Szczury to niesamowicie inteligentne zwierzęta .Pokazują swój temperament, gdy uparcie starają się dostać w najbardziej zabronione miejsca, próbują uciekać z klatki lub kręcą się, tak aby uniknąć podawania leków .W tym artykule podzielę się z Wami trikami, które ja również stosuje w hodowli moich ogonków, a które ułatwiają mi opiekę nad nimi

  1. Nauka kuwetowania

Czy wiedzieliście, że szczury to bardzo porządne i czyste zwierzątka? Zazwyczaj wybierają one sobie jedno miejsce i tam załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne .Nie tylko ułatwia nam to sprzątanie, ale również zmniejsza nieprzyjemny zapach z klatki. Czasami jednak trzeba te niesforne paskudy zachęcić do korzystania z kuwety. Jak możemy to zrobić?

  • Przede wszystkim ważny jest wybór kuwety. Na rynku mamy ogromną ilość różnych produktów do higieny dla gryzonii. Możemy wybrać kuwety w różnych rozmiarach, z, lub bez rusztu. Ruszt zapewnia większą higienę i uniemożliwia szczurom wyjadanie żwirku z kuwety (niektóre zwierzaki mają tendencję do tego, zwłaszcza jeżeli używamy żwirku celulozowego lub kukurydzianego). Kuwety mają albo haczyki albo śrubki do przymocowania do ścian klatki. Jest to fantastyczna opcja, bo szczury buszując po klatce mogą przesuwać kuwetę, a nawet przewrócić ją, a wysypany żwirek zmieszany ze szczurzą kupą, nie jest najprzyjemniejszy do sprzątania. Podobnie jak koty, nasze szczury mogą również preferować odrobinę więcej prywatności. Można wobec tego umieścić kuwetę w rogu klatki i zawiesić nad nią trójkątny hamak z frędzlami, który odrobinę zasłoni to miejsce.
  • Kolejna kwestia to sam żwirek. Ze względu na delikatne szczurze łapki unikajmy żwirku, który mógłby być niewygodny, tym samym zniechęcając szczury do korzystania z kuwety.Unikajmy również żwirku, który ma tendencję do zbijania się pod wpływem wilgoci, na przykład pochodzącej z moczu. Jeśli szczur zje taki żwirek, może on zacząć zbijać się w przewodzie pokarmowym doprowadzając do zaczopowania jelit lub ujścia żołądka.

Mamy już cały zestaw, czyli kuweta i żwirek. Co teraz?

  • Ważne jest aby umieścić kuwetę w miejscu, które szczury wybrały na toaletę. Przez pierwsze dni, może być konieczne zbieranie bobków, rozrzuconych po klatce lub wokół kuwety i umieszczanie ich w środku kuwety. Dzięki temu szczury dostają informację, że to właśnie jest ten kącik do załatwiania się.
  • Jak natomiast nauczyć szczury oddawania moczu do kuwety? Bardzo prostym trikiem jest włożenie do kuwety płaskiego, dużego kamienia. Szczury uwielbiają tego typu powierzchnie i bardzo często magicznie zaczynają sikać do kuwetki.
  1. Nie zjadanie najmniejszych ziaren

Czy zdarza Wam się narzekać na fakt, że szczurki wybierają z miski jedynie najsmaczniejsze kąski, a pozostawiają te najmniejsze? Powoduje to, że nie otrzymują odpowiednio zbilansowanej dawki pokarmowej. Przede wszystkim zastanówmy się w czym leży problem.

