Hamaczkowe ABC - czyli jak urządzić funkcjonalne i piękne lokum dla pupila
2023-11-13 13:34:00Każdy właściciel zwierzaka, chce widzieć go szczęśliwym i zrelaksowanym. Wszak po to bierzemy pod opiekę zwierzaki, aby zapewnić im radosne życie i w zamian otrzymać cudownego kompana. Gryzonie, zajęczaki i małe mięsożerne, jak fretki, czy jeże, odniosą wiele korzyści z różnorodnie udekorowanej przestrzeni. W tym artykule skupimy się na jednym, bardzo ważnym elemencie wystroju, czyli na hamakach. Omówimy sobie, jakie potrzeby mają poszczególne gatunki zwierząt, jakie mamy rodzaje hamaków i jakie korzyści przynoszą one naszym pupilom.
Rodzaje hamaków i domków
Zacznijmy sobie od pozornie banalnej kwestii, jaką jest przegląd rodzajów hamaków, dostępnych dla naszych najmniejszych pupili. Najłatwiej będzie nam podzielić ten produkt, w następujący sposób:
Pod względem materiału użytego do produkcji
Na ten moment, wiele osób, zajmujących się szyciem domków pokazuje, że komfort zwierzęcia stawiany jest na pierwszy miejscu. Materiały, z których wykonane są hamaki są miękkie i delikatne w dotyku. W zależności od pory roku, możemy wybrać grubsze materiały, stanowiące lepszą izolację cieplną (jak np. polar minky) lub cieńsze materiały, zapewniające zamiast tego lepszą wentylację.
Ponadto, ostatnio rynek podbijają hamaczki wykonane z materiałów, które nie wchłaniają wilgoci. Oczywiście, nie możemy tutaj wymagać stu procentowej wodoodporności. Im rzadziej wymieniamy taki hamak, tym bardziej będzie on nasiąkał moczem. Natomiast, do pewnego stopnia, taki materiał pozwala bardzo łatwo oczyścić swoją powierzchnię, chociażby przy użyciu zwilżonej ściereczki. Taki materiał może zostać wykorzystany nie tylko do tworzenia kryjówek, ale jest bardzo często używany do szycia mat, które mogą stanowić dno klatki lub legowisko samo w sobie.
Pod względem obecności usztywnienia ścianek
Hamaki mogą być usztywniane lub też nie. Usztywniane mają tą przewagę, że zdecydowanie lepiej zachowują kształt, co jest przydatne przy wszelkiego rodzaju kieszonkach, tunelach lub kostkach. Te, które są nie usztywniane nadają się na przykład na tzw. hamaki łapaki, które możemy umieścić w okolicy połowy klatki - ich zadaniem jest amortyzować upadki z wyższych pięter (klatki szczurów, szynszyli, koszatniczek i innych zwierząt lubiących wspinaczkę).
Pod względem pikowania
W zależności od tego, jak bardzo destrukcyjne podejście mają nasze zwierzaki, możemy rozważyć materiały pikowane lub nie. Pikowanie nie tylko wzmacnia strukturę takiego hamaka, ale uniemożliwia również chowanie się między warstwami materiału, po wygryzieniu dziury w jednej z warstw. W trakcie mojej szczurzej przygody, zdarzało się, że ta kieszonka w hamaku, stanowiła miejsce wielu konfliktów i kotłowaniny. A ciężko było odseparować od siebie zwierzęta, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (koniecznych dla moich biednych palców), jeśli taka przestrzeń nie była dla nas dostępna. Hamaki, które mogą się rozwarstwić, odradzałabym szczególnie gdy łączymy zwierzaki. Podczas zapoznawania się z nowymi osobnikami, konflikty i budowanie nowej hierarchii to normalna rzecz. Lepiej jednak by odbywało się to na otwartej przestrzeni, niż w takiej małej szparze.
