Gatunek w pigułce - Wielkoszczur gambijski (ang. African pouched rat)
2023-05-08 11:58:00Wielkoszczur, to gatunek gryzonia, który ostatnio cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mimo, że w Polsce nie ma jeszcze żadnej legalnej hodowli tego zwierzaka, na forach internetowych i stronach poświęconych hodowli tego gatunku, możemy znaleźć coraz więcej zapytań odnośnie utrzymania, najczęstszych chorób i zachowania wielkoszczurów. W związku z tym, w poniższym artykule znajdziemy podstawowe, sprawdzone informacje, które pomogą nam rozwiać wątpliwości i mity, bardzo łatwo nawarstwiające się w trakcie przeglądania licznych stron internetowych.
Podstawowe informacje o wielkoszczurach
- Naturalnie zamieszkują północ Afryki
- Wraz z ogonem osiągają około 80cm długości i mogą ważyć nawet 3kg, choć zazwyczaj jest to w granicach 2kg
- Żyją nawet do 7 lat, co na pewno stanowi pocieszenie dla osób zafascynowanych hodowlą szczurów, których największą wadą jest fakt, że bardzo rzadko przekraczają 2,5 roku w hodowli.
- Mają worki policzkowe tak samo jak ich chomiczy kuzyni.
- Typowy kolor, to jasno brązowe futro na całej powierzchni ciała, oprócz brzucha, który jest biały. W hodowli zaczyna spotykać się coraz to nowe odmiany barwne.
- Mogą być trzymane samotnie lub w parach. Niektóre samce wykazują agresję do innych osobników, trzymanych w tej samej klatce, a zwłaszcza w okresie dojrzewania. Najlepiej sprawdzają się pary skomponowane z dwóch samic lub wykastrowanego samca i samicy. Najłatwiej oczywiście, jeśli zwierzaki te pochodzą z tego samego miotu i były wychowywane razem od maleńkości.
Behawior
Nie jest to typowo udomowiony gatunek - niektóre z nich mogą być na początku agresywne i mieć tendencję do gryzienia i niszczenia rzeczy. Wymagają wobec tego regularnych wybiegów, zainteresowania i oswajania ze strony właściciela. Jeśli rutyna zostanie przerwania, zwierzęta te dość szybko wracają do dzikiego zachowania. Podobnie jak w przypadku fretek, mogą one próbować podgryzać właściciela, nie po to, żeby go skrzywdzić, ale jako próba zabawy. Niestety, każdy kto zarobił dziaba od swojego małego szczura, wie jak potrafią one być bolesne. A zwierzę dwa razy większe, zada jeszcze groźniejsze rany. Wobec tego trzeba jasno określić, że nie tolerujemy tego typu zabawy, wydając głośne komendy głosowe, gdy zwierzę przymierza się do podgryzania.
Tak samo jak szczury domowe, wielkoszczury są niesamowicie inteligentne i podatne na tresurę. Każdy z nas słyszał pewnie o szczurach wykrywających miny oraz organizacji HeroRats - chodzi tu właśnie o gambiany.
Największa ich aktywność przypada na godziny wieczorne i nocne, choć mogą one przyzwyczaić się do innej rutyny.
Są dosyć cichymi zwierzakami, czasami wydają dźwięki przypominające ćwierkanie.
Warunki utrzymania
Wymagają podobnych warunków, jak ich mniejsi członkowie rodziny. Oznacza to, że potrzebują piętrowej klatki, która umożliwi im bieganie i wspinanie się. Na rynku najlepszym wyborem będzie klatka Perfect Mini/Maxi lub Critters Nation. Zapewniają one odpowiednią wysokość i wymiary w podstawie. Z racji tego, że są zbudowane z prętów metalowych, zapewniają odpowiedni przepływ powietrza i nie reagują z moczem. Klatki Perfect można łączyć ze sobą bokami. Dwie połączone klatki Perfect Mini powinny zapewnić odpowiednie miejsce naszemu gambianowi. Oczywiście, nie ma czegoś takiego jak za duża klatka, dlatego jeśli mamy możliwość klatkę można rozbudować dodając dodatkowe moduły.
