Gryzonie to najpopularniejsze ze zwierząt domowych. Nie wymagają bardzo dużo miejsca, codziennego wyprowadzania, są ciche i z pozoru mało kosztowne w utrzymaniu. Szczury domowe cieszą się dużym powodzeniem ze względu na swoją inteligencję, są też niezwykle towarzyskie. Jednak zapewnienie im odpowiednich warunków życia jest niezbędne, jeśli myśli się o przyjęciu pod swój dach takiego pupila. Wraz z grupą miłośników szczurów stworzyliśmy listę najczęściej popełnianych błędów w opiece nad szczurami.

1. Trzymanie tylko jednego szczurka

Szczury w swoim naturalnym środowisku nie są samotnikami. Żyją w grupach i towarzystwo innych przedstawicieli gatunku jest dla nich bardzo ważne. Jako, że w praktyce posiadanie jednego czy dwóch szczurów pociąga za sobą bardzo podobną liczbę obowiązków i wydatków, warto zapewnić podopiecznemu przynajmniej jednego kompana. Towarzystwo innych szczurków pomaga zachować odpowiednią równowagę psychiczną. Szczur będzie też dużo bardziej ożywiony i zadowolony, nawet jeśli nie będziemy w stanie poświęcać mu dużej ilości swojego czasu. Warto również wspomnieć, że szczury lubią razem spać, wzajemnie się pielęgnować oraz wspólnie bawić.

2. Kupowanie w sklepie zoologicznym

To skąd pochodzi szczurek ma duże znaczenie. Wybierając sklep zoologiczny lub pseudohodowle wspieramy niestety miejsca, które nie są w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednich warunków, nie dbają o odpowiednie rozmnażanie. Prowadzi to często do chorób i przedwczesnej śmierci poszczególnych osobników. Ich "ratowanie" ze sklepów zoologicznych nie ma sensu gdyż na miejsce jednego zakupionego, wkrótce pojawią się nowe. Kupowanie ich sprawia, że sklep zoologiczny decyduje się na inwestowanie w kolejne, czym napędzana jest spirala nieszczęścia tychże zwierząt. Podobnie jest z pseudo-hodowlami. Zwierzęta w nich są rozmnażane na potęgę, nie posiadają odpowiedniej opieki. Jednak rynek zbytu powoduje, iż pseudo-hodowcy decydują się na utrzymywanie swoich nielegalnych biznesów. Omijanie takich miejsc sprawia, iż tracą one rację bytu. Kupując w zarejestrowanej hodowli, kupujemy zwierzę zdrowe, o znanym usposobieniu i pochodzeniu.

3. Zbyt mała i niedostosowana klatka

Klatka dla szczura powinna być nie tylko odpowiednio duża (minimum 80x80x50 cm), ale też spełniać określone warunki, często odmiennie niż w przypadku chomików czy świnek morskich. Podłoże powinno być niepylące, bez odkrytych kratek w podłożu oraz na półkach. Dla wielu osób automatycznym zakupem przy posiadaniu zwierzęcia, jest zainwestowanie w kołowrotek dla niego. Choć może on pomagać zwierzęciu w rozładowaniu energii, może także mu poważnie zaszkodzić. Kołowrotki w większości są za małe, by szczur mógł bezpiecznie w nich biegać, bez ryzyka uszkodzenia kręgosłupa. Dodatkowo większość kołowrotków dostępnych w sklepach zoologicznych posiada konstrukcję, która może uszkodzić ogon szczura. Poza poidłem i miseczkami na jedzenie, warto zaopatrzyć klatkę w kryjówkę, tunele, gałąź do wspinaczki czy hamaki

4. Złej jakości karma

Częstym błędem jest kupowanie wszystkiego co wpadnie nam w ręce bez uprzedniego zweryfikowania, czy dana rzeczy faktycznie zwierzęciu służy. Podstawą opieki nad zwierzęciem jest zapewnienie mu odpowiedniej jakości karmy, dostosowanej do jego gatunku. Podstawowa dieta powinna składać się ze zbóż i warzyw. Można dodatkowo urozmaicać ją niektórymi owocami czy pewnymi gatunkami orzechów. Ważne jest, aby wszystkie produkty były bez dodatku przypraw, cukru, nieprzetworzone lub o niskim stopniu przetworzenia.

5. Łączenie z innymi gatunkami 

Najlepiej nie łączyć szczura z innymi gatunkami zwierząt. Oczywiście może on często funkcjonować bezkonfliktowo w jednym domu z psem czy kotem (chociaż zalecana jest bardzo duża ostrożność). Natomiast umieszczanie w jednej klatce różnych zwierząt, nawet jeśli ich usposobienie wydaje się nam być podobne, najczęściej jest złym pomysłem. Może to prowadzić do walk między zwierzętami, a w ostateczności nawet do śmierci któregoś z nich. Każdy gatunek najlepiej by posiadał swoją własną klatkę.

6. Wyprowadzanie na spacery 

Wyprowadzanie szczura na spacery nie jest najlepszym pomysłem.  Zwierzątko łatwo może spłoszyć pies czy niespodziewany hałas. Bardzo zwinny gryzoń z łatwością może uciec np. na drzewo czy w inne miejsce, z którego nie będziemy w stanie go wyciągnąć. 

7. Rozmnażanie na własną rękę

Nie należy próbować rozmnażać szczurów na własną rękę, jest to trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Ciąża jest dużym ryzykiem zarówno dla samicy jak i dla młodych. Proces rozmnażania powinien być ściśle kontrolowany, aby samica była bezpieczna podczas swojego porodu. Rozmnażanie na własną rękę nie mając ku temu warunków i odpowiedniej wiedzy, jest zatem nieodpowiedzialne.

8. Nie udzielanie pomocy weterynaryjnej

W przypadku jakichkolwiek oznak choroby, nietypowego zachowania, należy zadbać o odpowiednią opiekę weterynaryjną. Choć nie wszyscy weterynarze specjalizują się w udzielaniu pomocy gryzoniom należy znaleźć osobę, która będzie miała pieczę nad naszym zwierzęciem. Powinno się je zabierać na regularne kontrole i udzielać im takiej pomocy również w sytuacjach, gdy zauważamy jakieś niepokojące zmiany w stanie ich zdrowia.

9. Brak odpowiedniej pielęgnacji

Klatka szczura powinna być regularnie sprzątana - należy wymieniać podłoże i czyścić wnętrze. Nie należy zapominać o czyszczeniu poidełka i miseczek. Resztki jedzenia muszą być usuwane regularnie, aby nie psuły się w klatce.

10. Nieprawidłowe łączenie zwierząt

Najlepiej jest wziąć od razu szczury, które już się znają. Jeśli jednak chcemy dołączyć towarzysza nieco później, należy je odpowiednio połączyć. W żadnym przypadku nie można nowego osobnika włożyć do klatki z innymi szczurami, ponieważ dla nich będzie intruzem. W najlepszym wypadku takie działanie skończy się na uszkodzeniach ciała, w najgorszym na śmierci nowego osobnika. Dobrym sposobem jest zapoznawanie się na gruncie neutralnym, nie nasiąkniętym zapachem żadnego z nich. Można do tego wykorzystać wannę lub brodzik. Po uspokojeniu się można szczury przenieść do małej klatki lub transportera, gdzie powinny spędzić minimum dobę na wzajemnym poznawaniu. Łączenie należy robić stopniowo, ingerować tylko w przypadku poważnych bijatyk. Szczury mogą być niespokojne, fukać, gryźć się i obwąchiwać.