Jeż pigmejski to ssak, który zyskuje stale rosnącą popularność jako zwierzę domowe. Ten pochodzący z Afryki gatunek zachwyca swoim uroczym wyglądem, dobrze adaptując się do hodowli w warunkach domowych. Aby jeż pigmejski cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, niezbędne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków bytowych oraz wysokiej jakości pożywienia. Zadbany zwierzak sprawi swojemu właścicielowi wiele radości, doskonale ucząc cierpliwości i wyrozumiałości.

Podstawowe cechy jeży pigmejskich

Afrykański jeż pigmejski to najmniejszy gatunek z rodziny jeżowatych, powstały ze skrzyżowania jeża białobrzuchego i afrykańskiego. Długość jego ciała wynosi od 15 do 25cm, a masa od 200 do nawet 700 gramów. Jeż pigmejski w naturalnym środowisku dożywa wieku 2-3 lat; w niewoli będzie to zazwyczaj okres do 6 lat, jednak odnotowane są także przypadki osobników, które osiągnęły wiek 10 lat. Mogą one znacząco różnić się kolorystyką, a paleta ich barw sięga od bieli, przez pieprz i sól, aż do odcienia cynamonowego.

Zachowanie i temperament jeża pigmejskiego

Jeż pigmejski to gatunek aktywny szczególnie w porze nocnej. Preferuje samotniczy tryb życia – hodowanie kilku okazów w jednym terrarium może prowadzić do walk. Jeżyk wymaga dużego nakładu pracy w celu jego oswojenia. Zdarza się także, że poszczególne osobniki nigdy nie zaakceptują dotyku i towarzystwa człowieka. Okazy z dobrych hodowli są oswajane od pierwszych dni życia, dzięki czemu stają się ciekawskimi i towarzyskimi zwierzętami, które potrzebują regularnego kontaktu z właścicielem przez całe swoje życie. Jeże pigmejskie najczęściej nie wykazują zamiłowania do porządku – ciężko jest nauczyć je korzystania z kuwety.

Jakie warunki należy zapewnić jeżowi pigmejskiemu?

Jeżeli planujemy kupić lub adoptować jeża pigmejskiego, musimy zapewnić mu optymalne warunki bytowe. To zwierzę bardzo wrażliwe na przeciągi i zmiany temperatury, stąd niewskazane jest hodowanie go w przewiewnej klatce. Znacznie lepszym lokum dla jeża będzie odpowiednio duże terrarium. Jeż preferuje temperaturę oscylującą w granicach 22-25 stopni – jeżeli w naszym domu jest chłodniej, niezbędne będzie także zamontowanie ogrzewania na jego wybiegu (żarówki, kabli grzewczych bądź ceramicznego emitera ciepła). Temperaturę należy na bieżąco monitorować za pomocą zainstalowanego we wnętrzu terrarium termometru.

Jeże to ssaki o dużej potrzebie ruchu – z tego względu terrarium musi posiadać minimalną wielkość 100x40x30cm oraz stały dostęp do wybiegu lub pokoju. W wnętrzu terrarium powinien zmieścić się domek, miski, kuweta oraz zabawki. Miseczki i kuweta powinny być płytkie, a zarazem ciężkie i pozbawione ostrych krawędzi. Jeżyki preferują także przeróżne zabawki – tunele, dyski do biegania i kolorowe piłeczki. Niewskazane jest stosowanie kołowrotków; powodują one duże obciążenia dla kręgosłupa oraz stereotypie ruchowe, nierzadko prowadzące do samookaleczania. Znacznie lepszym wyborem będzie dysk do biegania o średnicy około 30cm, który w bezpieczny sposób zaspokoi olbrzymie zapotrzebowanie na ruch. Warto zadbać także o różnorodne akcesoria, które dostarczą jeżom zajęcia i odpowiednich bodźców. Przydatne będą drewniane mostki, maty węchowe, pojemniki z przysmakami czy labirynty, stanowiące doskonałe źródło rozrywki dla ciekawskich jeży. Niezbędny będzie również domek lub norka, w którym jeż urządzi sobie przytulne gniazdko wymoszczone skrawkami materiału. Jako podłoże najlepiej sprawdzą się maty chłonne, drybedy lub koce, a cały wybieg powinien być odpowiednio zróżnicowany i zarazem przyjazny dla jego mieszkańca.

Żywienie jeża pigmejskiego

Dieta jeża pigmejskiego powinna być urozmaicona i maksymalnie zbliżona do naturalnego pożywienia. Zwierzętom podajemy owady (karaczany, świerszcze, larwy mącznika) oraz gotowane mięso i podroby z kurczaka i indyka. Sporadycznie sprawdzą się także miękkie warzywa i owoce oraz jajka na twardo. Jeży nie karmimy nabiałem ani wołowiną. Pokarm nie może być zbyt zimny ani zanadto ciepły – wskazane jest podawanie go w temperaturze pokojowej. Przez całą dobę należy zapewnić także nieograniczony dostęp do świeżej wody. Jeże powinny pić z płaskich miseczek.

Pielęgnacja jeży pigmejskich

Jeże pigmejskie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo ważnym zabiegiem jest kąpiel, którą prowadzimy zawsze, gdy nasz jeż jest widocznie brudny. Zwierzę kąpiemy w misce z ciepłą wodą lub wannie, delikatnie usuwając zanieczyszczenia miękką szczoteczką. Następnie starannie je płuczemy oraz delikatnie osuszamy ręcznikiem. Po kąpieli warto także skontrolować pazurki jeżyka. Zbyt długie utrudniają chodzenie, stąd wskazane jest ich skrócenie cążkami do skórek przeznaczonymi dla ludzi. Zdecydowana większość jeży niestety nie toleruje obcinania pazurków; jest to czynność stresująca dla nich i ich właściciela, wymagająca wprawy, a zazwyczaj także pomocy drugiej osoby.

Choroby jeża pigmejskiego

Podobnie jak inne zwierzęta domowe, także jeże pigmejskie mogą ulegać różnym dolegliwościom. Mogą one cierpieć na zaparcia lub biegunki, spowodowane nieodpowiednim lub zbyt zimnym pokarmem. Ze względu na dużą ruchliwość, jeże nierzadko ulegają naciągnięciom lub zwichnięciom kończyn. Zbyt niska temperatura w terrarium może wywołać hibernację zwierzęcia. Czasami obserwujemy także reakcje alergiczne ze strony układu oddechowego bądź skóry. Do 6 miesiąca życia jeże przechodzą również wymianę igieł, która może wywoływać swędzenie i pogorszone samopoczucie zwierzęcia. Warto wiedzieć, że nie każdy weterynarz podejmie się leczenia jeża pigmejskiego, a wszelkie zabiegi i terapie mogą być dość kosztowne.