Należy zapewnić im różnorodne kryjówki, hamaki, domki, koszyczki oraz oczywiście zabawki-gryzaki. Nie najlepszym pomysłem są plastikowe elementy, ze względu na to, że zwierzaki te, mają dosyć destrukcyjne podejście i mogą połknąć obgryzione fragmenty. Najlepiej używać ceramicznych, drewnianych lub metalowych elementów. Pamiętajmy jednak, że przemiał kocyków i hamaków, będzie duży. Dobrze jest wobec tego mieć zapas.
Podłoże może być takie same jak w szczurzych klatkach - unikamy metalowych, nagich prętów, ze względu na ryzyko uszkodzenia podeszwy stóp lub złamań kończyn. Można stosować maty, dywaniki lub dry-bedy. Jeśli jednak nasz wielkoszczur wykazuje specjalne tendencje destrukcyjne, lepiej mogą sprawdzić się trociny odpylone, ściółka lniana, konopna lub podłoże celulozowe.
Musimy zapewnić dostęp do materiałów, z których zwierzaki te zbudują sobie gniazdo - może to być zwykły papier biały, chusteczki czy papier toaletowy - nie barwione i bezzapachowe. Mogą to być również różnego rodzaju materiały, jak polar.
Zwierzaki te mogą nauczyć się kuwetowania. Zazwyczaj załatwiają swoje potrzeby w jednym rogu klatki. Umieszczenie tam kuwety ułatwi nam trening. f. Nie możemy zapominać o miseczce i poidle ze świeżą wodą.
Żywienie
- Są wszystkożercami, wobec tego należy zapewnić im zarówno materiał roślinny jak i zwierzęcy.
- Wielkoszczury karmimy wysokiej jakości mieszankami przeznaczonymi dla szczurów, do których dodajemy orzechy, białko zwierzęce jak jajka czy owady.
- Uwielbiają one warzywa i owoce w formie zarówno świeżej jak i suszonej.
- Zanim podamy zwierzęciu pierwszy raz, nowy rodzaj pokarmu, należy sprawdzić czy mogą go one jeść! Kierujmy się takimi wytycznymi jak w przypadku szczurów, dla których znajdziemy całe listy pokarmów dozwolonych i niedozwolonych, ułożonych alfabetycznie, dla naszej wygody.
Opieka weterynaryjna
Zanim weźmiemy pod opiekę ten gatunek musimy upewnić się, czy mamy dostęp do weterynarza, obeznanego w gambianach. Jak wspomniałam na samym początku, nie jest to popularny gatunek w Polsce, dlatego też bardzo niewielka ilość weterynarzy miała z nim styczność. Nie każdy lekarz, który leczy gryzonie, będzie umiał przyjąć wielkoszczura! Skłonności do chorób i obsługa zwierzęcia różnią się, od tej stosowanej w obsłudze małych szczurów domowych.
Skąd można wziąć wielkoszczura?
W Polsce nie ma żadnej zarejestrowanej hodowli. Znajdziemy jednak takie w Czechach lub Wielkiej Brytanii. Na stronach internetowych możemy trafić na pojedyncze ogłoszenia sprzedażowe. Miejmy jednak świadomość, że takie szczury, nie będą pochodzić z legalnych źródeł, a raczej z odłowów dziko żyjących zwierząt, przemycanych do naszego kraju. Takie zwierzę będzie miało problemy z przyzwyczajeniem się do niewoli, czy zaufaniem człowiekowi. Najlepiej wybierać zwierzę, które urodziło się w hodowli, od wyselekcjonowanych osobników rodzicielskich, dobranych pod kątem behawioralnym i genetycznym. Na ten moment cena takiego wielkoszczura to około 1500-2000zł.
To już wszystko z podstawowych informacji dotyczących tego gatunku. Zachęcam wszystkich potencjalnych opiekunów do czytania i szukania informacji na temat wielkoszczurów, zanim zdecydujemy się na zakup tego zwierzaka.