Fizjoterapia królików - wszystko czego chciałbyś się dowiedzieć!

2025-04-03 09:47:00
Fizjoterapia królików - wszystko czego chciałbyś się dowiedzieć!

Fizjoterapia zwierząt jest na pewno, jedną z częściej pomijanych dziedzin weterynarii. Jest również jedną z najbardziej niedocenionych. Często samo leczenie zwierzęcia z problemami neurologicznymi lub chorobami układu ruchu, jest na tyle drogie, że właściciel nie ma już budżetu na rehabilitację. Ponadto, wiele przypadków, a zwłaszcza u zwierząt rzadziej spotykanych, jak właśnie króliki, pozostaje po prostu zamiecionych pod dywan i uznaje się, że niedowłady będą już od teraz częścią życia naszego pupila. Warto jednak pamiętać, że dla chcącego nic trudnego i w wielu z tych przypadków można wspomóc mobilność zwierzęcia, a nawet odzyskać pełną sprawność. W tym artykule opowiemy sobie o rodzajach króliczej rehabilitacji, możliwości jej przeprowadzenia w gabinetach weterynaryjnych w Polsce i omówimy sobie ćwiczenia, które opiekun wykonywać z pupilem samodzielnie w domu. 

Czym jest fizjoterapia? 

Jest to jedna z gałęzi weterynarii, która skupia się głównie na rehabilitacji zwierząt, po przebytych operacjach lub doznanych urazach. Poza tym jednak, dziedzina ta ma również zadanie wspomożenia regeneracji organizmu, poprzez stymulowanie przepływu krwi. Ponadto, pomaga przywrócić siłę mięśniową i odpowiedni zakres ruchów. Można również w ten sposób zwiększyć wydajność zwierzęcia, jeśli na przykład bierze ono udział w sportach. 

Fizjoterapia ma wiele dziedzin, które można wykorzystać w terapii. Ta która nam przychodzi do głowy jako pierwsza, to oczywiście kinezyterapia, czyli terapia ruchem. Mamy jednak również takie dziedziny jak: 

  • magnetoterapia - z wykorzystaniem pola magnetycznego 
  • laseroterapia - używa się skupionej wiązki światła 
  • termoterapia - z użyciem temperatury, w tym wypadku terapia zimnem lub ciepłem 
  • elektroterapia - terapia impulsami elektrycznymi 

Każda z tych odmian ma swoje zastosowanie i cele, które pomaga nam osiągnąć, więc lekarz może dobrać odpowiedni rodzaj terapii do sytuacji naszego pupila. Ogólne efekty polegają na: 

  • zmniejszeniu odczuwanego bólu, 
  • zminimalizowaniu stanów zapalnych, 
  • poprawie ukrwienia danej okolicy, 
  • stymulacji układu odpornościowego, 
  • wsparcie odbudowy tkanki chrzęstnej i kostnej 

Należy jednak uważać, ponieważ internet pełen jest niesprawdzonych rozwiązań i sprzętów, które można kupić, w nadziei na poprawę stanu naszego własnego lub zwierzęcia. Nie dajmy się oszukać i jeśli decydujemy się na rehabilitację zwierzaka, niech będzie to w dobrej placówce weterynaryjnej, przy użyciu metod o potwierdzonym działaniu. 

Możliwości króliczej fizjoterapii

Nie każdy lekarz podejmie się fizjoterapii królika, dlatego najlepiej dzwonić bezpośrednio do centrum, zajmującego się rehabilitacją i szukać dostępnych terminów. Informacje o leczonych gatunkach możemy znaleźć na stronie internetowej odpowiedniego centrum. Ośrodki fizjoterapii znajdują się w większych miastach Polski, więc może być konieczność dojeżdżania lub skupienia się na fizjoterapii w zaciszu domowym. Warto wziąć pod uwagę, że nie jest to jednorazowa wizyta. Prawidłowo prowadzona fizjoterapia może trwać kilka miesięcy, a minimum i tak będzie to kwestia tygodni. Każda sesja płatna jest osobno, w zależności od tego jaki rodzaj terapii wybraliśmy z oferty. Ceny mogą wahać się od około 80 do nawet 200 złotych za sesję. Czy zatem jest warto wydawać tyle pieniędzy? Zdecydowanie. Pamiętajmy, że każda sztywność mięśni, każda zmiana ułożenia struktur układu ruchu względem siebie, powoduje albo nadmierne naprężenie albo nadmierne rozluźnienie danych partii mięśniowych, co w efekcie powoduje ból u zwierzęcia. Króliki są zwierzętami, które nie okazują bólu. Nie znaczy to jednak, że go one nie czują. Mechanizm ten wynika z efektu maski. W naturze, jako pierwsze zawsze padają łupem te zwierzęta, które są mniej sprawne. Nie są w stanie uciekać tak szybko, jak inne. Dlatego zajęczaki starają się cierpieć po cichu, a naszym zadaniem, jako opiekuna jest mimo tej maski pamiętać, że pupil czuje ból. 

