Adopcja - jak się na nią przygotować?
2025-03-31 14:13:00
Adopcja pupila to wspaniałe rozwiązanie. Nie tylko przyczyniamy się do zmniejszenia bezdomności wśród zwierząt, ale również ograniczamy w ten sposób zysk organizacji zajmujących się rozmnażaniem i sprzedażą zwierząt, bez najmniejszej znajomości ich genetyki lub względu na ich dobrostan (sklepy zoologiczne oraz pseudohodowle). Jak przygotować się do procesu adopcji? Jakie pytania powinniśmy zadać? Czym jest umowa adopcyjna? Na wszystkie te pytania odpowiemy sobie w dzisiejszym artykule. Zapraszam do lektury!
Na czym polega proces adopcji?
W teorii jest to bardzo prosta kwestia - ktoś ma zwierzę do adopcji, my zobowiązujemy się nim zająć. Mamy jednak kilka ważnych kroków do przebycia, zanim zwierzak zamieszka z nami. Adopcja gryzonii jest procesem darmowym. Jeśli ktoś chce oddać pupila “za symboliczną kwotę”, podchodzi to już pod sprzedaż. Na nieco innych zasadach operują też schroniska, w których może zostać pobrana opłata. Cały proces adopcji może zająć trochę czasu i składa się z następujących etapów:
- Wstępny kontakt - po zapoznaniu się z ogłoszeniem adopcyjnym, skontaktujemy się z osobą koordynująca proces i zgłosimy chęć do adopcji zwierzęcia. Nie zawsze jest to bezpośredni opiekun zwierzęcia. Czasami będziemy pokierowani dalej, do kogoś kto ma pod opieką wybranego pupila. W ten sposób odbywa się to na przykład w większych organizacjach, mających pod opieką wiele zwierząt.
- Wypełnienie ankiety adopcyjnej - czasami możemy zostać poproszeni, o wypełnienie ankiety, dotyczącej warunków jakie możemy zapewnić zwierzęciu oraz zapytanie o nasze dane osobowe. Znajdziemy tutaj takie pytania, jak wymiary klatki dla pupila, skład naszego stada, planowany czas wybiegów, nazwisko weterynarza, który zajmuje się naszymi pupilami oraz kilka innych mniej lub bardziej szczegółowych pytań. Poświęćmy czas aby dokładnie wypełnić tą ankietę, ponieważ może to zaważyć na tym, czy zostaniemy wybrani do kolejnych etapów procesu adopcyjnego.
- Wizyta przedadopcyjna - nie zawsze będzie wymagana, czasami jednak osoba wydająca zwierzę do adopcji zechce zobaczyć, jakie warunki mamy w domu. Może się to odbyć na zasadzie video rozmowy, albo wizyty osobistej.
- Podpisanie umowy adopcyjnej - jest to dokument, który zobowiązuje nas do opieki nad nowym pupilem. Warto zapoznać się z warunkami adopcji - poszukać, jaka forma komunikacji będzie wymagana oraz czy odbędzie się wizyta kontrolna/poadopcyjna. W tym dokumencie może zostać również zawarta klauzula dotycząca postępowania, gdybyśmy jednak nie mogli zajmować się zwierzęciem. Czasami organizacja poprosi, o zwrot pupila, zamiast o próbę samodzielnego przekazania go gdzieś dalej. Umowa adopcyjna nie jest dokumentem, którego powinniśmy się bać. Wręcz przeciwnie, świadczy o profesjonalizmie i dobrze zorganizowanym procesie adopcji.
- Ustalenie odbioru i transportu zwierzęcia - jeśli będziemy mieli ustalone już wszystkie szczegóły, pozostanie nam tylko proces odbioru pupila oraz jeśli adoptujemy zwierzę z innego miasta, konieczne będzie ustalenie sposobu transportu.
- Wizyta poadopcyjna - osoba wydająca pupila do adopcji może poprosić żebyśmy pozostali z nią w kontakcie. Raz na jakiś czas możemy przekazać informacje o zwierzaku, jego stanie zdrowia lub wysłać jakieś zdjęcia. Możliwe jest również, że odbędzie się wizyta poadopcyjna, aby zobaczyć, jak zaaklimatyzowało się zwierzę.
Gdzie szukać zwierzaka do adopcji?
Jeśli jesteśmy zdecydowani adoptować pupila, to należy jeszcze zastanowić się gdzie go szukać. Do wyboru mamy następujące miejsca:
- Adopcje prywatne - często na grupach tematycznych znajdziemy posty od opiekunów, którzy muszą oddać zwierzaka. Można się z nimi skontaktować i przejść do kolejnych etapów adopcji.
- Organizacje zajmujące się adopcją gryzoni i zajęczaków - na przykład Lab Rescue, które pomaga znaleźć dom zwierzętom laboratoryjnym.
- Domy tymczasowe - w każdym większym mieście możemy znaleźć wiele domów tymczasowych, które mają zwierzaki z akcji ratunkowych, łapanek zwierząt porzuconych, zwierząt przeznaczonych na karmówkę lub odebranych ze sklepów zoologicznych.
