❄️ Pssst... Z kodem SWIETA24 -12% na nieprzecenione produkty Krainy Tuptusia.
🔥 Czyszczenie magazynu - sprawdź promocje w dziale WYPRZEDAŻ 🔥 Załóż konto, oceń otrzymany produkt i zyskaj za każdą ocenę 5 punktów w programie lojalnościowym.

Jakie sianko wybrać dla świnki morskiej?

2024-12-22 08:36:00
Jakie sianko wybrać dla świnki morskiej?

Dieta świnek morskich, jak wiadomo, składa się głównie z zielonych części roślin. Nie żywią się one ziarnami zbóż, jak wiele innych gryzoni, ale potrzebują odpowiedniego sianka oraz ziół, do zdrowego funkcjonowania całego ich organizmu. Sianko jednak, sianku nie równe! Na rynku dostępne są różne warianty, o różnym składzie, co oczywiście warunkuje jego wpływ na metabolizm naszego pupila. W tym artykule dowiemy się, czym kierować się w wyborze dostawcy sianka i jak poszczególne składniki wpływają na zdrowie kawii domowej. Zapraszam do lektury! 

Czemu siano stanowi podstawę żywienia świnek morskich? 

Po pierwsze, zawiera dużo błonnika, który ulega fermentacji w jelicie ślepym i w wyniku tego procesu powstają cekotrofy, czyli drugi rodzaj kału. Jest on następnie zjadany i dzięki temu, substancje, które nie zostały pierwotnie strawione, bo nie były dostępne dla zwierzęcia, teraz mogą się wchłonąć. Błonnik stymuluje ruchy perystaltyczne pupila, a dodatkowo stanowi źródło energii dla naturalnej flory bakteryjnej, zasiedlającej przewód pokarmowy zwierzęcia. 

Po drugie, przeżuwanie sianka, jest kluczowe dla utrzymania zdrowego uzębienia pupila. Większość problemów stomatologicznych wynika z nieprawidłowej diety, podawania pokarmów o innej strukturze (na przykład zbyt miękkich lub twardego granulatu). Sianko wymusza odpowiednie ruchy żuchwy względem szczęki, dzięki 

czemu stale rosnące zęby gryzonia, jakim jest świnka morska, poprawnie się ścierają. Po trzecie, dobranie odpowiedniego składu sianka, może wpływać na procesy metaboliczne zwierzęcia. Sianka różnią się kalorycznością, zawartością białka, składem roślinnym oraz właściwościami, które decydują o smakowitości, jak zapach, kolor, kruchość czy długość włókien. 

Czym kierować się przy wyborze sianka dla świnki morskiej? 

Ponieważ łatwo zgubić się w ilości terminów używanych do opisu produktów, w tym akapicie podkreślimy sobie, co jest najważniejsze, w wyborze smacznego sianka.

Sposób nawożenia - ponieważ nawozy, to różne sole, składające się między innymi z magnezu, wapnia lub cynku, to w trakcie wzrostu rośliny, będą asymilowane do jej komórek. Ponieważ jony mogą działać na różne sposoby, hamować lub stymulować przyswajanie innych substancji, to sianko z gleb intensywnie nawożonych, może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia zwierzaka. 

Stosowane środki ochrony roślin - ponieważ dobre sianko przechodzi minimalny proces obróbki, to musimy być pewni, że pochodzi ono z upraw ekologicznych i jest przeznaczone do spożycia przez gryzonie i zajęczaki. 

Sposób suszenia - jeśli sianko nie zostanie odpowiednio wysuszone, to może rozwinąć się na nim pleśń, która nie tylko zmienia smak sianka, ale dodatkowo produkuje mykotoksyny, które mają negatywne efekty na zdrowie zwierzęcia. 

Termin koszenia - sianko powinno być koszone, zanim zaczną się tworzyć kłosy. Jeśli do tego dojdzie, to wtedy najbardziej wartościowe substancje odżywcze są transportowane do nasion, zamiast pozostawać w zielonych częściach rośliny.

Warunki pogodowe w trakcie wzrostu roślin - jeśli sianko zbierane jest z terenów, na których notowano obfite i częste opady deszczu, to składniki odżywcze mogły być wypłukiwane z gleby, co zmniejsza wartość odżywczą roślin. 

Sposób pakowania i przechowywania - musimy być pewni, że sianko jest czyste i nie zawiera obcych elementów, jak kawałki metalu, śmieci lub nawet całe zwierzęta. Takie wypadki się jednak zdarzają, dlatego należy zawsze sprawdzić, co podajemy pupilowi. 

Każdy sklep nieco inaczej opisuje swoje sianko. Spotkamy się z takimi określeniami, jak sianko łąkowe, sianko botaniczne, sianko sadownicze. Nie ma między nimi zbyt dużej różnicy, bo wszystkie oznaczają mniej więcej to samo, czyli mieszankę traw i ziół. Ma żywozielony kolor, cechuje się aromatycznością i mieszanką smaków. Dzięki różnorodnej zawartości roślin, pokrywa większość zapotrzebowania na witaminy i minerały u zwierzaka. Im większa różnorodność roślin w składzie, tym można podawać mniej granulatu (który służy właśnie uzupełnieniu potencjalnych niedoborów). 

Jakie mamy rodzaje sianka dla świnek morskich? 

Teraz przejdziemy już do konkretnych rodzajów sianka. W zależności od tego, jaka roślina dominuje w składzie, takie będziemy mieli właściwości produktu:

Sianko tymotkowe - jest to sianko oparte o tymotkę łąkową, która jest wysoką rośliną, bogatą w białko oraz w takie składniki odżywcze jak cynk i magnez. Po wysuszeniu jest zielone, aromatyczne i bardzo smakowite, dlatego chętnie spożywane przez gryzonie i zajęczaki. Sianko tymotkowe korzystnie wpływa na układ pokarmowy zwierzęcia, zapobiega wzdęciom i stymuluje perystaltykę. To właśnie ono, często określane jest, jako najlepsze sianko dla niejadków. 

Sianko lucernowe - oparte jest o lucernę siewną. Jest to roślina, która zawiera duże ilości białka, witamin z grupy B oraz witaminę C. Ma właściwości alkalizujące, co można wykorzystać we wspomaganiu leczenia chorób układu moczowego, które zdarzają się dość często u świnek morskich (na przykład kamica). Jest nieco bardziej obciążające dla układu pokarmowego, ponieważ lucerna należy do roślin motylkowych, które mają właściwości wzdymające. 

Sianko owsiane - jest oparte o ziele owsa. Trawa owsiana zawiera dużo antyoksydantów, jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy C, kwasu foliowego i witaminy K. Owies ma znane właściwości łagodzące i antyalergiczne. 

To już wszystko w dzisiejszym artykule. Ponieważ sianko stanowi absolutną podstawę diety kawii domowej i powinno być podawane bez ograniczeń, to dobrze jest wiedzieć jak wybrać najlepszy i najbardziej smakowity produkt. Ważny jest nie tylko sam skład, ale wiele innych czynników, rozpoczynających się już na etapie wzrostu rośliny.


Różne rodzaje sianek znajdziesz w naszym sklepie dla świnek morskich: sianka

Autor:Lek. wet. Marika Chaszczyńska