sikały na nie, ponieważ istnieje ryzyko, że takie zanieczyszczone sianko zostanie zjedzone.
Piasek kąpielowy
Koszatniczek absolutnie nie kąpiemy w wodzie, chyba, że z przepisu weterynarza. Koszatniczki dbają o swoją higienę zażywając kąpieli piaskowych. Piasek musi oczywiście być odpowiedni, specjalnie przeznaczony dla gryzoni. Jednym z częściej polecanych jest Pył kąpielowy Pucek. Świetne opinie zbiera nowość na rynku czyli MoonDust. Pył wsypujemy do kąpielówki i pozwalamy na kąpiele ok. 3 razy w tygodniu, najlepiej w trakcie wybiegu. Nadmierne kąpanie w piasku może spowodować przesuszenie skóry, dlatego należy ograniczać jego dostępność.
Miseczki i poidełka
Miseczki możemy dostać plastikowe, metalowe lub ceramiczne. Najcięższe i najtrudniejsze do przewrócenia są ceramiczne, metalowe mogą delikatnie zmieniać smak np. wlanej do nich wody, plastikowe są bardzo lekkie i łatwe do dezynfekcji. Niektóre miseczki mają możliwość przymocowania do ściany klatki, co zapewnia dużą stabilność. Rozmiar powinien być
dopasowany do wielkości stada, czyli tak, aby każda koszatniczka miała dostęp do miseczki w tym samym czasie. W przypadku dużych stad najlepiej zamienić miseczki na kuwetę prostokątną, ograniczy to kłótnie o pokarm.
Poidełka możemy znaleźć w różnych wariacjach – szklane, plastikowe, napełniane od góry, od dołu, kulkowe lub ciche. Bez względu na to, jakie wybierzemy, należy pamiętać o codziennej wymianie wody i myciu poidełka, aby ograniczyć ryzyko rozrostu glonów. Gdy wieszamy poidło w klatce, trzeba się upewnić czy na pewno po przesunięciu kuleczki leci z niego woda, a także czy poidło znajduje się na odpowiedniej wysokości dla zwierzęcia.
Dieta
Podstawą diety koszatniczek jest sianko, które powinno być dostępne w paśniku cały czas. Do tego dodajemy mieszanki ziół. Można podawać karmę złożoną ze sprasowanych ziół i sianka, ponieważ jest ona wzbogacona, o wszystkie niezbędne substancje odżywcze, mikro- i makroelementy. Na jedną koszatniczkę wychodzi 1 płaska łyżeczka granulatu lub ekstrudatu dziennie. Do polecanych karm należy m.in. Versele-Laga Crispy Pellet Chinchilla& Degu lub Versele – Laga Complete Degu. Jako urozmaicenie diety, można podawać suszone warzywa oraz gałązki drzew liściastych (za wyjątkiem tych, które dają jednopestkowe owoce np. czereśnia) jak brzoza, wierzba, jabłoń, głóg, grab, grusza, lipa czy olcha.
Absolutnie nie karmimy koszatniczek ziarnami zbóż, kolorowymi przysmakami ze sklepów zoologicznych typu dropsy, kolbami ani żadnym ludzkim jedzeniem, bez względu na to jak piękne oczka zrobi nasz pupil.
Teraz kiedy mniej więcej wiemy już jakich warunków potrzeba koszatniczkom, możemy zdecydować, czy jesteśmy gotowi na opiekę nad tymi skocznymi maluchami. Wszystkim przyszłym, gryzoniowym rodzicom życzymy powodzenia i udanych zakupów wyprawki!