Pod względem koloru i wzoru
Kolejny, miły akcent dotyczący akcesoriów dla zwierząt - na ten moment możemy dostać hamaki, domki, kryjówki w każdym kolorze tęczy i z przeróżnymi wzorami, które sprawią, że dekorowanie przestrzeni naszych pupili będzie nie tylko praktyczne, ale też przyjemne dla naszego oka!
Pod względem kształtu
Ludzka wyobraźnia i kreatywność nie zna granic, dlatego hamaki można dostać nie tylko w typowej formie, gdzie podstawę stanowi prostokątny lub kwadratowy kawałek materiału. Możemy znaleźć domki w kształcie kostki lub namiotu, hamaczki z piętrami, które powszechnie nazywane są ‘plastrem miodu”, tunele, hamaki z frędzlami oraz kieszonki. Mogą mieć one jedno wejście lub kilka - co pomoże nam w zachowaniu pokoju w klatce gdzie trzymamy nasze stadko (dla stada nie do końca zgranego, zalecane są minimum dwa wejścia, we wszystkich zabawkach i domkach, tak aby nie dochodziło do walk w środku, ale by każdy zwierzak miał możliwość wycofać się z konfliktu i uciec przez drugi otwór). Ponadto, gdy zaobserwujemy jakie domki są najczęściej wybierane przez nasze zwierzaki, będziemy w stanie tak zaplanować ich klatkę, czy wybieg, by był on najprzyjemniejszy i najwygodniejszy dla pupila. W moim stadzie szczurów, najlepiej sprawdzały się plastry miodu i domki kostki. Nie szczególnie lubiane były natomiast tunele. Każde stado jest jednak inne i będzie miało inne upodobania, a śledzenie ich jest, nie tylko ciekawe, ale pomaga nam się zbliżyć do naszych zwierzaków.
Potrzeby gatunku
Na rynku możemy znaleźć całą masę, różnorodnie zaprojektowanych hamaków, norek i kryjówek, które pomagają zwierzęciu poczuć się jak w domu. Ponieważ gryzonie, króliki, fretki i jeże stanowią bardzo zróżnicowaną grupę pod względem biologicznym i behawioralnym, każdy z tych zwierzaków odniesie korzyści z innego rodzaju domków. Zacznijmy od przypomnienia, że gryzonie i zajęczaki stanowią w naturze ofiarę. Oznacza to, że najlepiej czują się gdy mają możliwość się schować. Zwierzęta te nie będą czuły się szczęśliwe na otwartej przestrzeni. Większość z nich kopie tunele i norki, właśnie w tym celu i chowa się w nich, gdy coś je przestraszy. Dobre lokum postara się, w możliwie najbliższy sposób, odtworzyć to środowisko naturalne, z uwzględnieniem wszystkich potrzeb emocjonalnych zwierzęcia, na równi z fizjologicznymi. Dlatego dajemy pupilom możliwość wyboru: tunele do zabawy w berka oraz miękkie domki do spania, które przypominają gniazdo uwite z listków, patyków i futerka.
Pamiętajmy również że lokum dla zwierzęcia musi dawać mu możliwość prywatności. Zwłaszcza, jeśli mówimy o zwierzętach stadnych. Od czasu do czasu nawet najbardziej zgrane rodzeństwo może się pokłócić i będą wtedy potrzebować ochłonąć w osobnych hamaczkach. Uniwersalna zasada mówi, że musimy mieć tyle kryjówek, umiejscowionych w klatce, ile mamy zwierząt + 2 dodatkowe, aby zapewnić stadu komfort wyboru.
W klatkach zwierząt, które potrzebują możliwości wspinaczki (szczury, szynszyle, koszatniczki, lotołapanki, fretki), potrzebna jest amortyzacja ewentualnych upadków. Tak samo, jak akrobaci mają siatkę w razie nieudanych skoków, tak samo nasi, mali wyczynowcy powinni mieć zabezpieczenie. Używamy do tego tzw hamaków łapaków, czyli szerokich, prostokątnych hamaków, które umieszczamy mniej więcej w połowie lub każdej ⅓ wysokości klatki.
