Wyjeżdżasz na wczasy i szukasz opieki dla swoich małych, czworonożnych przyjaciół? A może wiesz, że w najbliższym czasie nie dasz rady poświęcić im tyle uwagi, ile potrzebują? Świetnym rozwiązaniem może okazać się przywiezienie ich do specjalnego hotelu dla królików i gryzoni. Jak wybrać miejsce, w którym Twoi pupile będą się czuli komfortowo i bezpiecznie? O odpowiedzi na to i inne pytania poprosiliśmy właścicielkę kameralnego hotelu dla mniejszych i większych zwierząt SPANIE NA SIANIE , Panią Barbarę Fajfer-Żaczek. Przedstawi ona, jak wygląda opieka nad czworonogami „od kuchni”.

Kiedy warto skorzystać z usług hotelu dla małych zwierząt?

Jednym z ważniejszych aspektów, które warto przemyśleć przed przygarnięciem pod swój dach gryzoni lub królików, są Twoje wyjazdy. Niezależnie od tego, czy opiekujesz się chomikiem, czy długożyjącymi koszatniczkami, na pewno dojdzie podczas ich życia do sytuacji, kiedy zaczniesz planować wczasy. Zwierzaki nie mogą zostać bez opieki na dłużej niż 1-2 dni, przez co przed takimi podróżami często towarzyszy ich właścicielom stres.

To jest właśnie najczęstszy powód, dla którego decydują się oni na oddanie swoich pupili w dobre ręce pracowników specjalnego hotelu. Coraz częściej jednak, świadomie podchodząc do opieki nad małymi czworonogami, robią to również w mniej oczywistych sytuacjach.

Hotel SPANIE NA SIANIE często gości u siebie takich klientów:

„Zwierzęta zostawiane są pod opieką naszego hotelu zwykle podczas wyjazdów służbowych, wyjazdów na wakacje, choroby lub innej niedyspozycji właściciela. Zdarzają się klienci, którzy zostawiają u nas swoje zwierzaki podczas remontu w domu lub na czas przyjęcia, np. urodzin dziecka, by towarzyszący hałas nie powodował stresu u pupilów”.

Jeśli więc w Twoim domu będzie niedługo bardzo głośno, zastanów się, czy nie lepiej wyprowadzić z niego zwierzaki na ten czas.

Jak wybrać dobry hotel dla gryzoni i królików? Kiedy powinna Ci się zapalić „czerwona lampka”?

Kiedy szukasz hotelu dla siebie, starasz się wybrać jak atrakcyjniejszą ofertę. Tak samo, albo jeszcze bardziej, warto przyłożyć się do poszukiwania opieki dla swoich zwierzaków. W końcu potrzebują one nie tylko swojego miejsca, ale też odpowiednich warunków i opieki.

Chcesz spać spokojnie i mieć pewność, że Twoje gryzonie lub króliki są w dobrych rękach? Zwróć uwagę na 3 rzeczy.

  1. Czy możesz zobaczyć pomieszczenia hotelowe?

Na pierwszym etapie kieruj się opiniami i poleceniami danego obiektu. Kiedy już dojdzie do pierwszego kontaktu, zwróć uwagę na to, czy właściciel odpowiada na wszystkie Twoje pytania oraz czy zaprasza Cię do obejrzenia warunków, w jakich będą mieszkały Twoje zwierzęta. Taka wizyta adaptacyjna to ostateczny „test”, czy miejsce wygląda tak, jak na zdjęciach i jak jego pracownicy zachowują się względem zwierząt.

Jeśli właściciel niechętnie odpowiada na pytania i nie wpuszcza Cię do środka - unikaj takiego miejsca.

  1. Czy ktoś pyta o wymagania i zdrowie Twoich pupili?

Przede wszystkim, dobry hotel nie przyjmie pod swój dach zwierząt, które przechodzą choroby zakaźne. Punkt o stanie Twoich pupili powinien znaleźć się w umowie, jak i w rozmowie przed jej podpisaniem. Bez niego nie możesz mieć pewności, czy zdrowe czworonogi nie zarażą się czymś od innych gości.

Opiekun powinien też zapytać Cię, jakiej opieki potrzebują Twoje zwierzaki: jakie leki przyjmują, jaką mają dietę, czy lubią głaskanie i tym podobne. To świadczy o jego profesjonalizmie i zaangażowaniu.

To, czego nie może zabraknąć przed przekazaniem zwierząt, to umowa. O tym, co powinno się w niej znaleźć, zapytaliśmy Panią Barbarę:

„Umowa powinna zawierać dane właściciela, dane petsittera, datę sporządzenia, okres trwania, oświadczenie o zdrowiu, ogólną cenę za usługę hotelową, zobowiązania petsittera, i opiekuna oraz podpisy obu stron. Powinna być też sporządzona w dwóch takich samych egzemplarzach”.

