W końcu! Stało się, w Twoim domu zagościły te urocze czworonogi. Zakochujesz się w nich od pierwszego wejrzenia, budujesz z nimi więzi i chcesz, żeby zostały z Tobą jak najdłużej - zdrowe i szczęśliwe. Szukasz informacji o tym, czym, kiedy i jak często je karmić i czujesz zagubienie. Wiele źródeł podaje zupełnie różne informacje. Jeśli szukasz sprawdzonej wiedzy dotyczącej żywienia szczurów, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się też, czym możesz je od czasu do czasu rozpieścić, a do czego nigdy nie mogą mieć dostępu.

Co jedzą szczury?

Niestety szczury padły w opinii społeczeństwa ofiarą przykrego stereotypu jako te, które żywią się resztkami ludzkimi ze śmietników. Jeśli opiekujesz się szczurami hodowlanymi, absolutnie się tym nie kieruj. Dla żadnego zwierzęcia nie jest to odpowiednia dieta, a dzikie, miejskie szczury żyją średnio o połowę krócej niż ich udomowieni kuzyni, między innymi przez niezdrowe żywienie.

Może Cię to zaskoczyć, ale szczury nie są też roślinożerne. W ich diecie może znaleźć się białko zwierzęce. W naturalnych warunkach potrafią polować na pisklaki, a nawet oseski kotów. Pomimo tego udomowione zwierzaki potrzebują mięsa i nabiału w mniejszej ilości niż te dzikie.

Jednak podstawą ich diety są przede wszystkim ziarna zbóż, m.in. pszenica, owies, kukurydza i słonecznik. To one dostarczają im najważniejszych składników odżywczych i pomagają ścierać stale rosnące zęby. Drugie na tej liście są warzywa i owoce wraz z zieleniną, a ostatnie - mięso i jaja.

Mimo że szczury nie są wybredne, pamiętaj, że tak samo jak ludzie, potrzebują dobrze zbilansowanej diety, która odpowiednio uzupełni niedobory w ich organizmie. Z tego powodu najbezpieczniejszy i najpopularniejszy model żywienia szczurów opiera się na dobrej jakości karmie.


UWAGA: Choć to nie jedzenie, warto wspomnieć o tym, że szczury muszą mieć stały dostęp do wody - w miseczce lub w poidełku. To podstawa podstaw, o której nie wolno zapominać, zwłaszcza w ciepłe dni. Najlepiej wymieniać ją przynajmniej raz dziennie.


Dobra karma dla szczura, czyli jaka?

Karma to podstawa diety szczurów. Zgodnie ze swoim zegarem biologicznym i życiem na wolności, powinny ją dostawać wieczorem.

Te zwierzaki to prawdziwe łakomczuchy, które nie znają umiaru, dlatego nie można dopuszczać do tego, żeby wciąż miały pełne miski. Będą wtedy nieustannie podjadały, co szybko doprowadzi je do otyłości, która jest dla nich śmiertelnie niebezpieczna. Odpowiednia porcja jedzenia dla dorosłego, zdrowego szczura, to ok. 10-15 g dla samiczki i 15-20 g dla samca na dzień.

Niestety, wiele producentów dopuszcza do sprzedaży karmy dla szczurów, które są dla nich niezdrowe. Dlatego, wybierając pokarm dla swoich czworonogów, sprawdź, czy w jego składzie:

 • nie ma konserwantów, soli, polepszaczy smaku i odpadów przemysłowych,
 • jest ok. 60% zbóż i nasion, ok. 20% tłuszczy: pestek i orzechów, odrobina białka zwierzęcego i roślinnego oraz dodatek warzywny i ziołowy,
 • jest ok. 12-15% białka, 4,5-10% tłuszczu, 45-55% węglowodanów i 5-7% włókna surowego,
 • wszystkie pozycje są dokładnie opisane (np. zamiast „zboża” producent pisze konkretnie „jęczmień”).

Warzywa, owoce i zioła dla szczurów

To produkty, które są niezwykle bogate w składniki pokarmowe, zdrowe i pyszne! Uwzględnij je w diecie szczurów, ale pamiętaj, że są one łasuchami. To Ty musisz wiedzieć, kiedy powiedzieć „wystarczy”. Warzywa i owoce są bardzo tuczące, zwłaszcza po ususzeniu. Dlatego, jeśli lubisz rozpieszczać swoich pupili, podawaj je regularnie, ale w małej ilości. Nieco inaczej jest z ziołami - te mogą być podawane częściej.

Porcja warzyw może lądować w misce Twoich szczurów albo codziennie, albo raz na kilka dni. Pamiętaj, że musi ich być mniej niż karmy. Do warzyw możesz dodać owoce, które jednak - ze względu na swoją kaloryczność - nie powinny stanowić więcej niż ¼ porcji.

Warzywa to świetne źródło witamin - głównie z grupy B, a owoce - głównie C. Mimo że szczury zjedzą pewnie wszystko, co im dasz, nie karm ich skórkami i pestkami owoców, a niektórymi warzywami (takimi jak ziemniaki, buraki czy warzywa strączkowe) tylko po ugotowaniu, bez soli.

Jajka i mięso w diecie szczurów

Szczury mogą, ale nie muszą jeść białka zwierzęcego (choć jest ono zalecane np. w okresie wzrostu i w trakcie ciąży). Młode osobniki mogą jeść połowę ugotowanego jajka nie częściej niż raz w tygodniu. Większość szczurów uwielbia też suszone mączniaki, krewetki, karaczany i świerszcze, a także np. kawałki kurczaka.

Im starsze są Twoje zwierzaki, tym bardziej ograniczaj w ich diecie białko zwierzęce. Nie jest im już tak potrzebne, a jego nadmiar może prowadzić m.in. do nowotworów.


WSKAZÓWKA: Podawaj szczurom pokarmy w jak najmniej przetworzonej formie. Jajka w skorupkach albo niełuskane orzechy to okazja do ścierania zębów, ale też naturalnej, rozładowującej napięcie zabawy.


Czego nie mogą jeść szczury?

Ostatni, ale najważniejszy punkt. Zdecydowanie lepiej jest nie podać szczurom dozwolonej rzeczy niż nakarmić je czymś dla nich toksycznym. Dlatego, zanim nakarmisz je czymkolwiek nowym, sprawdź, czy na pewno jest to dla nich zdrowe.

Najpopularniejsze produkty, które nigdy nie powinny trafić do żołądka szczura to:

 • przyprawy
 • słodycze i wszystko, co zawiera cukier (np. napoje gazowane, biszkopty),
 • kofeina - z kawy, herbaty i innych,
 • wszelkie cytrusy,
 • alkohol,
 • pestki owoców,
 • zielone elementy pomidora,
 • sałata,
 • rośliny, które były opryskiwane chemią - z tego powodu nie warto zbierać zieleniny z nieznanych miejsc i przestrzeni miejskich.