Pssst... z kodem: 516394487, -15% przy zakupach za 150zł (nie dotyczy wyprzedaży).

Jeż pigmejski w domu? Sprawdź, czy znasz te podstawowe fakty!

2024-11-05 12:52:00
Jeż pigmejski w domu? Sprawdź, czy znasz te podstawowe fakty!

Rozważasz posiadanie jeża? A może już czekasz na nowego pupila i chcesz przekonać się, czy wszystko przygotowałeś? Ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź swoją wiedzę i odpowiedz na dziesięć pytań, przedstawionych poniżej. Zawierają one informacje, które początkujący opiekun musi mieć w małym paluszku. 

Kiedy przypada okres największej aktywności jeża? 

Odpowiedź: W godzinach nocnych i późnowieczornych 

Tak, pamiętajmy, że jeśli szukamy pupila, który dotrzymuje nam towarzystwa za dnia, jeż może nie być dobrym wyborem. Podobnie ma się kwestia, u osób które mają lekki sen i różne dźwięki sprawiają, że się wybudzają. Jeże, które eksplorują wybieg, biegają w kołowrotku i przekopują się przez otoczenie, nie należą do najcichszych i może to powodować niepotrzebne napięcia, czy osłabienie jakości naszego wypoczynku. Zastanówmy się, gdzie będzie mieszkać zwierzę. U nas w sypialni, czy w innym pomieszczeniu. Odpowiedzmy sobie szczerze, sami przed sobą, czy jesteśmy gotowi na pewien rodzaj hałasu w nocy i czy będziemy w stanie poświęcić czas w tych godzinach na zapoznanie się z pupilem. 

Czy zęby jeża wymagają specjalnej opieki? 

Odpowiedź: Tak! 

Jest to jedno z najczęstszych powodów zdziwienia u właścicieli jeża pigmejskiego. Niewielu opiekunów wie, że psy wymagają pomocy w zachowaniu higieny jamy ustnej, nie wspominając już zupełnie o jeżach. Natomiast, jako że zwierzęta te nie są przyzwyczajone do “domowej diety”, to bardzo łatwo doprowadzić do ukruszenia się zębów lub nadmiernego odkładania kamienia na ich powierzchni. Najważniejszym elementem jest podawanie odpowiedniego pokarmu, niezbyt twardego oraz niezbyt mokrego. Dobrze jest zapewnić pupilowi owady, których chitynowe pancerze masują dziąsła i usuwają film bakteryjny z powierzchni zębów. Jeśli nasz pupil ma odpowiednie usposobienie i nie gryzie, możemy również wprowadzić do naszej rutyny, stosowanie past enzymatycznych, bezpiecznych dla zwierząt, lub stosować spray do jamy ustnej, zapobiegający odkładaniu się plaki, która zamienia się w kamień nazębny. 

Co to jest quilling? 

Odpowiedź: Jest to naturalny proces wymiany igieł, u jeża. 

Czy wiedziałeś, że tak samo, jak ludzie wymieniają włosy, tak jeże wymieniają igły? Quilling najczęściej odnosi się do procesu wymiany miękkich igieł “dziecęcych” na twarde i długie igły dorosłego zwierzaka. Jest to proces denerwujący dla pupila, podobnie, jak dla dzieci okres, gdy rosną im zęby. Dobrze jest wiedzieć, jak ulżyć pupilowi i ułatwić mu nieco ten okres. Drugie rozumienie tego słowa, polega na utracie pojedynczych igieł, raz na jakiś czas, tak samo jak my tracimy pojedyncze włosy. Jest to naturalny proces, który wymienia zużyte igły na nowe, spełniające swoje zadanie. Warto wiedzieć, kiedy jeszcze jest to proces fizjologiczny, a kiedy jest objawem chorób dermatologicznych u pupila. 

Jakie są najczęstsze objawy choroby u jeży pigmejskich? 

Odpowiedź: Jeże bardzo często, nie okazują objawów choroby, aż do momentu gdy będzie za późno. 

Są to zwierzęta, które muszą unikać okazywania słabości. Mimo posiadania gęstej okrywy, złożonej z kolców, są to zwierzęta stanowiące ofiarę w naturalnym środowisku. Jako pierwsze, padają łupem te zwierzęta, które okazują objawy chorób. Wobec tego, jeże wolą nie okazywać, że dzieje się z nimi coś złego i zostało to w ich naturze, nawet wtedy, gdy są w bezpiecznym, domowym zaciszu. Dobry opiekun powinien być zatem wyczulony na wszelkie, najmniejsze oznaki zmian w zdrowiu pupila. Zaliczymy tutaj brak apetytu, apatię, objawy bólowe oraz wiele innych. 

Czego nie może zabraknąć w jeżowej diecie? 

Odpowiedź: Owadów karmowych. 

Na temat diety jeża, znajdziemy mnóstwo informacji w internecie i wielu książkach. Niektóre rady będą pomocne, inne wprowadzające w błąd. Niektórzy sugerują podawanie suchej karmy kociej, inni owoców, jeszcze inni mięsa. Prawda, jak zawsze, leży gdzieś pośrodku. Ale jedno, czego nie może zabraknąć w diecie jeża, to owady. Nie tylko zawierają one niezbędne dla tego gatunku substancje odżywcze, ale twarde pancerze, pomagają pielęgnować zdrowie zębów i dziąseł. Zaliczamy tutaj na przykład karaczany, świerszcze, larwy takie jak mączniki, drewnojady oraz jedwabniki. Podajemy je żywe lub suszone, wraz z innymi dodatkami dietetycznymi. 