  • Czy nasze maluchy dostają między posiłkami więcej smaczków? Być może dawka pokarmowa jest za duża i zwyczajnie nie mają miejsca w żołądeczkach na więcej ziaren? Szczury powinny dostawać około 15-20g mieszanki pokarmowej dziennie na głowę. Jeśli w między czasie dostają dodatkowe jedzenie, musimy zmniejszyć tą ilość. Inaczej, szczury nauczą się, że w pierwszej kolejności warto zjeść najsmaczniejsze jedzenie, czyli smaczusie i największe ziarna karmy
  • Nawet jeśli dajemy prawidłową dawkę pokarmową, niektóre karmy jak np. Mixerama, zawierają dużo ziół i kwiatów, które mają tendencję do łamania się i szczury mogą gardzić takim rozdrobnionym pokarmem. Jedną z metod jest nie dosypywanie większej ilości jedzenia, dopóki nie zostanie zjedzona poprzednia porcja. Ale dla wyjątkowo upartych ogonków można z tych resztek przygotować ciasteczka.Wystarczy przesypać do osobnej miseczki tą pozostawioną drobnicę i zmieszać ją na przykład z rozgniecionym bananem i masłem orzechowym. Możecie być pewni, że taką mieszankę szczury wciągną w ułamku sekundy.
  1. Nadwaga

Co zrobić jeśli nasz pupil zaczął się zaokrąglać? Jest to niesamowicie groźne dla jego zdrowia. Nie wiedzieć czemu otyłość u zwierząt traktowana jest dosyć pobłażliwie, a ludzie zapominają jakim obciążeniem jest to dla organizmu zwierzęcia.

  • Jeśli mamy otyłego szczura, należy karmić go oddzielnie od reszty, tak aby nie mógł zjeść większej ilości pożywienia niż zostało mu przydzielone. Szczura możemy dołączyć do stada dopiero po posiłku.
  • Zaleca się zminimalizować dawkę pokarmową o 20%.
  • Należy zapewnić mu również ruch i zachęcać go do aktywności. Jedzenie można podawać w różnego rodzaju zabawkach, jak kule smakule lub zagadki dla papug. Wtedy zwierzę najpierw musi się trochę wysilić, zanim będzie mogło zjeść.
  • Nie dajmy się na piękne oczka i zrezygnujmy ze smaczusiów, między posiłkami
  1. Jak dzielić leki

Na pewno nie raz zdarzyło się Wam usłyszeć od weterynarza, że tą tabletkę, o średnicy 1cm, trzeba podzielić na 32 części. Jest to powszechne, ponieważ w Polsce nie ma leków dedykowanych specjalnie gryzoniom, poza kilkoma substancjami czynnymi dosłownie. Weterynarze ratują się lekami przeznaczonymi dla psów i kotów lub nawet dla większych zwierząt jak bydło. Są to te same substancje czynne, ale w odpowiednio większym stężeniu. Jak wobec tego możemy poradzić sobie z dzieleniem takiego leku?

  • Jeśli mamy tabletkę, najlepszą opcją jest rozgnieść ją na proszek, zmieszać wszystko dokładnie, tak aby substancja w leku była możliwie równomiernie rozłożona i na kartce w kratkę można rozdzielić proszek na odpowiednie porcje.
  • Jeśli mamy do podania kapsułkę na przykład z probiotykiem, to należy otworzyć kapsułkę i wysypać proszek z jej środka i podzielić go tak jak tabletki.
  • Jeśli mamy do podania charakterystyczne dla wielu suplementów “kręgielki”, należy założyć, że w środku są około 3 kropelki, czyli trzy porcje dla szczura.
  • Jeśli mamy do podania syrop, a weterynarz wydał nam w strzykawce ilość leku, na całe leczenie to robimy tak, że odciągamy tłoczek drugiej, pustej strzykawki (najlepiej insulinówki), tak aby była na podziałce ilość podana w zaleceniach i używając strzykawki z naszą substancją przelewamy część leku do pustej insulinówki.
  1. Jak podawać leki

Wiemy, że niektóre leki do najpyszniejszych nie należą. Część z nich, jak syropy, mają słodki smak i szczury zjadają je chętnie, bez żadnego problemu. Inne, zwłaszcza tabletki, mogą być gorzkie w smaku. Nasz pupil zacznie się kręcić, uciekać, piszczeć i pluć jakbyśmy chcieli go otruć. Co zrobić w takim przypadku?