Dla zwierząt, które preferują bardziej naziemny tryb życia, możemy mieć przygotowane namioty, kieszonki lub trójkątne hamaki z frędzelkami, (przeznaczone do umieszczenia w rogu klatki). Pod takimi hamakami można się albo schować, albo można przycupnąć na nich. Jeże znane są z zamiłowania do miękkich materiałowych kieszonek (i nie, kolce im nie będą przeszkadzały). Króliki i świnki morskie oraz inne większe zwierzaki jak fretki, czy gambiany ucieszą się z poduszek i posłanek, na których mogłyby sobie odpocząć.
Jedną z korzyści wynikających z umieszczania w klatkach, czy kojcach różnorodnych powierzchni i przestrzeni, jest stymulacja intelektualna zwierzaka. Możliwość wspinania się, przemykania w tunelach, układania sobie gniazdka w domkach oraz zabawy w chowanego i berka z pozostałymi członkami stada, pozytywnie wpływa na zwierzę. Im więcej powierzchni dostarczy hamak, tym większa zabawa. Na przykład domek kostka - zapewnia cieplutkie wnętrze, ale też możliwość położenia się na górze takiego hamaka. Dzięki różnorodnie umeblowanej przestrzeni, możemy uniknąć walki o zasoby i nieprzyjaznego nastawienia do innych osobników, które też chciałyby sobie skorzystać z udogodnień.
Utrzymanie i dezynfekcja
Jak każdy element wystroju klatki, również hamaki i domki, musimy raz na jakiś czas wymienić i wyczyścić. Wszystkie materiałowe elementy klatki można spokojnie prać w pralce. Częstość takich zabiegów zależy oczywiście, od ilości i rodzaju naszych zwierzaków. Niestety, te słodkie pupile potrafią być prawdziwymi brudasami i z lenistwa oddawać mocz, nie do kuwety, a na hamaki właśnie. Właściciel musi kontrolować stan hamaków, pilnować, by nie były mokre lub zbyt brudne. Pranie hamaków może odbywać się w 40 lub 60 stopniach, jeśli jest konieczność dezynfekcji, na przykład ze względu na obecność pasożytów.
Do prania używamy produktów możliwie najbardziej neutralnych i hipoalergicznych. Unikamy ostrych zapachów i płynów do płukania. Aby wywabić zapach moczu, do prania można dodać trochę octu, a jeśli to możliwe, suszyć hamaki na zewnątrz, ponieważ promieniowanie UV, również pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy.
Paradoksalnie, im bardziej my staramy się zapewnić czystość i świeżość w klatce, tym bardziej zwierzęta, będą starały się zamaskować obce zapachy, co wiąże się z oddawaniem na nie moczu. Wszystko musimy robić z głową i brać pod uwagę, że mamy w domu zwierzęta, które wykazują się swoistym zapachem.
Hamaki warto, co jakiś czas, przeglądać i sprawdzać ich stan. Pamiętajmy, że elementy wypełnienia mogą stanowić ryzyko dla zbyt ciekawskich zwierzaków, które spróbowałyby sobie zjeść troszeczkę takiej gąbeczki. Na szczęście, w większości przypadków zwierzaki tego nie robią. A destrukcja wynika raczej z chęci umieszczenia dodatkowych wejść lub potrzeby wyściełania wnętrza hamaka/domku, czymś mięciutkim.
W ten sposób dobrnęliśmy do końca artykułu. Hamaczki i inne materiałowe elementy wystroju klatki, będą stanowiły ważny i korzystny dodatek dla naszych pupili. Różnorodność produktów na rynku pozwoli nam dobrać najlepsze rzeczy dla naszych zwierzaków, a możliwość zrobienia pięknych zdjęć pupili słodko śpiących razem, na pewno roztopi nasze serduszka.