Czy możesz mieć w domu inne zwierzęta, jeśli chcesz posiadać jeża?

Odpowiedź: Tak, jeśli zachowane są pewne warunki bezpieczeństwa. 

Jeże są dosyć strachliwe z natury, a psy i koty oraz inne pupile, stanowią naturalne zagrożenie i postrzegane są jako drapieżniki. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mieli w domu więcej, niż jeden gatunek zwierząt, jeśli jesteśmy im w stanie zapewnić bezpieczne otoczenie. Najlepiej, aby zwierzęta nie miały do siebie dostępu. Na przykład, by terrarium jeża było w jednym, zazwyczaj zamkniętym pokoju, podczas gdy pies ma dostęp do innych pomieszczeń. Dla pupila denerwujące mogą być nie tylko zapachy, ale także dźwięki czy widok innych zwierząt. Choć zdjęcia i opisy międzygatunkowych przyjaźni podbijają internet szturmem, skradając serca wszystkim widzom, miejmy na uwadze dobro zwierząt, przede wszystkim. Prawda jest taka, że zwierzę to tylko zwierzę i nie zawsze wiemy, co wyzwoli jego instynktowną reakcję. 

Jak rozwinąć jeża, który zwinął się w kulkę? 

Jest to wiedza tajemna, która może być konieczna nie tylko weterynarzowi, próbującemu przeprowadzić badanie na upartym pacjencie. Ważne jest, aby również opiekun wiedział, jak sobie z tym poradzić, zwłaszcza jeśli konieczne jest wykonanie pewnych czynności przy pupilu, jak doustne podanie leków, czy obejrzenie jamy ustnej. 

Jeże zwijają się w kulkę w odpowiedzi na zagrażające im bodźce. Jest kilka sposobów, na które możemy sobie wtedy poradzić. Jednym z nich, jest po prostu zaczekanie aż zwierzę poczuje się na tyle bezpiecznie, by się ponownie pokazać. Istnieje wtedy ryzyko, że przy kolejnej próbie z naszej strony, ponownie zwinie się w kulkę. Innym sposobem jest miska z ciepłą wodą i delikatne włożenie jeża do niej, tak by pyszczek znajdował się ku górze (uwaga, aby woda nie dostała się do dróg oddechowych). To ma być sytuacja, relaksująca zwierzę, a nie kreująca kolejne zagrożenie. Jeż umieszczony na pleckach i dryfujący po ciepłej wodzie, może być na tyle uspokojony, by dać się obejrzeć lub przyjąć leki. Ostatni sposób jest dosyć drastyczny, polega bowiem na złapaniu fałdu skórnego, który zaopatrzony jest w kolce i uniesieniu go, tak by zwierzę nie mogło się zwinąć ponownie. Nie powinniśmy tego używać, jeśli nie ma konieczności, ponieważ może to zburzyć zaufanie między nami, a pupilem. Ale jeśli wszystkie inne metody zawodzą, to możemy właśnie w ten sposób uniemożliwić jeżowi zwijanie się w kulkę. 

Jak zapobiegać suchej skórze, u jeża pigmejskiego? 

Odpowiedź: Poprzez utrzymywanie dobrych warunków środowiska. 

Sucha skóra, to jeden z najczęstszych objawów, który zaobserwujemy u jeży. Nie koniecznie świadczy ona o problemach dermatologicznych (choć należy to wykluczyć), ale może pojawiać się w odpowiedzi na złe warunki środowiska, jak temperatura, czy wilgotność. Jeśli nasz pupil ma problemy z nadmiernym łuszczeniem się skóry, możemy zaproponować mu kąpiel w mleku owsianym i zastanowić się nad tym, jak poprawić jego otoczenie. 

Jak często robić badania profilaktyczne jeżom? 

Odpowiedź: Co około 6 miesięcy.

Wiemy, że jeże nie pokazują objawów, dopóki nie jest za późno. Jak zatem wykryć, czy nie zmagają się z jakąś przewlekła chorobą? Najlepiej zabierać je na regularne przeglądy weterynaryjne. Zaleca się, aby co około sześć miesięcy, pokazać z pupilem w gabinecie. Weterynarz może zlecić wykonanie badań krwi, badań kału lub przeglądowego zdjęcia RTG. Takie podejście pozwoli wykryć problem, już we wczesnym stadium, co daje nam szansę na jego wyleczenie i wydłużenie życia zwierzęcia. Pamiętajmy też, że to iż nie widzimy objawów u pupila, nie oznacza, że nie odczuwa on dyskomfortu! 

Co to jest WHS? 

Odpowiedź: Wobbly hedgehog syndrome. 

Jest to schorzenie neurologiczne, które niestety ma tendencję do postępowania i prowadzi do śmierci zwierzęcia. Rozpoczyna się poprzez utratę kontroli nad mięśniami pupila, co okazuje się w formie kiwania na boki, przewracania się, rozjeżdżania kończyn, a potem do stopniowo postępującego paraliżu. Jest to schorzenie, przez niektórych porównywane do ludzkiego MS (stwardnienia rozsianego). Należy zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z diagnozą tej choroby i brakiem skutecznego leczenia dostępnego na ten moment. 

Na ile pytań udało Ci się odpowiedzieć poprawnie? Czy jesteś gotowy na posiadanie jeża pigmejskiego? A może powinieneś doczytać pewne informacje, zanim się na niego zdecydujesz? Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu, które poruszają jeżowe tematy! Powodzenia!

Autor:Lek. wet. Marika Chaszczyńska