Jak przygotować się na drugą szynszylę w domu?
2024-10-28 12:08:00Druga szynszyla, wprowadzająca się do domu, może wywrócić do góry nogami to, w jaki sposób opiekowaliśmy się pojedynczym pupilem do tej pory. Zwłaszcza na samym początku, kiedy konieczne jest częste monitorowanie tego, jak zwierzaki dogadują się ze sobą. Ponadto, pojawiają się takie pytania, jak rozmiar klatki, czy wybiegu, a także przygotowania domu na nowego gościa. W tym artykule omówimy sobie krok po kroku co należy przygotować, na tą okazję oraz w co się zaopatrzyć.
Zapraszam do lektury!
Czy jesteś przygotowany na dwa zwierzaki?
Pewne rzeczy musimy zmienić, pewne dokupić, oto niektóre z nich:
- Klatka - minimalne wymiary klatki dla parki to 80x50x80c, Mogłoby się wydawać, że jeden centymetr, w tę, czy w tamtą to niewiele, ale jeśli przełożymy to na powierzchnię, jaką zyskują zwierzaki, różnica staje się dużo poważniejsza. Szynszyle są terytorialne i klatka, o wymiarach mniejszych, niż minimum, może powodować napięcia i walki między zwierzętami, co wpływa również na to, jak zwierzęta zachowują się przy właścicielu.
- Chorobówka - jest to mniejszych rozmiarów klatka, która będzie potrzebna aby odizolować chore zwierzę. Na przykład, w przypadku gdy jedna szynszyla uszkodzi kończynę i konieczne jest ograniczenie ruchu. Jeśli posiadamy klatkę chorobówkę, możemy zastosować się do tych zaleceń, bez ograniczania komfortu drugiego zwierzęcia
- Kryjówki - przy pojedynczym pupilu nie mamy ryzyka związanego z walkami o najlepsze, najwygodniejsze miejsce do spania. Dwa zwierzaki, mogą zacząć się spierać, dlatego dobrze jest mieć kilka różnych kryjówek, domków, hamaków i tuneli. Tak, aby oba pupile miały poczucie bezpieczeństwa oraz aby nieco “rozcieńczyć” terytorializm szynszyli. Zwłaszcza, jeśli mamy samce, a do tego niewykastrowane, może nam to stwarzać problemy.
- Inne akcesoria - pamiętajmy również, by dobrać odpowiedniej wielkości miseczkę na jedzenie, tak aby oba zwierzaki mogły z niej jeść jednocześnie. Powinniśmy dokupić poidełko, kuwetę i zaopatrzyć się w większe ilości jedzenia, czy piasku kąpielowego. Jeśli nowa szynszyla nie ma problemów ze skórą, jak grzybica, czy pasożyty zewnętrzne, to wystarczy nam jedna kąpielówka.
Okres kwarantanny
Przed przywieziemy do domu drugiego zwierzaka, powinniśmy ustawić dla niego tymczasowe lokum. Nie można od razu połączyć ze sobą dwóch zwierzaków, bo może się to skończyć tragedią. Najlepiej, aby klatka była w osobnym pokoju, niż dotychczasowe zwierzę, tak aby nie mogły się one słyszeć, widzieć, ani być w stanie wywęszyć. Stres związany z obecnością rywala (bo w tym momencie tak jest postrzegane drugie zwierze), powoduje napięcia u obu zwierzaków. Oczywiście, czasami nie mamy możliwości umieścić szynszyli w osobnych pomieszczeniach. Najlepszym rozwiązaniem wtedy jest umieścić je w przeciwległych kątach pokoju, po przekątnej. Zaleca się mycie rąk między kontaktem z obiema szynszylami, tak aby nie przenieść zapachów, ale też potencjalnych patogenów. Nowo przybyłemu pupilowi należy urządzić kwarantannę. Nie tylko ze względu na zmęczenie i stres zwierząt, związany z transportem, ale również ze względu na potencjalną możliwość przeniesienia chorób z nowej szynszyli, na tą którą już mamy w domu. Wszystko zależy oczywiście od źródła, z którego bierzemy zwierzę. Szczególnie ostrożnie, powinniśmy podchodzić do zwierząt ze sklepów zoologicznych oraz adopcji, czy kupna od osób prywatnych lub podających się jako hodowle. Takie zwierzęta bardzo często mają pasożyty (wewnętrzne lub zewnętrzne), choroby dróg oddechowych i rozregulowany przewód pokarmowy, związany z nieprawidłową dietą.