- Schroniska - nieczęsto zdarza się znaleźć tam gryzonie lub zajęczaki. Ale oczywiście, istnieje również możliwość adopcji ze schroniska, jeśli akurat mają oni takich rezydentów, którymi jesteśmy zainteresowani.
Opcje transportu zwierzęcia
Adoptowany pupil nie koniecznie będzie znajdował się w tym samym mieście co my. Jeśli nie mamy opcji pojechać po jego odbiór samodzielnie, możemy spróbować jednego z poniższych rozwiązań.
- Transport BlaBlaCar - można zapytać osoby, jadące na wymaganej trasie, czy mogłyby zabrać ze sobą transporter ze zwierzakiem. Nie każdy kierowca się na to zgodzi, ale czasami się uda. Płacimy wtedy tylko za miejsce zajęte w aucie i musiny odebrać transporter na własna rękę z ustalonego miejsca.
- Transport zwierzęcy - są organizacje, które zajmują się transportem zwierząt na terenie Polski. Za odpowiednia opłatą, naliczaną na podstawie przebytych kilometrów, możemy poprosić osoby zajmujące się transportem, o odebranie pupila i pomoc w przewiezieniu go do nas. Jest to jedno z bardziej kosztownych rozwiązań.
- Grupy transportowe - na przykład na portalu Facebook działa grupa, o nazwie Transport gryzoni i małych zwierząt. Na tej grupie ogłaszają się osoby, które jadą na danej trasie autem lub pociągiem i mogą pomóc nam w transporcie, za opłatą lub jedynie za uśmiech.
- Transport własny - niektóre organizacje, jak Lab Rescue, mogą zorganizować transport dla nas. Wtedy po zarezerwowaniu zwierzęcia musimy zaczekać, czy zbierze się odpowiednia ilość osób z naszej miejscowości i jest szansa, że transport zostanie nam zapewniony, zwłaszcza jeśli mieszkamy w większym mieście.
O co zapytać przed adopcją zwierzęcia?
Wiemy już, jak przebiega proces adopcji i o co mogą zapytać nas opiekunowie zwierzęcia. Ważne jest jednak również, abyśmy my zadawali pytania. Czego warto się dowiedzieć przed adopcją?
- Z jakiego środowiska pochodzi zwierzę? Czy jest to pupil odebrany interwencyjnie, pochodzący z łapanki zwierząt porzuconych na dworze, zwierzak laboratoryjny czy adopcja prywatna?
- Jaki jest temperament zwierzęcia? Czy jest przyzwyczajony do człowieka, czy wykazuje agresję, jak zachowuje się w stosunku do innych zwierząt?
- Czy jest chory obecnie oraz jaka jest jego historia leczenia? Szczególnie warto zapytać, o badania kału i obecność pasożytów wewnętrznych, ale też zewnętrznych. Ponadto jeśli zobowiązujemy się do adopcji zwierzęcia chorego, powinniśmy najpierw zapoznać się z daną chorobą i zapytać o przyjmowane przez zwierzę leki i wymagane wizyty weterynaryjne.
- Czy zwierzę było wykastrowane?
- Czy i kiedy zwierzę było szczepione? Ważne w przypadku fretek i królików.
- Jaka jest obecna dieta zwierzęcia? Często nagła zmiana diety może powodować zaburzenia jelitowe, więc warto trzymać zwierzę na tej samej diecie i zmieniać ją stopniowo.
Jak się przygotować na powitanie pupila?
Zanim zwierzak do nas przyjedzie, powinniśmy mieć skompletowany podstawowy asortyment oraz rozstawioną klatkę lub kojec. Podróż i zmiana otoczenia jest dla zwierzęcia bardzo stresującym przeżyciem, dlatego też najlepiej jest zapewnić mu chwile czasu na aklimatyzację - bez prób oswajania lub zapoznawania się z nowym członkiem rodziny. Jeśli mamy już inne zwierzęta w domu, to nowy pupil powinien znajdować się w oddaleniu od nich, a najlepiej w osobnym pokoju, tak aby nie mógł widzieć, słyszeć, ani czuć zwierząt. Zanim przystąpimy do łączenia nowego zwierzaka z resztą, konieczny jest okres kwarantanny. Nowy pupil powinien być odizolowany przez minimum tydzień czasu, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Często stres wydobywa na powierzchnię choroby, które toczyły się do tej pory po cichu. Zwierzę może mieć problemy żołądkowe lub z drogami oddechowymi. Pamiętajmy też, o myciu rąk między kontaktem z naszym nowym zwierzakiem, a resztą stada. Dzięki temu nie będziemy przenosić zapachów i patogenów, między oboma środowiskami.
To już wszystko w dzisiejszym artykule. Wiemy, że proces adopcji ma nieco więcej kroków niż nam się mogłoby wydawać. Jest to jednak bardzo satysfakcjonujący czas, w którym dajemy zwierzęciu kochający dom.Powodzenia wszystkim bohaterom, którzy decydują się na adopcję!