  1. Jakie warunki gwarantuje hotel?

To, na jakich warunkach opieki nad zwierzakiem Ci zależy, jest sprawą całkowicie indywidualną. Oczywiście najważniejsze, żeby hotel był czysty i bezpieczny - jeśli masz co do tego wątpliwości, lepiej nie zostawiaj tam swoich pupili. Czego jednak możesz się spodziewać po najlepszych tego typu „pensjonatach”?

  • regularnego kontaktu (telefonicznego, mailowego) z opiekunami oraz wysyłania Ci zdjęć i nagrań z opieki nad Twoimi zwierzętami,
  • bardzo małej grupy zwierząt przyjmowanej na raz do obiektu, dzięki czemu pracownicy mogą poświęcić każdemu z nich maksymalną ilość uwagi,
  • możliwości zorganizowania bezpiecznego wybiegu w budynku lub na zewnątrz,
  • dodatkowych usług, takich jak zabiegi groomerskie w przypadku zwierząt długowłosych
  • wykwalifikowanej kadry, np. po specjalnych kursach dotyczących opieki nad małymi zwierzętami.

Na przykład w hotelu SPANIE NA SIANIE wygląda to tak:

„Na nasz ogród, na życzenie opiekuna, wyprowadzane są zwykle króliki i świnki morskie. Codziennie dostarczamy zwierzakom świeże warzywa i owoce, gałązki drzew owocowych oraz zioła. Jest to hotel domowy - zwierzaki nie są odosobnione, kilka razy dziennie mają towarzystwo petsittera.

Posiadamy ogromną wiedzę na temat technik relaksacji zwierząt, dotyku. Wiemy, jak rozpoznać sygnały świadczące o dyskomforcie lub stresie oraz w jaki sposób nasze emocje mają wpływ na zwierzaki i jak je wspierać poprzez własne wyciszenie”.

Właścicielka hotelu była wolontariuszką w Fundacji Mam Kota Na Punkcie Psa przez kilka lat oraz zdobyła Certyfikat Opiekuna Zwierząt COAPE.


UWAGA: Zanim oddasz gryzonia lub królika do hotelu, zapytaj właściciela, czy ma stały kontakt z weterynarzem, który zajmuje się gatunkami egzotycznymi. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach o życiu takiego zwierzęcia decydują nie dni, a godziny.


Jak przygotować zwierzaka do pobytu w hotelu?

Udało Ci się wybrać najlepszy hotel dla swoich zwierzaków. Umowa podpisana, termin ustalony… a co z samymi zainteresowanymi? Czy możesz zminimalizować ich stres podczas przeprowadzki? Co powinny mieć ze sobą, a co zapewni im hotel?

Krótko i na temat:

„Zawsze sugerujemy, by zabrać zwierzakowi jego własną klatkę, w której dobrze się czuje. Nosi zapach zwierzaka, dzięki temu lżej zniesie on zmianę otoczenia. Ściółkę również należy przywieźć, najlepiej tę, której używaliśmy dotychczas i wiemy, że nasz pupil dobrze na nią reaguje.

Zawsze prosimy też o zaopatrzenie zwierzaka w suchy pokarm. Owoce i warzywa zapewniamy z własnego ogrodu, a to, czego nam brakuje, kupujemy u lokalnych rolników i jest to wliczone w cenę pobytu.

Każdy klient pozostawiający zwierzaka w hoteliku SPANIE NA SIANIE zobowiązany jest do wypełnienia ankiety na temat żywienia, ponieważ staramy się nie zmieniać nawyków żywieniowych czworonogów”.

Pamiętaj, że wszystkie dokumenty są od Ciebie wymagane dla dobra pupili. Nowy rodzaj pokarmu w sytuacji stresowej może wywołać u nich biegunki czy alergię.

A co ze zwierzętami starszymi lub chorymi?

Opiekujesz się czworonożnym seniorem? A może Twoje zwierzaki cierpią na choroby przewlekłe i wymagają codziennie dodatkowych zabiegów medycznych? W takiej sytuacji bardzo rozważnie wybierz miejsce, któremu powierzysz opiekę nad nimi. Nie bój się zadawać pytań właścicielowi obiektu i upewnij się, że ma doświadczenie z takimi przypadkami.

Pani Barbara radzi:

„Nasz hotel przyjmuje zwierzęta starsze oraz chore, pod warunkiem, że choroba nie przenosi się na inne zwierzęta. Klient musi przedstawić zaświadczenie wystawione przez lekarza weterynarii.

W przypadku zwierząt starszych zalecamy udać się do weterynarza i zapytać, czy uważa, że istnieją przeciwskazania do pozostawienia zwierzaka w hotelu. Zwykle starsze zwierzaki czują się u nas dobrze dzięki zachowanemu spokojowi i kameralności”.


WSKAZÓWKA: Twoi pupile mieszkają w dużej wolierze? Przeprowadzka do mniejszej klatki może być dla nich niekomfortowa. Jeśli masz taką możliwość, zastanów się nad opieką dochodzącą. Pani Barbara zdradziła nam w sekrecie, że jej hotel również świadczy takie usługi.