  • Po dobroci - leki podawane doustnie, można zmieszać z kaszką (Sinlac) lub karmą ratunkową. Podajemy tylko, jeśli zwierzę ma zachowany apetyt i mamy pewność, że zje całość, a miseczkę wyliże do czysta.
  • Szczurze burrito - czasami leki zmieniają smak kaszki i szczur odmawia jedzenia, należy wtedy podać leki przymusem. Najłatwiej będzie zawinąć szczura w kocyk lub ściereczkę, tak, aby wystawała tylko głowa, a kończyny były schowane. Lek podajemy po rozrobieniu go z niewielką ilością wody (uwaga na ilość wody, najlepiej użyć małych ilości, tak aby szczur dał radę ją wypić) i podajemy poprzez wsunięcie ujścia strzykawki w tzw diastemę, czyli przerwę w uzębieniu u szczura. Między zębami siecznymi, a zębami policzkowymi jest szpara, gdzie my i inne mięsożerne mają kły. W tę szparę należy zaaplikować lek i upewnić się, że szczur go nie wypluje.
  • Ciasto lecznicze - środek ostatniego ratunku, nie jest ono polecane, ponieważ nie wiadomo dokładnie, czy substancja czynna jest w nim równo rozłożona. Dodatkowo, składniki ciasta wpływają na przemiany w substancji czynnej lekarstwa i może ono nie działać tak efektywnie. Ja osobiście stosuję je tylko kiedy mam wyjątkowo paskudny lek, jak na przykład leki na przysadkę i zwierzę odmawia jedzenia tego leku z czymkolwiek, wtedy dozwolone są wszystkie możliwe sposoby podania tego leku, ponieważ zależy od tego dosłownie życie naszego zwierzaka.
  1. Czyszczenie klatki

Jak to jest, że czyścimy klatkę codziennie, półki, hamaczki, wymiana kuwety, ale zapach zamiast się zmniejszyć jest coraz bardziej intensywny? Próbujemy zamaskować go olejkami, neutralizatorami, ale nic nie działa? Dowiedzmy się czemu.

  • Po pierwsze - klatka. To z czego zbudowana jest klatka ma ogromny wpływ na czystość i zapach pochodzący od naszych pupili. Klatki ocynkowane reagują z moczem niesamowicie łatwo i szybko, powodując korozję prętów i bardzo nieprzyjemny zapach .Jedyne wyjście to wymienić klatkę na model zbudowany z odpowiednich materiałów np. model Frodo lub Perfect Mini/Maxi. 
    Klatka czy akwarium? hodowla szczurów wymaga, aby były one w klatce. Mocz szczurów ma dużo amoniaku, który musi być usuwany z klatki na bieżąco, poprzez dobrze rozwinięty system wentylacyjny. Taki system zapewni nam tylko klatka.
  • Po drugie - półki. Czasami w klatkach dla gryzonii możemy spotkać drewniane półki, które niesamowicie łatwo wchłaniają mocz, zapach ten jest ciężko wywabić, a sam materiał nie jest łatwy do dezynfekcji. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się półki plastikowe, w które zaopatrzone są modele wymienione w punkcie wyżej
  • Po trzecie - mniej znaczy więcej. Jeśli myjemy klatkę zbyt często, szczury z całych sił będą starały się zamaskować obcy zapach, swoimi własnymi perfumami, które niekoniecznie należą do najprzyjemniejszych zapachów. Unikajmy płynów do płukania tkanin pachnących kwiatami, unikajmy neutralizatorów zapachu, dodatków do żwirku i perfumowanych ściereczek lub mydeł. Do przecierania rzeczy w klatce najlepiej używać chusteczek dziecięcych na bazie wody, do prania małej ilości proszku lub płynu oraz octu, który fantastycznie usuwa zapach moczu z tkanin.
  1. Łączenie

Przedstawianie sobie nowych osobników nierzadko stanowi wyzwanie. Podczas tego procesu może nawet dojść do rozlewu krwi i różnego rodzaju nieporozumień. Aby tego uniknąć należy przestrzegać pewnej sekwencji wydarzeń oraz użyć kilku sprawdzonych trików.