Jednym z pierwszych kroków, powinna być wizyta u weterynarza, który zajmuje się gryzoniami. Pomoże nam on określić stan zdrowia pupila, a także zaproponuje konieczne leczenie i podpowie, kiedy możemy bezpiecznie rozpocząć zapoznawanie się zwierzaków ze sobą.
Jak zapoznać ze sobą pupile?
Wspomnieliśmy już, że nie jest wskazane przyśpieszanie procesu. Oczywiście, szynszyle to zwierzęta stadne, więc bez towarzystwa czują się tak, jakby ktoś nas zamknął w pokoju, bez dostępu do świata zewnętrznego. Nie powinniśmy zatem zwlekać z zapewnieniem pojedynczemu zwierzakowi towarzystwa. Przygotujmy się jednak na to, że zanim zobaczymy je spokojnie śpiące w tym samym hamaczku, konieczne jest podążanie pewnymi krokami i uzbrojenie się w cierpliwość.
Zapoznanie na neutralnym terenie.
Taki teren, to miejsce, które nie posiada zapachu żadnego ze zwierząt. Zazwyczaj wybierana jest łazienka, a konkretnie kabina prysznicowa lub wanna. Na dno można położyć koc. Zaleca się również użycie olejków zapachowych (niewielkie ilości), aby zamaskować naturalne zapachy zwierząt. Jeśli nasza szynszyla miała problemy skórne, to nie należy używać olejku bezpośrednio na futro, ale można skropić koc, na którym siedzą zwierzaki. Dobrym pomysłem może okazać się zapach lawendy, jako że ma on właściwości kojące stres.
Przygotujmy się, że po początkowym skołowaniu, zwierzaki zaczną się zachowywać do siebie agresywnie. Nie pozwalajmy na żadne ataki, ani z jednej, ani z drugiej strony i bądźmy gotowi na konieczność rozdzielenia zwierząt.
Uwaga! Nigdy nie wkładamy ręki między walczące zwierzaki. W amoku mogą one zadać obrażenia właśnie nam.
Kiszonka
Na tym etapie, należy umieścić obie szynszyle, w mniejszej klatce, najlepiej chorobówce. Nie mogą mieć dostępu do domków, ani zabawek. Ma to na celu zmuszenie je do interakcji, ograniczenie rywalizacji o zasoby oraz jednoczesne wywołanie stresu, tak aby zwierzęta były mniej skupione na walce ze sobą, a bardziej na współpracy i zmuszeniu do zapewniania sobie nawzajem komfortu emocjonalnego.
Klatka docelowa
Na tym etapie umieszczamy zwierzęta, w czystej klatce docelowej i stopniowo, na przestrzeni kilku dni, dokładamy domki, kryjówki, zabawki i hamaki. Obserwujemy wtedy, czy zwierzęta dzielą się nimi zgodnie, czy też wywoływane są kłótnie i zatargi. Na samym końcu dołożymy elementy, które mają tylko jedno wyjście, zamiast dwóch.
Czy muszę wyprać hamaki, zanim udostępnie je nowemu pupilowi?
Materiały bardzo łatwo przesiąkają zapachem zwierząt. Nawet jeśli na co dzień pierzemy hamaki i wydaje nam się, że są czyste. Dobrze jest zrobić jedno pranie generalne z dodatkiem, na przykład octu, który dobrze wywabia zapachy, nawet takie, których my nie jesteśmy w stanie poczuć, ale które szynszyla z wyczulonym zmysłem węchu, znajdzie bez problemu.
Finanse
Pamiętajmy, że mając dwa zwierzaki, musimy być solidnie przygotowani na potencjalne leczenie i założyć najgorszy możliwy scenariusz, czyli konieczność leczenia obu zwierzaków na raz.
Przed przyjęciem do domu nowego pupila zorientujemy się, jaki jest jego stan zdrowia i jakich potencjalnych zabiegów lub leków będzie on potrzebował. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek i efektywnie zminimalizujemy długość kwarantanny.
Na dzisiaj to już wszystko. Tych kilka kroków pomoże nam dobrze przygotować się do potrzeb dwóch podopiecznych. Szynszyle potrzebują towarzystwa zwierząt swojego gatunku. Pomóżmy im zatem zaadoptować się do nowych warunków możliwie łagodnie i w najkrótszym możliwym czasie!