Im więcej czytasz o królikach, tym bardziej zakochujesz się w nich bez pamięci? Nic w tym dziwnego. Te skoczne zwierzęta potrafią skraść serca w mgnieniu oka. Zanim jednak w Twoim domu pojawią się małe rozrabiaki, musisz przygotować im miejsce, w którym będą czuły się bezpiecznie. Oczywiście, możesz kupić im pierwszą z brzegu klatkę i wyposażyć tak, jak podpowiada Ci intuicja. Jeśli jednak chcesz zadbać o ich zdrowie psychiczne oraz fizyczne, przeczytaj tan artykuł i dowiedz się, czym kierować się przy urządzaniu ich miejsca.

Klatka

Na samym początku trzeba zaznaczyć: akwarium absolutnie nie nadaje się na lokum dla królików. Nie przepuszcza ono odpowiedniej ilości powietrza, stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni oraz nie pozwala zwierzakom spokojnie z niego wyskakiwać.

Najczęstszym wyborem przyszłych właścicieli królików są klatki z plastikową kuwetą i ażurową górą (unikaj tych, które mają na górze plastikowe wstawki). Plusy takiego rozwiązania to na pewno łatwiejsze utrzymanie czystości i większa mobilność. Minusem są ich wymiary - jeśli chcesz, żeby były większe niż minimalne, musisz przygotować się na sporą inwestycję.

Mówi się, że absolutne minimum przestrzeni dla jednego królika miniaturki to klatka o długości 100 cm. Wiele ekspertów twierdzi jednak, że to nadal zbyt mało i zwraca się raczej do długości 120 cm+. Co ważne, króliki są zwierzętami stadnymi, więc o ile nie trafi Ci się niezwykły samotnik, przygotuj się na zakup klatki o długości 140 - 160 cm lub więcej.

W ostatnich latach rośnie popularność klatek modułowych lub kojców. Niezaprzeczalnie, mogą one zapewnić dużo więcej miejsca Twoim pupilom; bez problemu stworzysz z nich również wybieg na świeżym powietrzu. Jeśli Twoje stado się powiększy, dokupisz dodatkowe elementy i rozszerzysz jego przestrzeń. Wybieg możesz też ustawić w rogu pokoju. Największym minusem tego rozwiązania jest nieco trudniejsze utrzymanie higieny wokół niego, a jeśli zwierzaki brudzą poza kuwetą, konieczność zabezpieczenia podłogi.


WSKAZÓWKA: Jeśli zdecydujesz się na metalową klatkę, wybierz taką, która będzie otwierana z boku i od góry - to ułatwi jej mycie i wypuszczanie królików na wybiegi. W przypadku kojców zwróć uwagę na to, żeby były jak najwyższe, bo niektóre zwierzaki potrafią przeskakiwać naprawdę wysokie obiekty.


Kuweta

Nie jest to obowiązkowy element wyposażenia klatki, jednak nigdy nie zaszkodzi jej mieć. Króliki to czyste zwierzęta, które szybko uczą załatwiać się w jedno miejsce. Żeby tak było, zadbaj o to, aby kuweta miała spore wymiary - tak, żeby zwierzęta mogły się w niej obracać. Dużo lepiej sprawdzają się te prostokątne, a trójkątne czasami okazują się zbyt niewygodne, zwłaszcza dla większych gatunków. Zazwyczaj są one wykonane z plastiku, dzięki czemu szybko je posprzątasz. Pamiętaj, że za taką toaletę może służyć również każdy inny pojemnik, np. kupiony w sklepie budowlanym.

Znajdź idealną kuwetę dla Twojego królika: KUWETY

Paśnik

Paśnik dla królików to podstawa podstaw. Te zwierzęta muszą mieć stały dostęp do siana, które nie może znajdować się na ziemi. Na rynku znajdziesz wiele ich rodzajów. Jednymi z popularniejszych są paśniki metalowe i te w kształcie kuli. Nie jest to zły wybór, jednak zdarzają się „utalentowane” osobniki, które nawet nimi potrafią zrobić sobie krzywdę. Dlatego najbezpieczniejszą z możliwych opcji są paśniki materiałowe - najlepiej takie wykonane z wytrzymałych materiałów.

Sprawdź nasze materiałowe paśniki: PAŚNIK DOT

Spód klatki

To, co położysz na spodzie klatki swoich pupili, zależy w dużej mierze od Twojej wyobraźni i… ich zachcianek. Najważniejsze, żeby w ich kuwecie znalazł się drewniany żwirek - absolutnie nie trociny, które są dla nich niebezpieczne. Co możesz umieścić poza nią? Na przykład nic - wiele zwierzaków świetnie radzi sobie na pustej podłodze lub kuwecie. Dobrym rozwiązaniem są też ręczniki, dywany lub podkłady typu drybed. W trakcie uczenia królików załatwiania się do kuwety Twoim największym sprzymierzeńcem będą podkłady higieniczne.


UWAGA: Pamiętaj, żeby zostawić w klatce miejsce, gdzie Twoi uszaci przyjaciele będą mogli się schłodzić. Zwłaszcza latem mogą się męczyć na podkładach lub kocach. Zastanów się też nad zakupem wkładu chłodzącego, który pomoże im przetrwać upały.


Woda i jedzenie

Króliki jedzą dużo siana, które sprawia, że potrzebują one równie dużo wody dostępnej cały czas. Dlatego, niezależnie jaki podajnik kupisz, lepiej zdecydować się na większą niż mniejszą pojemność. Najpopularniejszym rozwiązaniem są poidła, do których nie dostaje się siano i nieczystości. Niestety, nie wszystkie zwierzaki potrafią z nich korzystać, a ich mycie bywa problematyczne.

Niektórzy właściciele decydują się na zakup miseczki. W tym przypadku na pewno musisz dbać o jej czystość i  jak najczęściej wymieniać w niej wodę. Nie kupuj też miski z innego materiału niż ceramika, bo pełne energii pupile będą ją cały czas przewracać. W niektórych klatkach sprawdzają się metalowe, podwieszane miseczki, które jednak mogą delikatnie zmieniać smak wody. Krótko mówiąc - w tym przypadku wszystko zależy od danego królika. Takie same zasady tyczą się misek na jedzenie.

Polecane miseczki dla królików: MISECZKA CERAMICZNA

Kryjówki, legowiska i akcesoria

Ostatnim obowiązkowym elementem, który musi się znaleźć w klatce Twoich przyszłych towarzyszy, jest domek lub inna kryjówka. Pamiętaj, że przodkowie królików domowych spędzali sporą część życia w norach, więc, zwłaszcza na początku, zwierzaki potrzebują miejsca, gdzie będą mogły na chwilę „zniknąć”. Możesz wybierać spośród domków drewnianych i materiałowych, odradzane są jedynie te plastikowe, ze względu na ryzyko ich pogryzienia.

Cała reszta zależy już tylko od Ciebie. Króliki na pewno ucieszą się z tuneli materiałowych oraz tych przeznaczonych do jedzenia. Możesz też sprezentować im hamaki, legowiska, mostki, kule-smakule, piłki z dzwoneczkami i wiele, wiele innych rzeczy. Takie urozmaicenie to zawsze dodatkowa atrakcja, również na wybiegach. Jeśli jednak przygotujesz klatkę dla swoich królików według powyższych instrukcji, sprawisz, że chętnie będą do niej wracały i w niej odpoczywały.

Sprawdź norki XL dla królików: NORKA XL