  • Zacznij od terenu neutralnego - zapoznaj szczury ze sobą tam gdzie nie ma zapachu żadnego z nich np. w wannie wyłożonej kocykiem.
  • Użyj olejków zapachowych - maskuje to zapach poszczególnych osobników, dzięki czemu nie wiadomo kto jest nowy a kogo już się zna.
  • Wykonuj ciche i spokojne ruchy, ponieważ każdy brzdęk może wystarszyć nasze szczurki i zaczną one kotłowaninę w klatce.
  • Na przynajmniej dobę umieść szczury w tzw. kiszonce czyli bardzo małej klatce np. “chomikówce” ze sklepu zoologicznego.
  • Przełóż szczury do klatki docelowej, dokładnie wymytej tak aby usunąć zapach lokatorów.
  • Stopniowo wzbogacamy środowisko, dodając po jednym hamaku czy domku i obserwuj reakcję zwierząt. Zaczynaj od takich zabawek, które mają więcej niż jedno wyjście, tak aby nie było możliwości przyprzeć jednego do ściany i zaatakować.
  1. Jak przygotować klatkę dla szczurów z zaburzeniami poruszenia się

U starszych zwierząt niesamowicie często występują, porażenia, niedowłady lub zaburzenia koordynacji. Mogą one być związane z wieloma zaburzeniami w organizmie jak np. zapalenie ucha wewnętrznego, problemy z nerkami lub guzy przysadki. Takie zwierzaki mają tendencje do spadania z półek i problemów ze wspinaniem się na wyższe piętra. Jak możemy pomóc takiemu maluchowi?

  • Przede wszystkim zmieńmy wystrój klatki tak, aby było w niej dużo hamaków łapaków, które łagodzą ewentualny wypadek.
  • Musimy uatrakcyjnić dolne piętro tak, aby nasz schorowany staruszek nie został porzucony przez stado.
  • Wszędzie gdzie się da montujemy półki i podesty, prowadzące wyżej. Podesty muszą mieć powierzchnię po której szczur z niedowładem da radę wejść, czyli nie mogą to być pochylnie gładkie. Można zamówić specjalne pokrowce na pochylnie, dzięki czemu zwierzę może zaczepić się o materiał pazurkami. Pochylnie marki Ferplast lub z klatki Perfect mają wypukłości, które ułatwiają zwierzęciu utrzymanie ciężaru ciała w odpowiedniej pozycji.
  1. Zapobiegnij ucieczce

W swojej karierze, jako opiekunka szczurów nie raz zdarzyło mi się obudzić w środku nocy, bo jeden z moich szczurów otworzył sobie klatkę i wypuścił całe stado na niezaplanowany wybieg. Dzieje się tak, kiedy np. zapięcia od klatki są wyśmigane, lub nasz szczur nauczył się, co zrobić aby się z takiej klatki wydostać.

  • Ważny jest tutaj, rozstaw prętów. Dla dorosłych musi to być 2,5 cm maksimum, dla dzieci jeszcze mniej.
  • Zazwyczaj kupuje się siatki ogrodowe i przypina się je trytytkami do klatki, aby maluchy nie mogły z takiej klatki uciec przeciskając się przez pręty.
  1. Gryzienie prętów

Jest to oznaka znudzenia i frustracji. Szczury robią to, aby dać znać, że potrzebują więcej uwagi, dłuższego wybiegu i trochę przytulania.

  • Zazwyczaj po odpowiednio długim wybiegu (minimum 2h dziennie) taki szczur się uspokaja i idzie spać.
  • Oczywiście, zdarzają się też szczury, u których przyjmuje to formę stereotypii. Zwłaszcza gdy taki szczur został odebrany ze złych warunków.

Oto najlepsze wskazówki, jakimi mogę się podzielić z właścicielami szczurów. Mam nadzieję, że pozwoli Wam to ułatwić sobie opiekę nad tymi gryzoniami i da więcej radości oraz zrozumienia z kontaktów z nimi.