Na czym polega królicza fizjoterapia? 

U królików najczęściej stosuje się masaże oraz terapię ruchem. Wyróżniamy tutaj ćwiczenia bierne i czynne. Bierne polegają na tym, że to osoba prowadząca sesje wykonuje ruchy zamiast zwierzęcia. Aktywna polega natomiast na zmuszenia królika do ruchu samodzielnie. 

Jakie ćwiczenia możemy przeprowadzić z pupilem? 

  • Fizjoterapia bierna - jej głównym zadaniem jest podtrzymanie sprawności mięśni i nie pozwolenie, aby doszło do zmiany ułożenia struktur kostnych względem siebie. Dotyczy to sytuacji, w której królik ma porażone kończyny i nie może nimi poruszać samodzielnie. Wtedy zestawy ćwiczeń polegają na zginaniu i prostowaniu kończyn oraz rozmasowywaniu mięśni w celu pobudzenia krążenia krwi i przepływu limfy. Przy tej okazji warto wspomnieć, że o ile krążenie krwi oparte jest o funkcjonowanie potężnej pompy, jaką jest serce, to przepływ limfy jest w głównej mierze stymulowany przez ruch mięśni przylegających do danych naczyń limfatycznych. Wobec tego, w trakcie paraliżu, gdy kończyna jest bezwładna, może to również zaburzać przepływ chłonki. W trakcie takiej sesji, uaktywnione zostaną wszystkie partie mięśni. Ćwiczenia muszą być wobec tego różnorodne. 
  • Fizjoterapia czynna - stosowana wtedy, gdy zwierzę jest w stanie samodzielnie kontrolować ruch i napięcie mięśni, ale z jakiegoś powodu są one osłabione n(a przykład po złamaniu kończyny). Dzięki tym ćwiczeniom stopniowo zostanie odbudowana siła mięśniowa, zdolność do pełnego zakresu ruchów oraz obciążania uszkodzonego odcinka. W tym celu fizjoterapeuta może wykorzystać różne maty, poduszki sensoryczne i bieżnie, tak aby zachęcić zwierzę do ruchu. W takiej fizjoterapii zdecydowanie przydadzą się ulubione smakołyki naszego królika! 

Wraz z postępem terapii i poprawą stanu zwierzŕcia, lekarz dostosowuje ćwiczenia do stanu pacjenta. Przeważać zaczną ćwiczenia z grupy aktywnych. Oznaką poprawy stanu zwierzęcia będzie oczywiście fakt, że zacznie on podejmować próby samodzielnego poruszania się i obciążania kończyn w domu, podczas wybiegu. Jeśli nie otrzymaliśmy innych instrukcji od lekarza, to należy pozwolić zwierzęciu na te próby, uważając oczywiście, by nie zrobiło sobie ono krzywdy. Królik może na przykład chwilowo czuć się lepiej i próbować zeskoczyć z kanapy na podłogę, w momencie gdy jego mięśnie nie są jeszcze gotowe poradzić sobie z takim impaktem. 

To już wszystko w dzisiejszym artykule. Pamiętajmy, że fizjoterapia jest dostępna nawet dla tak małych pacjentów, jak króliki. Jest to proces wymagający czasu i cierpliwości. Nie daje on natychmiastowych efektów, ale ulga w bólu i powrót do sprawności będą dla zwierzęcia czymś niesamowicie ważnym. Będziemy widzieć jak stopniowo robi się ono coraz radośniejsze i to będzie naszą nagrodą.

Autor:Lek. wet. Marika Chaszczyńska